Strony

Polityka prywatności:

niedziela, 26 lutego 2017

Domaradzki pasztet z królika – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Domaradzki pasztet z królika - kuchnia podkarpacka

Dzisiejsze podkarpackie danie to specjał z Ziemi Brzozowskiej, z Domaradza. Delikatny pasztet z królika podbity słoniną, warzywami i grzybami to pyszne śniadanie, albo kolacja. Warto przygotować taki pasztet samemu zamiast kupować mieloną tekturę w sklepie ;) Mięso królika i warzywa sprawiają, że domaradzki pasztet ma delikatny, subtelny smak. Natomiast ułożone na dnie foremki do zapiekania cienkie plasterki słoniny nadają mu nie tylko właściwą konsystencję, ale sprawiają też, że ciekawie wygląda.
Swoją drogą ten akurat pasztet piecze się z przodka królika, ale nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby upiec go z całej tuszki nawet nie zmieniając pozostałych proporcji. Jeśli jednak zdecydujecie się na wersję oryginalną, to niedługo na blogu pojawi się przepis na udka z królika.
 
Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Domaradzki pasztet z królika - kuchnia podkarpacka
Składniki:
  • przodek i podroby królika
  • 150 g podgardla wieprzowego
  • 100 g wędzonego boczku
  • 250 g wątróbki (cielęcej lub wieprzowej)
  • 100 g włoszczyzny (marchewka, pietruszka, kawałek selera i pora)
  • 60 g słoniny
  • 3-4 liście laurowe
  • kilka ziaren pieprzu
  • 1 sucha bułka
  • 3-4 jajka
  • 20 g suszonych grzybów
  • gałka muszkatołowa, sól i pieprz

Przodek i podroby, boczek, oczyszczone warzywa i grzyby dobrze płuczemy, dodajemy liście laurowe i ziarna pieprzu, zalewamy wodą i gotujemy przez około 2 godziny na wolnym ogniu. W połowie gotowania solimy, a pod koniec dodajemy słoninę w kawałku i gotujemy jeszcze około 30 minut. Gdy mięso będzie miękkie zdejmujemy z ognia, wyciągamy razem ze słoniną, warzywami i grzybami z wywaru i zostawiamy do ostygnięcia. Wątróbkę myjemy, oczyszczamy z błon, kroimy i zalewamy ½ szklanki gorącego wywaru. Dusimy na wolnym ogniu przez kilka minut. Bułkę zalewamy szklanką wywaru, a kiedy zmięknie, odciskamy. Mięso, wątróbkę i bułkę przepuszczamy dwa razy przez maszynkę do mielenia. Warto również zmielić i dodać do pasztetu warzywa (bez pora) i grzyby. Do masy dodajemy jajka, pieprz, sól, gałkę muszkatołową i wszystko razem ucieramy na jednolitą masę.
Słoninę kroimy w bardzo cienkie plasterki. Wąską foremkę smarujemy tłuszczem (jeśli używamy non-stick, to nie jest to potrzebne), samo dno wykładamy plasterkami słoniny i napełniamy do ¾ pojemności. Zakrywamy szczelnie folią aluminiową i pieczemy w temperaturze 180 stopni C (grzałka góra-dół) przez około 1 godzinę. Warto na 15 minut przed końcem ściągnąć folię, żeby pasztet się przyrumienił. Po ostygnięciu wyciągamy pasztet z foremki i obracamy słoniną do góry.

Przepis pochodzi z publikacji „Smaki Ziemi Brzozowskiej”, a udostępniły go Panie z KGW Domaradz.

Domaradzki pasztet z królika - kuchnia podkarpacka

Domaradzki pasztet z królika - kuchnia podkarpacka


Alfabetyczny spis potraw KUCHNI PODKARPACKIEJ





8 komentarzy:

  1. Nasza babcia robi genialny pasztet z królika :D Innego nie próbowałyśmy, więc porównania nie mamy ale ten Twój pasztet wygląda bardzo apetycznie a boczek, wątróbka itp. muszą pysznie tutaj pasować :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja za królikiem nie przepadam, ale pasztet wygląda genialnie. :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. O mniam! Jak on apetycznie wygląda! Wyobrażam sobie jak wspaniale musi smakować i pachnieć :D

    OdpowiedzUsuń
  4. Super, bardzo lubię pasztety, ale z królika jeszcze nie robiłam, świetny pomysł :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie musisz spróbować. W końcu to nasza, polska, specjalność :)

      Usuń
  5. Często jeżdżę przez Domaradz, do Starej Wsi, gdzie urodził się mój mąż. Szkoda, że moja teściowa nie zna tego przepisu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z pewnością teściowa też ma swoje cenne przepisy, które warto od niej wyłudzić ;)

      Usuń

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.