piątek, 2 marca 2018

Glinicki przekładaniec drożdżowy – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Glinicki przekładaniec drożdżowy - kuchnia podkarpacka


Zapach drożdżowego ciasta kojarzy się z dzieciństwem, domowym ciepłem i babciną kuchnią. Nie ma chyba drugiego tak pięknie pachnącego podczas pieczenia ciasta, dlatego często przygotowuję je w różnych odmianach. Dzisiaj będę Was kusić zapachem warstwowej drożdżówki z orzechami i powidłem. To smaczne ciasto przygotowują gospodynie ze wsi Glinik, położonej między Ropczycami a Wielopolem Skrzyńskim. Jego bazę stanowią proste składniki dostępne o każdej porze roku, a trud przełożenia 4 warstw ciasta orzechami i powidłem zostaje wynagrodzony doskonałym domowym smakiem drożdżowego ciasta.

Przepis pochodzi z publikacji autorstwa Piotra Zdziebło pt. „Tradycje kulinarne Wielopolszczyzny”.

Składniki na ciasto drożdżowe; blaszka 25x35 cm:
  • 500 g mąki pszennej
  • 4 żółtka
  • 2 całe jajka
  • 60 g drożdży
  • 4 łyżki cukru
  • 250 g masła
  • 4 łyżki śmietany
  • wanilia (olejek waniliowy)
  • skórka z 1 cytryny
  • odrobina mleka na rozczyn
Składniki na masę orzechową:
  • 12 łyżek mleka
  • 1 i ¼ szklanki cukru
  • 2 szklanki zmielonych orzechów włoskich
  • 2 łyżki masła
  • 4 żółtka
Powidła śliwkowe – 1 słoiczek
  
Glinicki przekładaniec drożdżowy - kuchnia podkarpacka

Mleko zagotowujemy z cukrem aż do jego rozpuszczenia. Dodajemy zmielone orzechy i ponownie zagotowujemy. W osobnej misce ucieramy masło i dodajemy do niego kolejno żółtka, cały czas ucierając. Następnie dodajemy po łyżce mielonych orzechów. Ucieramy aż składniki dobrze się połączą.

Z drożdży, mleka (tyle, żeby rozpuścić drożdże) i łyżki cukru robimy rozczyn. Odstawiamy go na kilka minut, a w tym czasie roztapiamy masło. Do przestudzonego masła dodajemy żółtka, jajka, śmietanę, cukier, rozczyn i mąkę. Wyrabiamy jednolite gładkie ciasto. Jeśli nie mamy doświadczenia w ocenie gotowości ciasta, korzystajmy z babcinej metody: zagniećmy ciasto tyle razy, ile jest dni w roku :). Na koniec dodajemy do ciasta skórkę otartą ze sparzonej cytryny. Ciasto dzielimy na cztery części.

Blaszkę wielkości 25x35 cm wykładamy papierem do pieczenia. Rozwałkowujemy jedną część ciasta i przenosimy je do formy. Rozkładamy na niej połowę masy orzechowej, a następnie przykrywamy drugą częścią rozwałkowanego ciasta. Na wierzchu rozsmarowujemy powidła i przykrywamy je trzecią częścią rozwałkowanego ciasta. Na koniec wykładamy pozostałą połowę masy orzechowej i przykrywamy ją ostatnią częścią ciasta. Gotowe ciasto nakłuwamy wykałaczką i przykryte ściereczka odstawiamy do wyrośnięcia. U mnie zajmuje to 3-4 godzimy. Piekarnik nagrzewamy do 170-175 stopni C (grzałka góra-dół) i pieczemy ciasto około 45 minut.
Gotowe ciasto można polukrować lub posypać cukrem pudrem.

Pozostałe białka można wykorzystać piekąc bezy lub zamrozić i użyć przy innej okazji.
Ciasto można wzbogacić, dając na powidła śliwkowe pokrojone śliwki (suszone, nie wędzone).

