piątek, 27 października 2017

Placek Rzeszowiak – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Placek Rzeszowiak - kuchnia podkarpacka

Placek Rzeszowiak to najlepiej znane w Polsce ciasto z Podkarpacia. Swoją sławę zawdzięcza wyjątkowemu połączeniu maku, orzechów i sera. Są to najpopularniejsze składniki, którymi nadziewane są tradycyjne wypieki w regionie. W Rzeszowiaku te nasze ulubione składniki możemy mieć w jednym kawałku ciasta.
Placek Rzeszowiak został wpisany na ministerialną listę produktów tradycyjnych (swoją drogą Podkarpacie wciąż jest na pierwszym miejscu pod względem liczby zarejestrowanych wyrobów tradycyjnych – mamy ich już 220). Znajdziemy tam wyjaśnienie nazwy tego wyjątkowego wypieku. „Nazwa placka pochodzi od kolorów spódnic w damskim ludowym stroju rzeszowskim. Różnorodne kolory nawiązują do wyglądu ciasta w przekroju, na który składają się pasy ułożone z masy orzechowej, makowej i serowej.” Uściślę jedynie, że na spodzie placka znajduje się ciasto kruche, na nim pasami wyłożone są na przemian masy makowa i orzechowa, a masa serowa przykrywa wierzch ciasta.
Przepis który dzisiaj prezentuję pochodzi od osoby równie wyjątkowej, jak sam placek. Pani Eleonora Karaś, gospodyni weselna z Krościenka Wyżnego (okolice Krosna), stała się znana nie tylko w okolicy dzięki publikacjom jej przepisów w serii zatytułowanej „Przepisy pani Luśki”. Stowarzyszenie Kulturalne "Dębina", działające w Krościenku Wyżnym, wydało już 10 książek z tej serii i cieszą się one niesłabnącą popularnością. Przepisy pani Luśki są też publikowane w regionalnych gazetach i czasopismach. W mojej ocenia to wystarczająca rekomendacja, choć najlepszą rekomendacją jest oczywiście doskonały smak ciasta. Sceptykom, którzy znają Rzeszowiaka z programów, czy książek kulinarnych, powiem jedynie, że przepis pani Luśki opublikowano już w 2003 roku.

Placek Rzeszowiak - kuchnia podkarpacka

Składniki na blaszkę 25x35 cm:

Ciasto kruche:
§        250 g mąki pszennej
§        150 g margaryny (lub masła)
§        2 żółtka (białka użyjemy do masy orzechowej)
§        3-4 łyżki śmietany
§        1 łyżeczka proszku do pieczenia

Składniki ciasta zagniatamy i przed rozwałkowaniem schładzamy w lodówce..

Masa makowa:
§        250 g maku
§        1/2 szklanki cukru kryształu
§        2 jajka
§        olejek migdałowy
§        1 łyżka masła
§        1 łyżka miodu

Mak sparzamy, odsączamy i mielimy. Dodajemy do niego masło, cukier, żółtka, olejek i miód. Wszystko ucieramy, a na koniec dodajemy 2 ubite białka i delikatnie mieszamy.

Masa orzechowa:
§        300 g orzechów włoskich, zmielonych
§        3/4 szklanki cukru kryształu
§        1 łyżka masła
§        100 ml mleka
§        2 białka (od ciasta kruchego)

Orzechy zalewamy wrzącym mlekiem, dodajemy cukier, masło i mieszamy. Po przestudzeniu dodajemy ubitą pianę z białek. Mieszamy delikatnie.

Masa serowa:
§        700 g białego sera (twarogu) mielonego
§        200 g margaryny (lub masła)
§        6 jajek
§        300 g cukru pudru
§        100 g rodzynek
§        cukier waniliowy
§        budyń śmietankowy (w proszku)
§        1 łyżka mąki pszennej

Miękką margarynę lub masło ucieramy z cukrem pudrem i żółtkami. Dodajemy biały ser, mąkę, cukier waniliowy, budyń , rodzynki i dalej ucieramy. Dodajemy ubitą pianę z 6 białek i delikatnie mieszamy.

Kruche ciasto wykładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Na ciasto wykładamy pasami na przemian masę makową i orzechową (u mnie wyszło 6 pasów wzdłuż dłuższego boku foremki). Przykrywamy równą warstwą masy serowej. Pieczemy około 70 minut w temperaturze 180 stopni C (grzałka góra-dół).

Placek Rzeszowiak - kuchnia podkarpacka

Więcej podkaroackich ciast i innych regionalnych dobroci znajdziecie w zakładce





środa, 25 października 2017

Surówka z rzepy – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Surówka z rzepy - kuchnia podkarpacka

Jesienią na straganach pojawia się wiele warzyw sezonowych. Jednym z tych, na które zawsze czekam, jest rzepa. Warzywo to niegdyś powszednie, wręcz pospolite, staje się powoli zapomniane. Mam takie wspomnienie dziadka, który obiera dla mnie rzepę i kroi ją na cieniutkie plasterki. Smak był wspaniały i trochę szkoda, że we wspomnieniach naszych dzieci rzepę zastąpi kiwi czy ananas. Szkoda tym bardziej, że rzepa ma właściwości bakteriobójcze i rozluźniające. Wzmacnia organizm i reguluje pracę układu odpornościowego i trawiennego. Dawniej sok z rzepy stosowano na trudno gojące się rany. Uważano, że działa on wzmacniająco i oczyszczająco.
W kuchni podkarpackiej rzepa używana jest głównie jako składnik sałatek i surówek. Lekko słodka i pikantna zarazem, doskonale komponuje się z jabłkiem i ogórkiem kiszonym. W wersji, którą dzisiaj proponuję, dodatkowo smak wzbogaca cebula oraz składnik, który mnie nieco zaskoczył, jajko. Dzięki niemu surówka równie dobrze może być sałatką, która pasuje do wszelkiego rodzaju szynek i schabów. Składniki surówki łączymy używając śmietany lub oleju, według uznania.

