Strony

Polityka prywatności:

sobota, 21 marca 2020

Pierogi razowe z kapustą po komborsku – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Pierogi razowe z kapustą po komborsku - kuchnia podkarpacka


Ciasto pierogowe przygotowane z pszennej mąki razowej z dodatkiem zwykłej mąki ma swój intensywny smak, dlatego nadaje się jedynie do przygotowania pierogów z farszem o zdecydowanym, mocnym smaku. Farsz z białej kapusty podsmażonej ze skwarkami i cebulką, doprawiony solą i pieprzem doskonale się w tej roli spełnia. Świeża kapusta jest warzywem raczej neutralnym w smaku, jednak poddana odpowiedniemu procesowi obgotowywania i wysmażania nabiera pełnego smaku, dlatego często wykorzystuje się ją jako farsz do pierogów. Szczególne znaczenie ma tutaj smażenie podgotowanej wcześniej i zmielonej kapusty. Trzeba ją dobrze odparować na patelni, żeby zamiast wody przyjęła smak cebulki i skwarków. W wersji niskokalorycznej skwarki można zastąpić olejem i dodatkowa cebulą.

Przepis w publikacji „Smaki regionalne LGD. Tradycyjne przepisy kulinarne KGW z gminy Korczyna” udostępniła Pani Zofia Kosztyła z Koła Gospodyń Wiejskich w Komborni.

Pierogi razowe z kapustą po komborsku - kuchnia podkarpacka

Składniki na około 70 sztuk:
Ciasto:
  • 450 g mąki pszennej razowej
  • 225 g mąki pszennej
  • 2 łyżki oleju
  • 1 niepełna łyżeczka soli
  • 1 szklanka ciepłej wody
  • 1 jajko

Farsz:
  • 1 główka kapusty białej
  • 1 duża cebula
  • 15 dag słoniny lub boczku
  • sól, pieprz

Kapustę kroimy w ćwiartki lub w ósemki i wrzucamy do gotującej się wody na 10 minut. Odcedzamy ją dobrze na durszlaku, a po wystudzeniu odciskamy i mielimy w maszynce do mięsa.
Pokrojoną w drobną kostkę słoninę lub boczek smażymy chwilę na dużej patelni i dodajemy drobno pokrojoną cebulą. Wszystko razem chwilę smażymy, po czym dodajemy zmieloną kapustę. Farsz intensywnie doprawiamy solą, pieprzem i smażymy około 10-15 minut, żeby kapusta odparowała i nabrała smaku.
Z mąki razowej i pszennej, oleju, soli, jajka i ciepłej wody wyrabiamy luźne ciasto, które partiami rozwałkowujemy i wykrawamy z niego krążki. Wystudzonym farszem nadziewamy krążki i dokładnie sklejamy. Gotujemy w osolonej wodzie i podajemy polane skwarkami z cebulą. Doskonale smakują również odsmażone.

Pierogi razowe z kapustą po komborsku - kuchnia podkarpacka

Zapraszam do zakładki
gdzie między innymi znajdziecie
16 przepisów na podkarpackie pierogi!

2 komentarze:

  1. Cudowne i bardzo smakowite pierożki. Prezentują się wybornie!
    Bardzo lubię czytać przepisy na Twoim blogu, bo kuchnia podkarpacka jest mi bardzo bliska, ale u Ciebie mogę poznać przepisy z różnych zakątków tej krainy, o których wcześniej nie słyszałam. Wkładasz w to wiele serca i pracy. Przepisy pięknie opisane, często opatrzone ciekawą historią. Jetem pod wrażeniem i uważam, że Twój blog jest jednym z najciekawszych i niezwykle wartościowych blogów kulinarnych <3 Serdecznie pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lubię doszukiwać się pewnych zbieżności i zależności w kuchni Podkarpacia. Z czasem wiele rzeczy układa się w jedną całość: gdzie jakie ciasta, a gdzie jak gotuje się barszcz. Samą mnie to wszystko ciekawi, a czasem zaskakuje:)
      Jest mi bardzo miło Kasiu, że do mnie zaglądasz, a Twoja hojna ocena treści bloga wręcz mnie zawstydza. Dziękuję Ci bardzo <3

      Usuń

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.