piątek, 11 marca 2016

Polski pasztet z królika


Klasyczny polski pasztet przygotowuje się z chudego mięsa, tłustego boczku lub słoniny oraz wątróbki. Doskonałym dodatkiem wzmacniającym aromat pasztetu z królika jest zeszklona na tłuszczu cebula. Dobry pasztet nie wymaga wielu przypraw. Sól i pieprz w zupełności wystarczą. Trzykrotnie zmielone składniki sprawiają, że pasztet jest miękki i gładki, dzięki czemu dobrze się rozsmarowuje na chlebie. A z czym go jeść? Każdy ma swoje upodobania. Z pomidorem i cebulką, z musztardą, albo z sosem żurawinowym, jak kto woli :)


Składniki na 2 jednorazowe foremki z aluminium 25x10 cm:
  • 1 królik (oczyszczony, wypatroszony i pokrojony na mniejsze części)
  • 300 g boczku
  • 300 g słoniny
  • 400 g wątróbki (np. drobiowej)
  • 3 cebule
  • 2 bułki (suche lub świeże)
  • 3 jajka
  • sól i pieprz do smaku
  • bulion do duszenia mięsa lub 2 kostki rosołowe
  • tłuszcz i bułka tarta do wysmarowania foremek

Mięso z królika zalewamy bulionem i dusimy na niewielkim ogniu przez około 2 godziny. Po tym czasie dorzucamy opłukaną i oczyszczoną wątróbkę i dusimy jeszcze 10 minut. Mięso i wątróbkę wyciągamy, żeby przestygły. Bułki namaczamy w wywarze i odciskamy. Mięso z królika oddzielamy od kości.

Cebule obieramy i kroimy w grubą kostkę. Boczek i słoninę również kroimy w kostkę. Na suchą patelnię wrzucamy boczek ze słoniną i podsmażamy kilka minut. Po tym czasie dodajemy cebulę i wszystko razem smażymy do zeszklenia cebuli.

Mięso z królika, wątróbkę, boczek ze słoniną oraz bułkę i cebulę mielimy trzykrotnie w maszynce do mielenia mięsa. Dwa całe jajka i żółtko roztrzepujemy widelcem i dodajemy do masy mięsnej. Doprawiamy solą i pieprzem – masa musi być pikantna i słona, ponieważ po upieczeniu pasztet złagodnieje. Wszystkie składniki dobrze mieszamy na jednolitą masę.
Piekarnik nagrzewamy do 170 stopni C (grzałka góra-dół). 2 foremki (lub 1 keksówkę) smarujemy tłuszczem, np. margaryną i wysypujemy bułką tartą. Masę wkładamy do foremek i wstawiamy do piekarnika. Po 40 minutach wierzch smarujemy roztrzepanym białkiem i pieczemy jeszcze 20 minut. Pasztet studzimy w foremkach.





7 komentarzy:

  1. Cudowny i bardzo smakowity pasztet. Na sam jego widok pracują wszystkie kubki smakowe <3 :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam królika, ale w zamrażarce zostały mi tylko 2 kawałki. Na rosołek wystarczy ale na pasztet już niestety nie :(

    OdpowiedzUsuń
  3. Вкуснятина!!!!!!!!!!!!!!!!

    OdpowiedzUsuń
  4. Na poprzednie święta babcia nasza zrobiła specjalnie pierwszy raz pasztet w królika i o matko! jakie to było pyszne :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Alle apetycznie wygląda! :)Piękne zdjęcia!

    OdpowiedzUsuń
  6. Doskonały! Zjadłabym z przyjemnością.

    OdpowiedzUsuń

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.