sobota, 18 kwietnia 2015

Tort – pomysł na dekorację I

Dekoracja tortu to prosta sprawa, a jednocześnie bardzo trudna. Najprościej byłoby tort obłożony masą obsypać mielonymi orzechami. Jednak ta archaiczna stylizacja naszych babek może się znudzić. Szukam pomysłów na to, żeby tort wyglądał apetycznie i ciekawie, ale też zależy mi na smaku, dlatego unikam masy cukrowej, która choć daje niesamowite możliwości, delikatnie mówiąc nie podnosi walorów smakowych całości.
Oto jeden z moich pomysłów.

Nie zamieszczam przepisu na sam tort, bo nie taka jest intencja tego wpisu.

Dekoracja tego tortu składa się z 3 elementów:
- masy do obłożenia tortu
- czekoladowych dekoracji na boku tortu
- masy do wykonania dekoracyjnych kwiatów

Masa do obłożenia tortu średnicy 21 cm:
  • 350 ml śmietany kremówki 36%
  • 250 g serka mascarpone
  • 2 łyżki cukru pudru
Śmietana i mascarpone powinny być dobrze schłodzone.
Śmietanę należy ubić za pomocą miksera na sztywno, dodając pod koniec miksowania cukier puder. Do ubitej śmietany dodać mascarpone i jeszcze raz wszystko dobrze zmiksować.
Tort obłożyć masą zaczynając od boków.

Czekoladowa dekoracja na boku tortu:
  • 2 szklanki czekoladowych płatków śniadaniowych Nestle Chocapic
  • kakao


Płatkami obłożyć boki tortu. Następnie boki oprószyć kakao używając do tego małego sitka i starając się nie oprószyć górnej dekoracji. Najlepiej ostrożnie unieść tort i lekko go przechylić. Miło by było, gdyby ktoś w tym pomógł, bo może się okazać, ze brakuje nam trzeciej ręki :) 
Jeśli tort będzie podany tego samego dnia płatki pozostaną chrupkie. Jeśli zostanie przygotowany dzień wcześniej wygląd płatków nie zmieni się, ale nasiąkną wilgocią z masy. 

Masa do wykonania dekoracyjnych kwiatów:
  • 300 g miękkiego masła
  • 4 łyżki kawy cappuccino w proszku

Masło musi być miękkie ponieważ należy je utrzeć mikserem na gładką puszystą masę. Pod koniec ucierania wsypać proszek cappuccino i dobrze zmiksować.
Do wykonania tych kwiatów użyłam tylki Wilton 1M. Masę przełożyć do worka cukierniczego z odpowiednią tylką i wycisnąć kwiaty robiąc niewielką spiralę od środka do zewnątrz (tylka umieszczona pionowo nad dekorowaną powierzchnią, bez obracania jej wokół własnej osi, bez obracania tortu w trakcie dekoracji).

1 komentarz: