środa, 12 lutego 2020

Zupa ruska – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Zupa ruska - kuchnia podkarpacka


Podkarpacie to bogaty kulturowo region, w którym przeplatają się różne tradycje kulinarne – od staropolskich, przez galicyjskie, kresowe, żydowskie, po huculskie, łemkowskie i bojkowskie. Na lokalną tradycję wywarła wpływ również ludność pochodzenia rusińskiego, tzw. Zamieszańcy, zwani też Ruskimi, którzy osiedli na północ od Krosna, zakładając i zasiedlając kilka miejscowości. Być może to w ich regionalnej kuchni należy szukać źródeł tradycji przyrządzania przez gospodynie z okolic Błażowej zupy zwanej ruską albo zacierką.
Ruska zupa to proste danie złożone z ziemniaków, skubanych klusków i mleka. Zupę tę przygotowuje się szybko, a składniki na nią dostępne są cały rok. W regionie podawano ją głównie na śniadanie lub na kolację, jako samodzielne, syte danie.
Zwyczaj jadania ruskiej zupy w okolicach Błażowej przetrwał do dzisiaj, co świadczy o walorach tego prostego, ale smacznego dania.

Zupa ruska - kuchnia podkarpacka

Składniki:
  • 4 ziemniaki
  • 4 łyżki mąki pszennej
  • 1-2 szklanki mleka
  • sól

Ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę, zalewamy niewielką ilością wody, solimy i gotujemy. W międzyczasie z mąki, ciepłej wody i soli robimy miękkie elastyczne ciasto, jak na pierogi. Do mąki dodajemy dużą szczyptę soli i po troszkę wlewamy wodę. Wyrabiamy do momentu, kiedy ciasto osiągnie właściwą konsystencję. Z ciasta skubiemy małe kluseczki i wrzucamy je do gotujących się ziemniaków. Kiedy będą miękkie dolewamy mleko i ewentualnie solimy zupę do smaku.

Zupa ruska - kuchnia podkarpacka



Zapraszam do zakładki KUCHNIA PODKARPACKA
po więcej przepisów na regionalne zupy
i nie tylko :)




2 komentarze:

  1. Moja Rodzina pochodzi z Podkarpacia. Moja Babcia robiła taką zupę <3. Wieki nie jadłam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń