niedziela, 27 października 2019

Placek orzechowy – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Placek orzechowy - kuchnia podkarpacka


Pod prostą nazwą placek orzechowy kryje się jedno z najbardziej charakterystycznych dla środkowego Podkarpacia ciast tradycyjnych. Składa się ono z 4 warstw ciasta drożdżowego, które jeszcze przed pieczeniem przekłada się typowymi dla regionu nadzieniami. Najpopularniejsza jest wersja ciasta przełożonego nadzieniem makowym, orzechowym i powidłami. Takie ciasto piecze się na przykład w Krzemienicy w gminie Czarna, gdzie nazywane jest mazurkiem lub drożdżówką z makiem i orzechami. W Gorliczynie (gmina Przeworsk) placek ten znany jest pod nazwą przekładaniec, albo mazurek królewski. W Gliniku (gmina Wielopole Skrzyńskie) z kolei tradycją jest pieczenie przekładańca drożdżowego, w którym 2 warstwy nadzienia stanowią orzechy, a warstwa środkowa to powidła. Z kolei samym nadzieniem makowym przekładają ciasto drożdżowe gospodynie z wioski Grzęska pod Przeworskiem.
Prezentowany przepis na placek orzechowy pochodzi z miejscowości Gać w gminie Przeworsk. Placek składa się z 4 warstw ciasta drożdżowego, przełożonych nadzieniem orzechowym. Charakterystyczną cechą tego wypieku jest ciasto drożdżowe, które dzięki dużej ilości tłuszczu i żółtek jest kruche i lekkie. Z kolei duża liczba użytych białek sprawia, że masa orzechowa jest spójna, a ciasto zwarte. Ale przede wszystkim ten zestaw składników zapewnia smak – smak, który trwa od pokoleń i wart jest tego, by trwał nadal :)

Przepis pochodzi z intensywnie eksploatowanej przeze mnie ostatnio publikacji Powiatu Przeworskiego pt. „Śladami dawnych smaków powiatu przeworskiego”, natomiast autorkami przepisu są panie z Koła Gospodyń Wiejskich Gać.

Placek orzechowy - kuchnia podkarpacka

Składniki na brytfankę 25x30 cm:
Ciasto:
  • 400 g mąki pszennej
  • 400 g margaryny (użyłam masła)
  • 7 żółtek
  • 60 g drożdży
  • 1 łyżka cukru pudru

Masa orzechowa:
  • 1 szklanka cukru pudru
  • 250 g mielonych orzechów włoskich
  • 7 białek
  • 1 cukier waniliowy

Drożdże rozcieramy z cukrem, a następnie dodajemy pozostałe składniki i zagniatamy ciasto. Masło dobrze jest zetrzeć na tarce, by ułatwić sobie i skrócić wyrabianie jednolitego ciasta. Gotowe ciasto dzielimy na 4 części. Każdą z nich rozwałkowujemy na wielkość brytfanki.

Białka ubijamy mikserem, a kiedy zaczną robić się sztywne, wsypujemy cukier waniliowy, a następnie stopniowo dodajemy cukier puder. Kiedy masa będzie ubita dodajemy zmielone orzechy i mieszamy łyżką. Masę dzielimy na 3 części.

W brytfance wyłożonej papierem do pieczenia układamy kolejno warstwy: ciasto, masa, ciasto, masa, ciasto, masa, ciasto. Ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na co najmniej 30 minut. Pieczemy na dolnej półce w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C*(grzałka góra-dół) przez około 40 minut.
*W oryginale podano temperaturę pieczenia 190-200 stopni C.
 
Placek orzechowy - kuchnia podkarpacka




Przepisy na wspomniane przeze mnie inne ciasta warstwowe tego typu
znajdziecie w zakładce






13 komentarzy:

  1. Wygląda apetycznie! :-)

    Zapraszam na mojego bloga
    www.truskawkowa-fiesta.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam orzechowe ciasta! :) Orzechowiec był kiedyś moim ulubionym zamiennikiem tortu na urodziny :)
    Zapisuję Twój przepis i zapraszam serdecznie do dołączenia przepisu do orzechowej akcji na durszlak.pl ♥

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki :-) Po opublikowaniu przepisu nie da się chyba dołączyć do akcji...

      Usuń
  3. Nadchodzi zima :) Dzieckiem będąc czekałam na bogate ciasta z kremem, przygotowywane tylko na wielkie świąteczne okazje, ale ochoczo "pomagałam" Dziadkowi podkradać przygotowany wcześniej i ukryty w sieni przekładaniec orzechowo-makowy, bo takie ciasta on lubił najbardziej :) Zapach zimy, ciasta, jodły i psiej sierści ...tyle wspomnień dzięki jednemu przepisowi !

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Czy do przekładańca orzechowego to potrzeba 400 g margaryny?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, to nie pomyłka, choć mnie to również zaskoczyło. To delikatne i kruche drozdżowe ciasto. I polecam masło zamiast margaryny :) Pozdrawiam!

      Usuń
  6. Bardzo dziękuję, pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  7. To ciasto musi być pyszne :) Uwielbia takie orzechowe placki !

    OdpowiedzUsuń
  8. ja do ciasta dalam 200 dkg masla

    OdpowiedzUsuń

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.