poniedziałek, 30 marca 2020

Siekańce - kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Siekańce - kuchnia podkarpacka


We wsi Kniażyce pod Fredropolem (powiat przemyski) przygotowuje się bardzo prostą, ale wyjątkowo smaczną potrawę o nazwie siekańce. Są to kotlety przygotowane pół na pół z mielonego mięsa i białej kapusty, które zapieka się w sosie pomidorowym.
Dzięki dodaniu do masy mięsnej zasolonej i odciśniętej kapusty można przygotować 2 razy więcej kotletów niż zwykle, jednak to nie ekonomia jest główną zaletą dania. Tutaj liczy się przede wszystkim smak. Zapieczone kotlety z masy mięsno-kapuścianej mają delikatną, niemal kremową konsystencję, co podkreśla sos pomidorowy powstały podczas pieczenia. Siekańce równie dobrze smakują z ziemniakami, jak i z kaszą gryczaną, czy jęczmienną. Podaje się je na gorąco jako danie obiadowe lub na kolację.

Przepis na siekańce Koła Gospodyń Wiejskich z Kniażyc znalazłam w publikacji „Tradycyjne jadło Pogranicza Nadsańskiego” wydanej przez Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Siekańce - kuchnia podkarpacka

Składniki:
  • 1 kg kapusty białej
  • 1 kg mielonego mięsa (dowolny rodzaj – wieprzowe, wołowe, albo nawet drobiowe)
  • 200 g kaszy manny
  • 4-5 cebul
  • 5 jajek
  • sól, pieprz
  • mąka pszenna
  • tłuszcz do smażenia
  • słoiczek przecieru pomidorowego

Kapustę szatkujemy i dodatkowo drobno siekamy. Zasypujemy łyżką soli, mieszamy i odstawiamy na pół godziny. Po tym czasie kapustę ugniatamy i odciskamy z nadmiaru płynu.
Cebulę kroimy w kostkę.
Kapustę, mięso, cebulę, kaszę mannę i jajka mieszamy wyrabiając jednolitą masę, którą na koniec doprawiamy pieprzem i ewentualnie lekko solimy. Z masy formujemy niewielkie, podłużne kotleciki, które obtaczamy w mące i obsmażamy na patelni.
W naczyniu żaroodpornym układamy kotlety i zalewamy je przecierem pomidorowym wymieszanym z wodą i doprawionym solą (można dodać inne przyprawy, np. oregano czy bazylię). Naczynie przykrywamy i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C (grzałka góra-dół) na około godzinę.

Siekańce - kuchnia podkarpacka


Na blogu znajdziecie przepisy na kotlety z
kapusty, fasoli, kaszy gryczanej, jęczmiennej i z ziemniaków
Zapraszam do zakładki KUCHNIA PODKARPACKA :)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.