Glinicki przekładaniec drożdżowy - kuchnia podkarpacka


Zapraszam na podkarpackie drożdżówki i inne regionalne specjały
do zakładki KUCHNIA PODKARPACKA :)



9 komentarzy:

  1. Kolejny rewelacyjny przepis !!! Swieta Wielkanocne tuz tuz - warto wlaczyc ten przepis do menu - dziekuje Ci bardzo - jestes cudowna !!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniałe i bardzo apetyczne ciasto :) Zgłodniałam od samego patrzenia :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Przepyszny placek! Ze względu na chwilowy brak orzechów, masę orzechową zastąpiłam masą mojej mamy z bułki tartej, wyszło wspaniale! Samo ciasto drożdzowe jest cudne, maślane (musiałam trochę podsypać mąką), na Wielkanoc planuję zrobić z niego babki :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zaintrygowała mnie ta masa z bułki tartej :) I bardzo się cieszę, że ciasto Ci smakowało. Ja też lubię nasze podkarpackie drożdżowe przekładańce. Na blogu są jeszcze dwa z makiem (http://trzecitalerz.blogspot.com/2017/04/makowiec-warstwowy-kuchnia-podkarpacka.html) oraz z makiem i orzechami (http://trzecitalerz.blogspot.com/2017/10/drozdzowka-z-makiem-i-orzechami-kuchnia.html) Może kiedyś przyjdzie Ci ochota na odmianę ;) Bardzo dziękuję za rekomendację!

      Usuń
    2. Masa z bułki tartej, chociaż brzmi dziwnie smakuje wyśmienicie :-) To mój smak dzieciństwa :-) Tradycyjnie w listopadzie mama robiła przepyszne rogale ala marcińskie właśnie z tym nadzieniem :-) W tym roku, po latach eksperymentów, wróciłam do tego przepisu przygotowajując rogale i od jednego z gości usłyszłam czy to masa z białego maku :-) Dzielę się przepisem może i innym posmakuje :-) Składniki: 3/4 kostki margaryny/masła, ok.1,5 szkl. bułki tartej, 1,5 szkl. cukru (ja daję mniej, ok. 1 szkl. lub jeszcze mniej jeśli daję dużo bakalii), 1,5 szkl. mleka, 2 lyżeczki kakao, bakalie wedle uznania (u mnie zazwyczaj orzechy włoskie, rodzynki, skórka pomarańczowa). Wykonanie: Cukier + mleko zagotować, dodac bułkę tartą, kakao, bakalie. Przez chwilę (stale mieszając) podgrzewać na kuchence, aż wszytskie składniki się połączą. Palce lizać :-) Masa jest dość gęsta, dlatego świetnie nadaje się własnie m.in. do rogali, w Twoim przpisie nakłapałam ją łyżką i wychodziły takie łatki, tyle ile dało rady to rozsmarowałam :-) Twoje przekładańce są wspaniałe, w moich rejonach (Wielkopolska) nigdy się z takimi drożdżowcami nie spotkałam i na pewno wypróbuję Twoje pozostałe propozycje - już kupiłam mak :-) Pozdrawiam!

      Usuń
    3. Dziękuję za zdradzenie rodzinnego przepisu :) Lubię takie dawne sposoby na stworzenie czegoś z niczego :) I cieszę się, że w Wielkopolsce zagoszczą podkarpackie wypieki ;) Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
  4. Dzisiaj pogoda deszczowa więc postanowiłam upiec to wspaniałe ciasto drożdżowe , ale zamiast orzechów placki przełożyłam masą makową do której ubiłam pozostające białka . Wspaniałości , bardzo szybko się robi , ciasto trochę podsypałam mąką Polecam przepis .Autorkę pozdrawiam i podziwiam zdolności .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, że ciasto się udało i smakuje :) Wersja z makiem musi być pyszna! Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.