Podkarpackie zupy chrzanowe |
W tradycji ludowej chrzan jest symbolem tężyzny fizycznej, krzepy i witalności. Dawniej wierzono, że zapobiega on nieszczęściom i blokuje złe moce. Zwyczajowo chrzan wkładany jest do koszyczka wielkanocnego jako znak pokonania goryczy męki przez Chrystusa. Ma też przynieść pokój w życiu rodzinnym. Poświęcony chrzan ściera się na tarce lub skrobie nożem i dodaje do barszczu podawanego na wielkanocne śniadanie. Ale chrzan jest też składnikiem różnych sałatek, zimnych sosów i zup. I właśnie kilka podkarpackich przepisów na zupy chrzanowe chciałabym Wam dzisiaj przypomnieć, ponieważ moim zdaniem są one niedocenionym specjałem naszego regionu. Każda z nich przyrządzona jest na inny sposób, ale łączy je kilka głównych składników – oczywiście chrzan, wywar mięsny i śmietana jako baza zupy oraz dodatki: gotowane jajka i kiełbasa.
Chrzanica
Lokalizacja: Wara, gmina Nozdrzec, powiat brzozowski
Chrzanica |
Chrzanica to zupa na mięsnym wywarze, gotowana z warzywami korzeniowymi, której bazę stanowi zakwas na żur i śmietana. Swój charakterystyczny smak zawdzięcza nie tylko chrzanowi i zakwasowi, ale też lubczykowi. Podaje się ją z gotowanymi jajkami i podsmażoną białą kiełbasą.
Zupa chrzanowa z Komborni
Lokalizacja: Kombornia, gmina Korczyna, powiat krośnieński
Zupa chrzanowa z Komborni |
Zupę chrzanową w Komborni gotuje się na bazie wywaru z boczku i kiełbasy z dodatkiem warzyw korzeniowych. Zabiela się ją śmietaną, a smak wzbogaca się chrzanem i czosnkiem. Tę zupę chrzanową podaje się z białą kiełbasą z wywaru i gotowanymi jajkami.
Zupa chrzanowa z Siedleczki
Lokalizacja: Siedleczka, gmina Kańczuga, powiat przeworski
Zupa chrzanowa z Siedleczki |
W Siedleczce do ugotowania zupy chrzanowej używa się chrzanu i białych warzyw (por, seler, ziemniaki i cebula), które gotuje się je na drobiowym bulionie, a następnie miksuje lub przeciera przez sito. Zupa zagęszczana jest śmietaną i żółtkiem. Podaje się ją z gotowanymi jajkami i pokrojonym cienko, podsmażonym boczkiem.
Zupa chrzanowa z ziemniakami
Lokalizacja: Cieszacin Wielki, gmina Pawłosiów, powiat
jarosławski
Zupa chrzanowa z ziemniakami |
W Cieszacinie Wielkim zupę chrzanową gotuje się z ziemniakami i podsmażonym boczkiem, a doprawia majerankiem. Zagęszcza się ją śmietaną i mąką. Jednak głównym składnikiem nadającym zupie smak jest oczywiście chrzan. Do tej zupy nie podaje się ugotowanych jajek.
Krzanówka
Lokalizacja: Żurawica, gmina Żurawica, powiat przemyski
Krzanówka |
Krzanówka to zupa z dużą ilością mięsa, wędlin i warzyw
korzeniowych. Swój smak zawdzięcza chrzanowi, lubczykowi oraz serwatce, którą
zabielana jest zupa. Podaje się ją z ugotowanymi jajkami.
Zapraszam do zakładki
gdzie znajdziecie
wiele przepisów na podkarpackie zupy :)
Świetny wpis, aż chce się te wszystkie zupy ugotować. U nas gotowano "krzanówkę", często własne na serwatce. Pozdrawiam serdecznie!
OdpowiedzUsuń