środa, 4 marca 2020

Kapusta ziemniaczana z soczewicą – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Kapusta ziemniaczana z soczewicą – kuchnia podkarpacka


Kapusta ziemniaczana to przewrotne danie z terenu Kolbuszowszczyzny, w którym nie ma kapusty. W lokalnej lasowiackiej gwarze nazwa ta brzmi „kapusta źmiocano”. W tej części Puszczy Sandomierskiej, a szczególnie w Kolbuszowej Górnej, Kupnie, Porębach Kupieńskich, Bukowcu, Przedborzu i jeszcze w kilku miejscowościach z gminy Niwiska od pokoleń przyrządza się gęstą zupę ziemniaczaną, zwaną kapustą ziemniaczaną albo ciupanką. Specyfika tego lasowiackiego dania polega na odpowiednim zakwaszeniu ziemniaków, co uzyskuje się przez ich samoczynne ukiszenie, bądź przez zakwaszenie. Zwykle w zupie poza drobno pokrojonymi ziemniakami jest jeszcze kolorowa fasola, groch, lub inna roślina strączkowa, a za omastę najczęściej służą skwarki lub usmażony boczek. Zupa podawana jest na kwaśno, a pokrojone ziemniaki i fasola wyglądem przypominają kapustę z fasolą.
Przepisów na kapustę ziemniaczaną jest tyle, ile gotujących ją gospodyń. Szukając odpowiedniej receptury posiłkowałam się wiedzą i doświadczeniem Pani Janiny Olszowy, znawczyni kuchni lasowiackiej, która na kolbuszowskim skansenie prowadziła warsztaty kulinarne związane z przygotowywaniem tej lokalnej potrawy. Przepis na kapustę ziemniaczaną z soczewicą na kwasie z ogórków kiszonych pochodzi z publikacji „Lasowiacka kapusta ziemniaczana na 12 sposobów”, wydanej przez Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Kapusta ziemniaczana z soczewicą – kuchnia podkarpacka

Składniki:
  • 1 kg ziemniaków
  • 150 g soczewicy (najlepiej zielonej)
  • 75 g słoniny lub boczku
  • 500 ml kwasu z ogórków
  • sól do smaku

Soczewicę płuczemy i zalewamy gorącą wodą. Odstawiamy na kilka godzin, po czym odlewamy wodę, w której się moczyła, zalewamy świeżą i gotujemy do miękkości. Pod koniec gotowania soczewicę solimy do smaku.
Ziemniaki obieramy i siekamy siekaczem „esem” lub kroimy w drobną kostkę (jak do jarzynowej sałatki). Pokrojone ziemniaki zalewamy zimną wodą i odstawiamy na cały dzień w ciepłe miejsce. Aby zapobiec ciemnieniu ziemniaków oraz przyspieszyć proces fermentacji, do ziemniaków można dodać część kwasu z kiszonych ogórków.
Ukiszone ziemniaki razem z wodą stawiamy na gaz i zagotowujemy. Kiedy będą półmiękkie dodajemy pozostały kwas z kiszonych ogórków i gotujemy do miękkości. Do ziemniaków dodajemy odcedzoną soczewicę. Zupę solimy do smaku i wlewamy do niej gorący tłuszcz powstały przy smażeniu skwarków. Tuż przed podaniem kapustę ziemniaczaną posypujemy skwarkami.
Danie podaje się na gorąco, najlepiej ze swojskim chlebem.

Kapusta ziemniaczana z soczewicą – kuchnia podkarpacka

Kapusta ziemniaczana z soczewicą – kuchnia podkarpacka

Zapraszam do zakładki KUCHNIA PODKARPACKA
po więcej przepisów na regionalne specjały



... a o Lasowiakach więcej w zakładce LASOWIACY I KUCHNIA LASOWIACKA :)


1 komentarz:

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.