wtorek, 17 grudnia 2019

Zupa rybna wigilijna – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Zupa rybna wigilijna - kuchnia podkarpacka


Chociaż Podkarpacie położone jest najdalej jak tylko się da od Bałtyku i niemal równie daleko od mazurskich jezior, wśród regionalnych dań znajdziemy tu również potrawy z ryb. Dania rybne popularne są szczególnie w miejscowościach, których życie związane było niegdyś z przepływającą w pobliżu dużą rzeką. Pod tym względem jedną z najważniejszych dla mieszkańców Podkarpacia rzek był i jest San. Od niego zależał dostatek flisaków, robotników pracujących przy załadunku barek, handlarzy zamorskimi towarami czy lokalnych chłopów wysyłających swoje plony w Polskę. Jednak rzeka nie tylko dawała pracę, ale i strawę, dlatego na stołach ludności zamieszkałej na brzegach Sanu i innych większych rzek nie brakowało dań z ryb słodkowodnych. Podatny grunt znalazła tu również tradycyjna kuchnia kresowa przyniesiona przez przesiedleńców i repatriantów ze Wschodu, w której ryba była ważnym składnikiem, pełniącym często funkcję obrzędową.
Być może takie właśnie są korzenie tradycji podawania na wieczerzę wigilijną zupy rybnej w niewielkiej miejscowości położonej na prawym brzegu Sanu – w miejscowości Zgoda. Zupę tę podaje się w postaci rybnego wywaru zaciągniętego żółtkiem, ugotowanego na warzywach korzeniowych. Do przygotowania zupy rybnej można użyć głów lub innych części ryb. Zamiast ryb rzecznych można wywar ugotować na karpiu lub innym gatunku słodkowodnym. Zupa ma delikatny smak warzyw korzeniowych z subtelnym rybnym aromatem.
W Zgodzie zupę rybną na Wigilię podaje się z makaronem typu łazanki lub innym drobnym makaronem.

Za przepis bardzo dziękuję Pai Uli ze Zgody oraz jej synowej, Aleksandrze Małek, która mi go przekazała.

Zupa rybna wigilijna - kuchnia podkarpacka

Składniki:
  • 500 g ryby (mogą być głowy karpia)
  • włoszczyzna (2 marchewki, pietruszka, kawałek selera, por)
  • 1 cebula
  • 1 listek laurowy
  • kilka ziaren pieprzu
  • kilka ziaren ziela angielskiego
  • sól
  • 1 łyżeczka masła
  • 1 żółtko

Do garnka wlewamy około 1,5 l zimnej wody i wkładamy do niej rybę, obrane warzywa, opaloną na ogniu cebulę i przyprawy. Zupę gotujemy na wolnym ogniu przez około 30 minut od zagotowania, a następnie przecedzamy ją przez sito. Do wywaru dodajemy roztrzepane żółtko zahartowane gorącą zupą oraz masło. Doprawiamy do smaku solą.
Zupę rybną podajemy z ugotowanym osobno drobnym makaronem lub z makaronem typu łazanki.
 
Zupa rybna wigilijna - kuchnia podkarpacka

Więcej dań regionalnych w zakładce



1 komentarz:

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.