niedziela, 16 grudnia 2018

Gołąbki z kaszą gryczaną i mięsem – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Gołąbki z kaszą gryczaną i mięsem – kuchnia podkarpacka


Gołąbki są jednym z najpopularniejszych dań kuchni polskiej. Wywodzą się z kuchni kresowej, ukraińskiej, ale goszczą na naszych stołach już od 200 lat. W swojej pierwotnej wersji farsz na gołąbki przygotowywany był z kaszy gryczanej i ziemniaków. Ponieważ było to danie bezmięsne, często podawano je podczas wigilii Bożego Narodzenia. Można domniemywać, że z tą tradycją wiąże się również ich nazwa. W kulturze słowiańskiej bowiem potrawom podawanym na szczególne okoliczności często nadawano nazwy zwierząt.
Gołąbki, na które dzisiaj zapraszam, przygotowane są z kaszy gryczanej, mięsa i cebuli. Jest to wersja gołąbków, w których farsz jest delikatnie sypki. Efekt taki uzyskuje się poprzez dodanie do farszu obsmażonego mięsa. Gołąbki przygotowane z mięsa surowego są bardziej zwarte, ale należy je dłużej piec, co najmniej 2h.
Przepis pochodzi z Moszczanicy, położonej w gminie Stary Dzików, na wschodzie Podkarpacia. W publikacji  „Dziedzictwo kulturowe sztuki ludowej i kulinarnej Ziemi Lubaczowskiej” udostępniły go panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Moszczanicy.
 
Gołąbki z kaszą gryczaną i mięsem – kuchnia podkarpacka
Składniki:
  • 500 g kaszy gryczanej
  • 500 g mięsa wieprzowego mielonego
  • 1 główka białej kapusty
  • 3-4 cebule
  • tłuszcz do smażenia (najlepiej smalec)
  • sól i pieprz
Sos borowikowy:
  • 50 g suszonych borowików
  • 30 g mąki pszennej
  • 1 cebula
  • 1 liść laurowy
  • ziele angielskie
  • 1 ząbek czosnku
  • sól i pieprz
W dużym garnku zagotowujemy wodę i solimy ją łyżeczką soli. Dużą główkę kapusty opłukujemy, wycinamy z niej głąb i wkładamy do wody. Obgotowujemy i ściągamy oddzielające się liście. Ścinamy z nich grube nerwy.
Zagotowujemy 2 razy więcej wody niż kaszy (500 g kaszy to niecałe 2,5 szklanki, czyli zagotowujemy niecałe 5 szklanek wody). Wodę solimy i wsypujemy do niej kaszę. Gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem aż wchłonie wodę. Kaszę przekładamy do żaroodpornego naczynie i zapiekamy w piekarniku około 10 minut (można ten etap pominąć, ale wpływa on na smak kaszy).
Mięso przesmażamy na tłuszczu. Osobno smażymy pokrojoną w kostkę cebulę. Mięso i cebulę łączymy z kaszą. Doprawiamy ją solą i pieprzem.
Na liście kapusty nakładamy kaszę z mięsem, zaginamy oba boki liści i zwijamy ciasno w rulonik. Gołąbki układamy w żaroodpornym naczyniu lub gęsiarce wyłożonej liśćmi kapusty. Podlewamy je wodą i przykrywamy liśćmi kapusty. Naczynie z gołąbkami przykrywamy pokrywką.
Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C (grzałka góra-dół) przez około 1,5 h. Podajemy z sosem z borowików.

Przygotowujemy sos borowikowy.
Namoczone wcześniej grzyby gotujemy w tej samej wodzie do miękkości (około 45 minut) razem z liściem laurowym, zielem angielskim i obraną całą cebulą. Do odparowanego wywaru dodajemy przetarty czosnek. Mąkę mieszamy z zimną wodą tak, by nie było grudek. Zagęszczamy i zagotowujemy sos. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
 
Gołąbki z kaszą gryczaną i mięsem – kuchnia podkarpacka


Zapraszam do zakładki KUCHNIA PODKARPACKA


2 komentarze:

  1. Gdybym miała wskazać moje ulubione danie, z pewnością byłyby to gołąbki. Najczęściej jadam te w wersji klasycznej, z ryżem. Zawsze dodaję surowe mięso. Z kaszą gryczaną od czasu do czasu robię, a w tym roku na wigilijną kolację przygotuję gołąbki z kaszą gryczaną białą i pieczoną rybą.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam gołąbki ale z kaszą gryczaną jeszcze nigdy nie jadłem.

    OdpowiedzUsuń

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.