Strony

Polityka prywatności:

środa, 25 października 2017

Surówka z rzepy – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Surówka z rzepy - kuchnia podkarpacka

Jesienią na straganach pojawia się wiele warzyw sezonowych. Jednym z tych, na które zawsze czekam, jest rzepa. Warzywo to niegdyś powszednie, wręcz pospolite, staje się powoli zapomniane. Mam takie wspomnienie dziadka, który obiera dla mnie rzepę i kroi ją na cieniutkie plasterki. Smak był wspaniały i trochę szkoda, że we wspomnieniach naszych dzieci rzepę zastąpi kiwi czy ananas. Szkoda tym bardziej, że rzepa ma właściwości bakteriobójcze i rozluźniające. Wzmacnia organizm i reguluje pracę układu odpornościowego i trawiennego. Dawniej sok z rzepy stosowano na trudno gojące się rany. Uważano, że działa on wzmacniająco i oczyszczająco.
W kuchni podkarpackiej rzepa używana jest głównie jako składnik sałatek i surówek. Lekko słodka i pikantna zarazem, doskonale komponuje się z jabłkiem i ogórkiem kiszonym. W wersji, którą dzisiaj proponuję, dodatkowo smak wzbogaca cebula oraz składnik, który mnie nieco zaskoczył, jajko. Dzięki niemu surówka równie dobrze może być sałatką, która pasuje do wszelkiego rodzaju szynek i schabów. Składniki surówki łączymy używając śmietany lub oleju, według uznania.

Przepis pochodzi z okolic Jarosławia, od Zespołu „Piwodzianie” z Piwody (gmina Wiązownica).
Źródło: „Wielka księga tradycji kulinarnych województwa podkarpackiego” wydana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”.

Składniki:
  • 1 rzepa duża lub 2 małe
  • 1 ogórek kiszony
  • 2 jabłka
  • 1 cebula
  • 2-4 jaja na twardo
  • 250 ml śmietany lub 3-4 łyżki oleju
  • 1-2 ząbki czosnku
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • pieprz i sól do smaku

Rzepę i jabłka obieramy i ścieramy na grubej tarce. Ścieramy również jajka i ogórki kiszone. Cebulę kroimy w drobniutką kosteczkę. Dodajemy posiekany czosnek, śmietanę lub olej i doprawiamy do smaku cukrem, solą i pieprzem.

Surówka z rzepy - kuchnia podkarpacka


Zapraszam do działu KUCHNIA PODKARPACKA



4 komentarze:

  1. Przepyszna i zdrowa surówka :) Uwielbiam czarną rzepę :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam rzepę! Również i nasz dziadek nas w nią zaopatrywał :) Jedliśmy jak jabłka :) Już tak dawno nie jadłam... Muszę się za nią rozejrzeć...

    OdpowiedzUsuń

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.