niedziela, 12 sierpnia 2018

Kasza gryczana z kurkami – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Kasza gryczana z kurkami - kuchnia podkarpacka

Grzyby leśne to idealny składnik wzbogacający smak kaszy. W kuchni podkarpackiej głównie używa się grzybów suszonych ze względu na możliwość korzystania z nich przez cały rok, a nie tylko w sezonie. Najczęściej suszymy podgrzybki i prawdziwki, bądź – jak kto woli – borowiki. Te pierwsze mają intensywny smak, a ich sok barwi potrawy na głęboki brązowy kolor. Są idealne do bigosów, gołąbków, kasz, czy kapusty przyrządzanej na różne sposoby. Suszone prawdziwki lepiej nadają się do dań, w których grają główną rolę, ze względu na ich delikatny smak, np. do barszczu grzybowego, polewki, sosu z prawdziwków itp. Rzadziej suszymy kozaki (koźlarze) ze względu na to, że potrawa z ich dodatkiem nabiera szarego koloru, przez co wygląda mniej apetycznie, mimo że jest smaczna. Jednak pomimo wielu zalet grzybów suszonych smak świeżych leśnych grzybów jest tym, za czym tęsknimy cały rok, zwłaszcza że są gatunki grzybów, którymi można delektować się jedynie w sezonie. Dania z kurkami zawsze przygotowuje się ze świeżych grzybów. Zwykle są to sosy na bazie masła i śmietany, które doskonale komponują się zarówno z kaszą gryczaną, czy jęczmienną, jak i z ziemniakami.

Przepis na kaszę gryczaną z kurkami pochodzi od pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Krasnej (okolice Domaradza i Krosna, Podkarpacie), a został opublikowany w zbiorze „Smaki regionalne LGD. Przepisy kulinarne KGW z gminy Korczyna”.

Kasza gryczana z kurkami - kuchnia podkarpacka

Składniki:
  • 200 g kaszy gryczanej
  • 250 g kurek
  • 3 ząbki czosnku
  • 2 łyżki masła
  • 200 g gęstej śmietany
  • 500 ml wywar z rosołu - bulionu (włoszczyzna, mięso z kością)
  • pieprz, sól
  • 1 czubata łyżka mąki pszennej do zagęszczenia (opcjonalnie)
  • natka pietruszki do dekoracji
Czosnek kroimy w plasterki i chwilkę dusimy go na maśle, po czym dodajemy pokrojone kurki. Dolewamy wywar rosołowy i dusimy na małym ogniu około 30 minut. Zaprawiamy śmietaną, którą można wymieszać z mąką, by sos był bardziej zawiesisty. Dodajemy sól i pieprz do smaku. Gotujemy kilka minut.
Kaszę gotujemy w posolonej wodzie według przepisu na opakowaniu. Podajemy ją polaną sosem i posypaną posiekaną natką pietruszki.


Kasza gryczana z kurkami - kuchnia podkarpacka


Więcej regionalnych przepisów w zakładce KUCHNIA PODKARPACKA


4 komentarze:

  1. Uwielbiam takie smaki <3 Przypominają mi dzieciństwo. Pycha! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie przepadam za kaszą gryczaną paloną, zdecydowanie wolę niepaloną i będzie cudownie. A kurki i wszelkiego rodzaju inne grzyby uwielbiam,więc z sosem grzybowym danie jest trafione w punkt!

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam kurki, coś pysznego. Są cudowne w każdej postaci. Jajecznica z kurkami, placuszki ziemniaczane z sosem, albo mielone w sosie kurkowym. Koniecznie muszę spróbować tego przepisu! Wygląda apetycznie. Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.