niedziela, 4 grudnia 2016

Kupieńskie pierogi z grochem (fasolą) – kuchnia podkarpacka


Proponuję Wam dzisiaj pierogi z wyjątkowym farszem. Jest on przygotowany z fasoli Jaś, grzybów suszonych oraz cebuli i jajka. Tak dobrane składniki w połączeniu z solą, pieprzem i majerankiem tworzą masę o delikatnym, głębokim smaku, która w pierogach zachwyci nie tylko fanów roślin strączkowych. Danie jest bardzo smaczne, ale też zdrowe, ze względu na zawartość białka. Nie dodając do farszu jajka sprawimy, że danie będzie wegańskie, a sama struktura nadzienia nie ucierpi na tym za bardzo. Pomijamy wówczas oczywiście również omastę ;)
Przepis na pierogi z grochem pochodzi od Koła Gospodyń Wiejskich w Kupnie (publikacja „Smaki kolbuszowszczyzny”) – wioski położonej w północnej części Podkarpacia, w okolicach Kolbuszowej, na terenach zamieszkałych przez Lasowiaków, co tłumaczy też nazwę pierogów. Tutaj powszechnie o fasoli mówi się groch lub biały groch.
Zarówno fasola, jak i suszone grzyby, powinny być namoczone dzień wcześniej – oczywiście fasola osobno, a grzyby osobno. Można jednak ułatwić sobie pracę. Zamiast kupować suszoną fasolę i ją moczyć, można wykorzystać fasolę z puszki, a suszone grzyby zalane wrzątkiem można ugotować od razu, przy czym wymagają dłuższego czasu gotowania – około 45 do 60 minut. Najlepsze będą prawdziwki lub podgrzybki. Prawdziwki będą mniej wyczuwalne w smaku, ale farsz nabierze ładniejszego, jasnobrązowego koloru. Podgrzybki sprawią, że farsz będzie bardziej aromatyczny i grzyby będą mocniej wyczuwalne, natomiast kolor farszu będzie ciemniejszy i bardziej szary.



Składniki na około 50 sztuk:

Ciasto:
  • 3 szklanki mąki pszennej poznańskiej (około 500 gram)
  • 2 łyżki oleju
  • gorąca woda (około 1 szklanki)
  • sól (około ½-1 płaska łyżeczka)
Farsz:
  • 500 g fasoli Jaś
  • 3-4 suszone grzyby (około 10 g)
  • 3 cebule
  • 1 jajko
  • olej lub smalec do smażenia cebuli
  • 2 łyżki majeranku
  • sól i pieprz do smaku
  • skwarki z wędzonego boczku do okrasy

Fasolę płuczemy, zalewamy zimną wodą w dużym garnku i odstawiamy na noc. Grzyby również płuczemy, zalewamy wodą i odstawiamy na noc. Na drugi dzień fasolę i grzyby osobno gotujemy w wodzie, w której się moczyły. Gotujemy do miękkości i odcedzamy.
Cebulę obieramy, kroimy w piórka i podsmażamy na oleju lub smalcu. Fasolę, grzyby i cebulę mielimy razem. Do masy dodajemy surowe jajko i doprawiamy majerankiem, solą i pieprzem. Wszystko razem dobrze mieszamy.



Z mąki, oleju, soli i gorącej wody wyrabiamy miękkie, elastyczne ciasto. Ciasto rozwałkowujemy cienko i wykrawamy kółka. Do każdego kółka nakładamy farsz i zlepiamy brzegi. Pierogi wrzucamy partiami do gotującej się osolonej wody. Po ugotowaniu odcedzamy i okraszamy skwarkami z wędzonego boczku.





8 komentarzy:

  1. Jesteśmy fankami wszelkich pierogów <3 Szczególnie na słodko ale takie wytrawne wersje np. Twoja też brzmi pysznie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pieczarki w starych regionalnych przepisach nie występują, ale oczywiście można je dodać. Myślę, że jakieś 300 g pieczarek można zetrzeć na tarce i podsmażyć przed dodaniem do farszu.

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
  3. Pochodzę z Sandomierskiego ale byłem kiedyś w Widełce i w Kłapówce to blisko Kupno Pozdrawiam Serdecznie życzę Szczęśliwego Nowego Roku Andrzej

    OdpowiedzUsuń
  4. No ten farsz na pewno jest niezwykle smakowity.

    OdpowiedzUsuń

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.