Zupa ze szparagami – kuchnia galicyjska |
Lokalizacja: Lwów
Kolejny raz zapraszam Was do kuchni lwowskiej sprzed 200 lat. Tym razem serwuję zupę ze szparagami, która jest typowym przykładem zupy z tamtych czasów. Czytając przepisy na różnego rodzaju zupy, które umieszczono w słynnej publikacji pt. „Książka kucharska dla użytku w domach miejskich i pańskich. Jasna i dokładna nauka sporządzania potrwa mięsnych i postnych, zawierająca znaczny zbiór niezawodnych przepisów (…)” zauważymy, że początkiem XIX wieku często serwowano zupy w postaci wywaru z warzyw lub innych składników typu raki czy żółwie, który następnie wzbogacano jednym z wielu rodzajów bulionów gotowanych specjalnie do tego celu, a ostatecznie podbijano mąką uprażoną na tłuszczu. Taka zupa była często samą polewką lub też dodawano do niej kawałki najważniejszego z użytych składników. Wydawano ją do stołu w ogrzanej wcześniej wazie i niemal zawsze podawano z grzankami. Na grzanki było kilka sposobów. Jednym z nich było pokrojenie podsuszonej bułki na kromki, posmarowanie jej masłem, pokrojenie na drobniejsze kawałki i podsmażenie ich na suchej patelni. Zupa szparagowa z takimi grzankami smakuje wybornie, dlatego zapraszam do wypróbowania przepisu. Zaznaczam, że z racji bardzo lakonicznego podania proporcji składników, o szczegóły przepisu musiałam zadbać sama.
Zupa ze szparagami – kuchnia galicyjska |
Składniki:
- 8 łodyg szparagów
- 2 łyżki masła
- 2 łyżki mąki pszennej
- 1 litr rosołu
- 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
- grzanki z 1 bułki z masłem
W łodygach szparagów odłamujemy twarde końce i pozostałość kroimy w talarki. Główki szparagów zostawiamy całe. Pokrojone szparagi razem z główkami wrzucamy na wrzącą osoloną wodę i gotujemy kilka minut, po czym odcedzamy i wkładamy do drugiego garnka z gorącym rosołem.
Mąkę rumienimy na patelni w roztopionym maśle, po czym dodajemy zasmażkę do rosołu ze szparagami. Ewentualnie doprawiamy solą. Podajemy z grzankami z bułki.
Zupa ze szparagami – kuchnia galicyjska |
Zupa ze szparagami - kuchnia galicyjska |
Zapraszam do zakładki
Znajdziecie tam wiele przepisów na podkarpackie zupy
oraz wiele dań ze wspomnianej lwowskiej książki kucharskiej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.