niedziela, 28 stycznia 2018

Kukiełka drożdżowa – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Kukiełka drożdżowa - kuchnia podkarpacka

Kukiełkami nazywane są podłużne pulchne bułki, upieczone ze słodkiego ciasta drożdżowego. Ich historia sięga XV wieku, a popularne były i nadal są szczególnie na południu kraju. W zależności od regionu, kukiełki bywają plecione, lub gładkie. Miewają też postać wielkich, prostokątnych ciast. Na Podhalu kukiełkami nazywa się chałki.
Kukiełka pełniła niegdyś rolę ciasta, ale bywała też spożywana na śniadanie, bądź wieczerzę. Czasem do ciasta dodawano rodzynki lub przyprawy korzenne. Bywały też pieczone z kruszonką na wierzchu. Dla wielu osób nieodzownym dodatkiem do kromki kukiełki jest masło.
Kukiełki drożdżowe w przeszłości odgrywały specyficzną rolę w tradycyjnych obrządkach. Na Ziemi Sądeckiej matka chrzestna piekła dużą plecioną kukiełkę na pierwsze urodziny dziecka i kładła ją obok niego, by było silne i zdrowe.
Podkarpackie gospodynie z Nowego Kamienia (powiat Nisko) mają swój szczególny sposób przygotowywania kukiełki. Do składników typowych dla ciasta drożdżowego dodają olej, co sprawia, że jest ono bardziej kruche i ma mniej chlebową strukturę. Składniki kukiełki wyrastają nie mieszane, a ciasto wyrabia się bardzo krótko, w odróżnieniu od tradycyjnych drożdżowych wypieków.

Przepis pochodzi od pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowym Kamieniu i został opublikowany przez LGD „Eurogalicja” w zbiorze regionalnych przepisów pt. „Tradycja, smak i wdzięk”. (W przepisie dokonałam korekty ilości składników, dopasowując ją do mojej foremki)

Kukiełka drożdżowa - kuchnia podkarpacka

Składniki na foremkę 28x15 (lub keksówkę 35x12):
 • 60 g drożdży
 • 3 jajka
 • 3/5 szklanki oleju
 • 1/2 szklanki cukru
 • 3/5 szklanki mleka
 • 3 szklanki mąki pszennej
 • duża szczypta soli
 • opcjonalnie garść rodzynek lub smażona skórka pomarańczowa
Składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Będziemy je kolejno wkładać do miski, ale początkowo nie będą ze sobą mieszane.
Jaja wbijamy do dużej miski i mieszamy dokładnie widelcem. Na masę jajeczną rozkruszamy drożdże i posypujemy cukrem. Na cukier wylewamy lekko ciepłe mleko, a następnie olej. Dodajemy sól, a na koniec mąkę. Jeśli do kukiełki dodajemy rodzynki, najpierw oprószamy je mąką i wsypujemy do miski. Miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 3-4 godziny.
Po tym czasie ciasto krótko wyrabiamy ręką, by składniki się połączyły. Przekładamy je na foremkę wyłożoną papierem do pieczenia i przykrywamy ściereczką, by trochę podrosło. W tym czasie rozgrzewamy piekarnik do 170-180 stopni C (grzałka góra-dół). Z ciasta ściągamy ściereczkę i wkładamy je do piekarnika na około 40 minut.

Kukiełka drożdżowa - kuchnia podkarpackaZapraszam do zakładki KUCHNIA PODKARPACKA
2 komentarze:

 1. Nigdy nie jadłyśmy kukiełki ale masełkiem i kruszonką to musi być miazga <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaka sympatyczna nazwa.
  Poproszę kawałek i do tego kubek kakao. :)

  OdpowiedzUsuń