poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Tort – pomysł na dekorację III

Prosty tort „księżniczkowy” bez użycia gotowych ozdób i skomplikowanych technik. Do dekoracji tego tortu wystarczy przygotować jedną szybką masę. Dekoracje można wykonać 3 tylkami, a można też jedną.


Wykonanie tortu w kształcie sukni księżniczki nie wymaga specjalnej formy do pieczenia, ani docinania  z regularnego ciasta. Wystarczy upiec ciasto, które rośnie „z górką” :) A ponieważ sukienka musi być proporcjonalna, dodatkowo dobrze jest upiec drugie ciasto, rosnące „równo”.
W przypadku tego tortu ciasto z górką było ciemne i zostało podzielone na 3 części, natomiast pomiędzy warstwami ciemnymi znalazły się 2 warstwy jasnego biszkoptu.

Lalka Barbie czasowo została pozbawiona nóg i na torcie znalazł się sam korpusik (po wszystkim nogi znalazły się na swoim miejscu), dlatego wystarczyło wykonać mały otwór, który został zamaskowany falbanką z masy.

Nie zamieszczam przepisu na sam tort, bo nie taka jest intencja tego wpisu, ale gdyby była taka potrzeba, zapraszam.

Masa do obłożenia tortu średnicy 25 cm:
  • 600 ml śmietany kremówki 36%
  • 400 g serka mascarpone
  • 6 łyżek cukru pudru
  • różowy barwnik spożywczy w żelu
  • fioletowe jadalne koraliki
Śmietana i mascarpone muszą być bardzo dobrze schłodzone.
Śmietanę ubić mikserem dodając stopniowo cukier puder. Dodać mascarpone i jeszcze raz dobrze zmiksować.
Na jasne dekoracje odłożyć ¼ masy. Do pozostałej części dodać barwnik i zmiksować.


Na przodzie suknie duży zaznaczyć trójkąt w miejscu, na które trzeba nanieść biały krem. Pozostałą część tortu obłożyć różową masą.

Pozostałe dekoracje wykonane są za pomocą trzech rożnych tylek.


Tylką do spirali (Wilton 32) i różową masą wykonane są falbanki na połączeniu białej i różowej masy, falbanka na dole sukni i kwiaty. Podobną dekorację można zrobić za pomocą dowolnej tylki zakończonej gęstymi ząbkami.
W centrum każdego kwiatka znalazł się mały jadalny koralik.

Tylką do robienia napisów (Wilton 3) wykonano różowy wzorek na białym przodzie suknie oraz białe detale na połączeniu białej i różowej masy. Podobny efekt można osiągnąć przy pomocy zwykłego woreczka ściętego na rogu.


Tylką do robienia listków (Wilton 352) wykonano białe listki. Podobny efekt można uzyskać ścinając róg grubego woreczka w kształcie litery „V”. Tutaj można podglądnąć jak.

Tort należy schłodzić, dlatego dobrze zostawić trochę masy i korpus lalki umieścić w otworze na szczycie tortu przed samym podaniem. Miejsce pomiędzy korpusem a tortem maskujemy lekkim wzorkiem z kremu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz