Według starych słowiańskich wierzeń mak symbolizuje dostatek i płodność. Ma mieć również moc łączenia z zaświatami, choć to akurat mogło być prawdą, ponieważ w swej naturalnej postaci mak zawiera śladowe ilości opium ;) Współcześnie uwielbiamy makowce ze względu na ich smak i nie jest nam potrzebna żadna dodatkowa filozofia :)
Przypominam 10 przepisów na wspaniałe regionalne ciasta z
makiem – drożdżowe, przekładane, zawijane i na kruchym spodzie. Są tu również
ciasta, gdzie warstwa makowa łączona jest z orzechową, serową czy jabłkową.
Jeśli tylko lubicie makowce, na pewno znajdziecie tu coś, co przypadnie Wam do
gustu :)
Ten makowiec nie tylko jest czarny z wyglądu, ale też za sprawą dodatków jest czarny w smaku. Od tradycyjnych makowców różni go niewiele, zaledwie 3 łyżki kakao, ale dzięki nim i czekoladowej polewie zmienia się i wygląd i smak makowca. Ciasto jest smaczne, kakaowe, wilgotne, a do tego ładnie i równo się piecze. Smak dopełniają powidła śliwkowe, którymi przekłada się ciasto. Przepis pochodzi z Niebieszczan.
https://trzecitalerz.blogspot.com/2021/04/czarny-makowiec-kuchnia-podkarpacka.html
Drożdżówka z makiem i orzechami
Przepis z Krzemienicy na drożdżówkę złożoną z 4 warstw ciasta drożdżowego, przełożonych makiem, orzechami i powidłami śliwkowymi. Drożdżówkę przekłada się przed upieczeniem, dzięki czemu ciasto jest wilgotne, ale też spójne. Jego największą zaletą jest jednak bogaty smak.
https://trzecitalerz.blogspot.com/2017/10/drozdzowka-z-makiem-i-orzechami-kuchnia.html
Drożdżowy przekładaniec składający się z 3 warstw ciasta drożdżowego i 2 warstw maku. Przekłada się go na surowo i odstawia na noc do wyrośnięcia. Długi i powolny proces wyrastania sprawia, że ta smaczna, aromatyczna drożdżówka jest wilgotna i dłużej zachowuje świeżość. Przepis pochodzi z Mokrzca.
https://trzecitalerz.blogspot.com/2021/12/makowiec-drozdzowy-na-noc-kuchnia.html
Makowiec śnieżny z Ujazdu składa się z 4 warstw i polewy z wiórkami kokosowymi. Spód ciasta stanowi biszkopt, na który wykłada się usmażony mak z bakaliami. Kolejną warstwę stanowi bita śmietana, a ostatnią maślana masa orzechowa. Ciasto podawane w temperaturze pokojowej jest delikatne, słodkie i kremowe.
https://trzecitalerz.blogspot.com/2017/01/makowiec-sniezny-kuchnia-podkarpacka.html
W tym makowcu z okolic Przeworska masa makowa kładziona jest na przemian z 4 warstwami surowego ciasta drożdżowego. Wielogodzinne wyrastanie sprawia, że po upieczeniu ciasto ma lekką strukturę, a jednocześnie jest wilgotne i aromatyczne. No i niezwykle smaczne!
https://trzecitalerz.blogspot.com/2017/04/makowiec-warstwowy-kuchnia-podkarpacka.html
Drożdżowy zawijaniec z makiem to klasyka. Makowiec z Dobrzechowa wyróżnia się dużą ilością masy makowej w stosunku do ciasta oraz nutą powideł śliwkowych, które wzbogacają mak.
https://trzecitalerz.blogspot.com/2018/11/makowiec-z-dobrzechowa-kuchnia.html
Makowiec na kruchym spodzie, w którym masa makowa jest wzbogacona kaszą manną. Duża ilość kaszy manny ugotowanej na gęsto z mlekiem i cukrem po połączeniu z makiem sprawia, że masa makowa jest bardziej wilgotna, spójna, a jednocześnie delikatna w smaku.
https://trzecitalerz.blogspot.com/2019/11/makowiec-z-kasza-manna-kuchnia.html
Przepis na makowiec z masą kawową pochodzi z Cmolasu. Piecze się go na 12 jajkach, za to nie ma w nim mąki, a jedynie odrobina bułki tartej. Dzięki temu jest wilgotny, zwarty i ładnie się kroi. Masa kawowa to utarte masło i jajka ubite na parze, a do tego zaparzona kawa rozpuszczalna.
https://trzecitalerz.blogspot.com/2020/05/makowiec-z-masa-kawowa-kuchnia.html
Swoją sławę Rzeszowiak zawdzięcza wyjątkowemu połączeniu maku, orzechów i sera. Są to najpopularniejsze składniki, którymi nadziewane są tradycyjne wypieki w regionie. W Rzeszowiaku te nasze ulubione składniki możemy mieć w jednym kawałku ciasta.
https://trzecitalerz.blogspot.com/2017/10/placek-rzeszowiak-kuchnia-podkarpacka.html
Jest to smaczne, delikatne i wilgotne ciasto warstwowe, w którym masę makową i serową zapieka się na kruchym spodzie, a na nie wykłada się prażone jabłka na żelatynie. Całość zamknięta jest blatem z ciasta kruchego, który pod wpływem ciepła i wilgoci prażonych jabłek mięknie, stanowiąc idealne uzupełnienie całości. Przepis pochodzi z Olszynki.
https://trzecitalerz.blogspot.com/2019/12/sernik-z-makiem-i-jabkami-kuchnia.html
Więcej podkarpackich
ciast znajdziecie w zakładce
Zapraszam serdecznie
:)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.