środa, 15 listopada 2017

Zupa rumforska – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Zupa rumforska - kuchnia podkarpacka

Zupa rumforska to podkarpacka zupa gotowana na wywarze z warzyw lub kości, zagęszczona łamaną kaszą i ugotowanym, przetartym przez sito grochem. Mimo tych sytych składników zupa jest lekka, a to dzięki kapuście włoskiej, marchewce, pietruszce i selerowi.
Przepis, który prezentuję, pochodzi z Ziemi Rymanowskiej, ale mam wrażenie, że kryje się za nim swoista historia, związana nie tyle z miejscem, co z ideą.
W otchłaniach internetu znalazłam taki opis sytuacji na wschodzie Polski z 1856 roku „’Na Podlasiu był głód, ludzie puchli z biedy i zbiegali do Kolana setkami’. Właściciele Kolana hr. Łubieńscy nie odmawiali pomocy. Jak wspominała ich córka: ‘Gotowała się tam dla przychodniów tzw. rumforska zupa, gdzie było mięsa trochę i grochu, i kartofle, i pęczak. Pod moim kluczem była też szafa z zapasami i gotowanym bobem. Dziadom zamiast groszaków dawało się kwartę’.” („Posewastopolska odwilż” Józef Geresz)
Nie sposób nie skojarzyć zatem nazwy „rumforska” z Benjaminem Rumfordem, amerykańskim naukowcem i działaczem społecznym, który w połowie XVIII wieku, podczas pobytu w Bawarii, inicjował wiele działań na rzecz ubogich. Tania i pożywna zupa na bazie kaszy i grochu, którą gotowano w ramach jego programów wspierających najbardziej potrzebujących, nazwana została zupą rumfordzką.
Minęło 250 lat, a na podkarpackich stołach nadal jest dla niej miejsce. W czym tkwi zatem sekret zupy rumforskiej (czy też rumfordzkiej)? Zapewne przede wszystkim w smaku, bo zupa jest lekka, warzywna, ale jednocześnie treściwa. Myślę jednak, że nie bez znaczenia są tu również kwestie praktyczne, takie jak dostępność składników i ich niewielki koszt.
Jeśli nie znacie jeszcze zupy rumforskiej, serdecznie zapraszam :)
(źródło przepisu: „Kulinarne podróże z Jasiem Wędrowniczkiem”)

Zupa rumforska - kuchnia podkarpacka

Składniki:
  • 2 szklanki grochu
  • 1 marchew
  • 1 pietruszka
  • 1/2 selera
  • 1/2 główki kapusty włoskiej
  • 1 cebula
  • 1 łyżka tłuszczu – masło lekko przypalone lub kości na wywar
  • 1 szklanka kaszy siekanej (kaszy jęczmiennej łamanej, tzw. krakowskiej)
  • sól, pieprz
Groch i kaszę gotujemy osobno w osolonej wodzie. Gotujemy wywar na kościach razem z pokrojonymi warzywami (kapustę dodajemy pod koniec gotowania). Do zupy dodajemy ugotowaną kaszę i groch przetarty przez sito lub zmiksowany.

Wszystko dokładnie mieszamy, a jeśli wywar był warzywny, dodajemy do niego roztopione, lekko przypalone masło. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.Na podkarpackie zupy i inne dania regionalne zapraszam do zakładki KUCHNIA PODKARPACKA1 komentarz: