niedziela, 20 sierpnia 2017

Placek różany – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Placek różany – kuchnia podkarpacka  

Placek różany wyróżnia się spośród podkarpackich słodkości jednym wyjątkowym składnikiem – płatkami róży, które dodaje się do kremu, a które nadają ciastu wyjątkowy, oryginalny smak oraz słodki różany zapach.
Placek różany składa się z 3 kruchych blatów upieczonych z dodatkiem amoniaku. Przełożony jest dwiema warstwami maślanego kremu z różą, a dla kontrastu jedną warstwę stanowią powidła śliwkowe. Doskonale równoważą one słodycz kremu różanego.
Użyte przeze mnie płatki róży można kupić gotowe w słoiczku. Utarte są one z cukrem i kwaskiem cytrynowym na gęstą masę. Czytałam, że można je przygotować samemu w taki sam sposób, jednak należy wybierać odpowiednie gatunki róży ze względu na różny stopień goryczki zawarty w ich płatkach. Na Podkarpaciu można takie płatki kupić na przykład w Cukierniach Santos (dziękuję Basiu za odkrycie ;)). Podejrzewam że zbliżony efekt smakowy można osiągnąć zastępując płatki gęstą marmoladą różaną, ale nie próbowałam tego sposobu.

Przepis pochodzi od Pani Barbary Owsiak z Szebni (gmina Jasło), a można go znaleźć w „Wielkiej księdze tradycji kulinarnych województwa podkarpackiego”, wydanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”.

Placek różany – kuchnia podkarpacka  

Składniki na foremkę 25x35 cm:

Ciasto:
  • 500 g mąki pszennej
  • 250 g margaryny
  • 1 łyżeczka amoniaku
  • 2 jajka
  • 1 szklanka cukru pudru
  • 1 cukier waniliowy
  • 1 łyżka gęstej śmietany

Masa różana:
  • 250 g masła
  • 1 szklanka cukru pudru
  • 1 całe jajko
  • 3 łyżki utartej róży
  • kilka kropli olejku rumowego

Dodatkowo:
  • 1 słoiczek gęstych powideł śliwkowych
  • 100 g pokruszonych biszkoptów na wierzch
Placek różany – kuchnia podkarpacka  

Przygotowanie ciasta:
Mąkę siekamy z margaryną, dodajemy pozostałe składniki i zagniatamy elastyczne ciasto. Jeśli się klei, podsypujemy lekko mąką. Ciasto dzielimy na 3 części, każdą część rozwałkowujemy na foremce wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C (grzałka góra-dół) około 15 minut. Po wystudzeniu usuwamy papier do pieczenia.

Przygotowanie masy różanej:
Masło ucieramy z cukrem pudrem, dodajemy jajko (wcześniej sparzamy je wrzątkiem), różę oraz olejek i ucieramy około 5-10 minut, aż składniki dobrze się połączą.

Na pierwszym placku rozsmarowujemy powidła, kładziemy na nich drugi placek. Na nim rozsmarowujemy 2/3 masy różanej i przykrywamy ostatnim plackiem. Na nim rozsmarowujemy pozostałą masę i posypujemy ją pokruszonymi biszkoptami. Wstawiamy do lodówki.


Zapraszam do zbioru przepisów KUCHNI PODKARPACKIEJ





6 komentarzy:

  1. Efektowne i niecodzienne ciasto.
    Chyba nigdzie indziej, poza pączkami, nie spotkałam się z dodatkiem róży.
    U mnie dziś również coś podkarpackiego na talerzu - na obiad szykuję "hreczanyki", które (dzięki Tobie) na stałe wpisały się w domowy jadłospis.
    Pozdrawiam serdecznie. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo apetyczne ciasto :) Zachęca do upieczenia i zjedzenia :) Pycha!

    OdpowiedzUsuń
  3. Z Tobą to nawet do różanych smaków byśmy się przekonały <3

    OdpowiedzUsuń
  4. Oo, ale fajniutki placek :D Przyrządze taki dla mojej dziewczyny, mam nadzieję, że mi się uda ^^

    OdpowiedzUsuń
  5. Dzięki za przypomnienie tych pięknych chwil, kiedy pracowałyśmy razem ;-) A teraz nie pozostaje mi nic innego jak również przygotować to ciasto dla moich łasuchów ;-)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja też tęsknię za tamtymi czasami :) Buziaki i smacznego! :)

    OdpowiedzUsuń

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.