środa, 29 kwietnia 2020

Pierogi z soczewicą i cebulą – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Pierogi z soczewicą i cebulą - kuchnia podkarpacka


W regionalnej podkarpackiej kuchni nie brakuje roślin strączkowych. Przede wszystkim w wielu tradycyjnych daniach, głównie tych gotowanych zimą, wykorzystuje się fasolę - zarówno białą („Jaś”, „Jasiek”), jak i czerwoną oraz dwukolorową („krasa”, „amerykon”). W całym regionie fasola często określana jest mianem groch, choć sam groch łuskany również jest bardzo popularny. Na wigilijnym stole nie może zabraknąć grochu z kapustą, choć niegdyś równie często była to kapusta z fasolą i kaszą. Wczesną wiosną w ogródkach pojawiał się bób, który podaje się ugotowany z różnymi dodatkami. Na końcu tej wyliczanki znajduje się soczewica. Roślina ta znana jest od tysięcy lat, wzmianki o niej znajdują się nawet w Biblii, jednak w Polsce nigdy nie stała się tak popularna jak fasola, czy groch. W naszym regionie najpopularniejsza jest soczewica czerwona i zielona. Ta pierwsza najlepiej sprawdza się jako farsz, ponieważ krócej się gotuje i ma delikatną strukturę, przez co po ugotowaniu wystarczy rozgnieść ją widelcem. Zielona soczewica gotuje się dłużej i jest bardziej zwarta. Często dodaje się ją do sałatek. Przygotowując farsz do pierogów można użyć zarówno jednej, jak i drugiej soczewicy, jednak w każdym przypadku warto ją dobrze doprawić. Mimo swego dość charakterystycznego smaku soczewica lepiej smakuje z dodatkami. W kuchni podkarpackiej najczęściej są to suszone grzyby, które najpierw się gotuje, a następnie mieli lub sieka. Do soczewicy dodawane są też często skwarki ze słoniny lub boczku. Przyjemnego aromatu dodaje jej również podsmażona cebulka.
W Gliniku Dolnym (gmina Frysztak, powiat Strzyżów) farsz z soczewicy wzbogaca się smażoną cebulą, gotowanymi ziemniakami oraz ugotowanym jajkiem i ten właśnie przepis dzisiaj proponuję.
Pochodzi on z publikacji „Czarnorzecko-Strzyżowska kraina smaków. Tradycyjne przepisy kulinarne
Kół Gospodyń Wiejskich z terenu działania Stowarzyszenia Czarnorzecko-Strzyżowska Lokalna Grupa Działania”.

Pierogi z soczewicą i cebulą - kuchnia podkarpacka

Składniki na około 60 sztuk:
Ciasto:
  • 2 szklanki mąki pszennej (500 g)
  • 2 łyżki oleju
  • 1 jajko
  • ½ łyżeczki soli
  • 1 szklanka bardzo ciepłej wody

Farsz:
  • 1 szklanka soczewicy (u mnie czerwona)
  • 2 duże ugotowane ziemniaki
  • 1 jajko ugotowane na twardo
  • 2 duże cebule
  • 2 łyżki oleju
  • sól, pieprz, majeranek

Składniki ciasta łączymy ze sobą i wyrabiamy.
Soczewicę gotujemy do miękkości w osolonej wodzie. Cebulę kroimy w kosteczkę i szklimy na oleju. Soczewicę, cebulę i ziemniaki mielimy w maszynce do mięsa. Dodajemy pokrojone w kostkę jajko, przyprawy i mieszamy.
Ciasto wałkujemy cienko i wycinamy kółka. Na każde kółko nakładamy farsz i zlepiamy brzegi. Pierogi gotujemy w lekko osolonej wodzie przez około 4 minuty od wypłynięcia na powierzchnię. Podajemy z podsmażoną cebulką lub skwarkami.

Pierogi z soczewicą i cebulą - kuchnia podkarpacka

Pierogi z soczewicą i cebulą - kuchnia podkarpacka


13 podkarpackich przepisów na pierogi
oraz wiele innych
w zakładce KUCHNIAPODKARPACKA
Zapraszam :)



5 komentarzy:

  1. lubię bardzo takie pierogi

    OdpowiedzUsuń
  2. Nigdy nie próbowałem pierogów z soczewicą. Chętnie sprawdzę ten przpis. Pozdrawiam :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że posmakują. Zapraszam też na pierogi z soczewicą i grzybami :)

      Usuń
  3. Chciałam właśnie zrobić pierogi z soczewicą ale nie miałam przepisu dzisiaj sobie mówię A zobaczę co tam na trzecim talerzu no dawno nie czytałam no i proszę ciach pyk już wiem co będzie jutro na obiad! :D pozdrawiam!! Lasowianka z wyboru:D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale fajnie, że się wstrzeliłam w potrzebę :D Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.