wtorek, 8 grudnia 2020

Czarna kasza – kuchnia podkarpacka

Czarna kasza – kuchnia podkarpacka
Czarna kasza – kuchnia podkarpacka


Urok podkarpackiej kuchni to smaczne, nierzadko wymyślne dania, stworzone z prostych składników, dostępnych o każdej porze roku. Wiele z nich wiąże się z lokalnymi tradycjami i historią mieszkańców naszego regionu. Wigilijna kasza z suszonymi owocami to jedno z takich dań. Znane jest w całym regionie, choć lokalnie przyrządza się je nieco odmiennie i różnie bywa nazywane. Czarna kasza to nazwa pęczaku gotowanego z suszonymi owocami i rodzynkami w Żyznowie pod Strzyżowem. Podobne danie, choć bez rodzynek, w Domaradzu nazywane jest mamałygą. W Milczy koło Rymanowa lokalna nazwa tego specjału to kwaśna kasza, zaś w Jabłonce koło Grabownicy Starzeńskiej kasza z suszonymi owocami to pencale.

Zwykle kasza wigilijna przyrządzana jest z pęczaku i mieszanki suszonych owoców. Takie danie podaje się w Grodzisku Dolnym, Woli Zgłobieńskiej czy Trzebownisku. W Dolinie Struga smak suszonych owoców wzbogacony jest cynamonem. W Beskidzie Dukielskim, Brzózie Królewskiej czy Kłodawie kaszę pęczak przyrządza się jedynie z suszonymi śliwkami. Dla odmiany w Stubnie, Medyni Głogowskiej i w Głogowie Małopolskim suszone śliwki gotuje się z kaszą jaglaną. Jednak lokalne niuanse smakowe jedynie podkreślają fakt, że kasza z suszonymi owocami to jedno z tradycyjnych dań naszego regionu. Jedno z tych, które jeszcze nie odeszły w zapomnienie. A czy nie odejdzie? To zależy tylko o nas. Smacznego :)

Przepis Koła Gospodyń Wiejskich z Żyznowa (gmina Strzyżów) został opublikowany w zbiorze regionalnych receptur pt. „Czarnorzecko-Strzyżowska kraina smaków. Tradycyjne przepisy kulinarne Kół Gospodyń Wiejskich z terenu działania Stowarzyszenia Czarnorzecko-Strzyżowska Lokalna Grupa Działania”.


Czarna kasza – kuchnia podkarpacka
Czarna kasza – kuchnia podkarpacka

Składniki:

  • 2 litry wody
  • 1 litr owoców suszonych mieszanych (śliwki, jabłka, gruszki)
  • rodzynki
  • cukier
  • cynamon według smaku
  • 3/4 szklanki kaszy pęczak

Owoce i rodzynki wkładamy do wody i zagotowujemy. Dodajemy wypłukany pęczak i gotujemy do miękkości. Doprawiamy cynamonem i słodzimy do smaku. Danie podajemy gorące.


Czarna kasza – kuchnia podkarpacka
Czarna kasza – kuchnia podkarpacka

 

Więcej podkarpackich dań

w tym świątecznych specjałów

znajdziecie w zakładce KUCHNIA PODKARPACKA

Zapraszam :)

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.