niedziela, 12 lutego 2017

Kaczka nadziewana po chłopsku – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Kaczka nadziewana po chłopsku - kuchnia podkarpacka

W północno-wschodniej części Podkarpacia nadziewanie kaszą gryczaną i wątróbką drobiu jest bardzo popularne od wielu pokoleń. Nic dziwnego, bo kaczka czy kurczak z takim farszem stanowią kompletny posiłek, a po upieczeniu mięso pozostaje miękkie i soczyste. Jest też bardzo aromatyczne dzięki przyprawom, którymi naciera się drób poprzedniego dnia.
Farsz do kaczki jest prosty, ale bardzo smaczny. Podczas pieczenia zaparzona kasza i surowa wątróbka nabierają objętości i ładnie wypełniają kaczkę. Po upieczeniu farsz jest miękki i lekko sypki. Bardzo pasuje do niego sos żurawinowy, ale w moim guście jest też sos z suszonych grzybów.

Przepis pochodzi z „Wielkiej księgi tradycji kulinarnych województwa podkarpackiego” a zaprezentowały go panie z Koła Gospodyń Wiejskich Antoniki z gminy Lubaczów.


Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Kaczka nadziewana po chłopsku - kuchnia podkarpacka

Składniki:
  • 1 kaczka (około 1,5 kg wypatroszona)
  • 1 liść laurowy
  • 1 ziarno ziela angielskiego
  • 2 łyżki oleju
  • 1-2 łyżki majeranku
  • 1 płaska łyżka soli

Składniki na farsz:
  • 250 g  kaszy gryczanej
  • 250 g wątróbki
  • 2 żołądki
  • 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
  • 1 czerwona papryka
  • sól, pieprz
Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Kaczka nadziewana po chłopsku - kuchnia podkarpacka

Dzień wcześniej kaczkę myjemy, odcinamy kuper i szyję. Bez rozcinania skóry, za pomocą wąskiego ostrego nożyka, odcinamy i usuwamy korpus. Zostawiłam kości w udkach i skrzydełkach, a korpus i szyję zamroziłam i wykorzystam je innym razem do bulionu.
Ziele angielskie i liść laurowy ucieramy w moździerzu. Dodajmy majeranek, sól i olej. Mieszamy i przyprawami nacieramy kaczkę  z zewnątrz i w środku. Wkładamy ją na noc do lodówki.
Kaszę zalewamy wrzącą wodą (niecałe 2 szklanki) i odstawiamy na 1-2 godziny. Jeśli kasza nie wchłonie całego płynu odsączamy go. Do zaparzonej kaszy dodajemy zmieloną wątróbkę i żołądki oraz natkę pietruszki i pokrojoną w kosteczkę paprykę. Solimy i doprawiamy pieprzem. Farszem napełniamy kaczkę i zszywamy ją, lub spinamy wykałaczkami. Nogi związujemy ze sobą. Układamy kaczkę na brytfance (najlepiej, by brytfanka nie była dużo większa od kaczki), mięso skrapiamy z zewnątrz odrobiną oleju i wlewamy na dno trochę gorącej wody (około 0,5 cm). Brytfankę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 175 stopni C (grzałka góra-dół). Pieczemy do 2 godzin. W tym czasie kilka razy powstałym sosem polewamy kaczkę. Mięso wyciągamy z piekarnika, czekamy 10 minut i kroimy.

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Kaczka nadziewana po chłopsku - kuchnia podkarpacka


Inne przepisy na dania KUCHNI PODKARPACKIEJ




6 komentarzy:

  1. Mniam... kaczuszka... uwielbiam! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Smacznie wygląda. Mięso z kaczki mimo że jest tłuste ma bardzo mało cholesterolu. Zawsze gdy jadę do teściowej przywożę taką kaczuszke na rosołek. Mniamm :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Małgosiu, większość tego tłuszczu wytopiła się podczas pieczenia, więc danie nie jest tłuste. A darów od teściowej zazdraszczam ;)

      Usuń
  3. Gratuluję ! Pięknie wygląda ! ...a jak musi smakować? Jeszcze nigdy nie wycinałem korpusu ... muszę spróbować ale słabo to widzę :)to dla mnie taka wyższa szkoła. Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tym korpusem to łatwiejsze niż się wydaje i każdy robi to kiedyś pierwszy raz, więc nie ma się co zniechęcać :) Pozdrawiam :)

      Usuń

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.