Przepis pochodzi z okolic Jarosławia, od Zespołu „Piwodzianie” z Piwody (gmina Wiązownica).
Źródło: „Wielka księga tradycji kulinarnych województwa podkarpackiego” wydana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”.

Składniki:
  • 1 rzepa duża lub 2 małe
  • 1 ogórek kiszony
  • 2 jabłka
  • 1 cebula
  • 2-4 jaja na twardo
  • 250 ml śmietany lub 3-4 łyżki oleju
  • 1-2 ząbki czosnku
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • pieprz i sól do smaku

Rzepę i jabłka obieramy i ścieramy na grubej tarce. Ścieramy również jajka i ogórki kiszone. Cebulę kroimy w drobniutką kosteczkę. Dodajemy posiekany czosnek, śmietanę lub olej i doprawiamy do smaku cukrem, solą i pieprzem.

Surówka z rzepy - kuchnia podkarpacka


Zapraszam do działu KUCHNIA PODKARPACKA



niedziela, 22 października 2017

Zupa zarzucajka – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Zupa zarzucajka - kuchnia podkarpacka

Bieszczadzkie gospodynie zarzucajką nazywają prostą zupę na kwasie z kiszonej kapusty, z ziemniakami, marchewką, cebulą i kiszoną kapustą. Zupa zagęszczona jest zasmażką i okraszona skwarkami. Kwas z kiszonej kapusty sprawia, że zupa jest aromatyczna i rozgrzewająca. Idealna na jesienne słoty i zimową zawieruchę.
Przepis udostępniły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z gmin: Solina, Baligród, Cisna, Olszanica, Lesko, Uherce Mineralne, a opublikowany został w „Wielkiej księdze tradycji kulinarnych województwa podkarpackiego” wydanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”.

Składniki:
  • 5-6 ziemniaków
  • 1-2 marchewki
  • 1 cebula
  • pół litra kwasu z kiszonej kapusty
  • 100 g słoniny lub boczku
  • 100-200 g kiszonej kapusty
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 2-3 ziarna pieprzu
  • ziele angielskie
Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę. Marchewkę i cebulę ścieramy na tarce. Zagotowujemy litr wody i wrzucamy do niej warzywa. Dodajemy pieprz, ziele angielskie i sól. Do miękkich warzyw dodajemy kwas i niewielką ilość drobno posiekanej kiszonej kapusty.
Słoninę lub boczek kroimy w kosteczkę i wytapiamy skwarki, które wyciągamy. Na pozostałym tłuszczu przygotowujemy z mąki jasną zasmażkę i dodajemy ją do zupy. Zagotowujemy. Przed podaniem do zupy dodajemy skwarki.

 
Zupa zarzucajka - kuchnia podkarpacka


W zakładce KUCHNIAPODKARPACKA znajdziecie więcej regionalnych przepisów

niedziela, 15 października 2017

Gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami - kuchnia podkarpacka

Wszelkie kasze w kuchni podkarpackiej zajmują bardzo ważne miejsce. Nasze prababcie, babcie i mamy wypełniały nimi gołąbki, pierogi i bułki drożdżowe. Przygotowywały też z nich kotlety, albo zapiekały je. Kasze były podawane na słono, ale również na słodko, na przykład z suszonymi śliwkami. Podkarpackie gospodynie kaszę jaglaną często łączyły z twarogiem, jęczmienną z grzybami, a gryczaną z ziemniakami lub mięsem.
Przepis, który dzisiaj proponuję, pochodzi od pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Mrukowej, gmina Osiek Jasielski. Farsz do gołąbków przygotowany został z kaszy gryczanej, z dużą ilością suszonych grzybów, cebulką i zmielonym boczkiem. Gołąbki przygotowałam z kapusty włoskiej, ale równie dobrze można je przygotować z białej kapusty. Taka wersja gołąbków przypadnie do gustu wszystkim wielbicielom kaszy gryczanej. Suszone grzyby podkreślają jej smak, a cebulka i boczek sprawiają, że kasza nie jest sucha i jałowa.
Przepis pochodzi z „Wielkiej księgi tradycji kulinarnych województwa podkarpackiego” wydanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”.

Gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami - kuchnia podkarpacka
Składniki:
  • 1 duża główka włoskiej kapusty (może być też biała)
  • 500 g kg kaszy gryczanej
  • 2 szklanki suszonych grzybów
  • 500 g chudego surowego boczku
  • 2 cebule
  • sól i pieprz.
Grzyby zalewamy wodą na noc, a następnego dnia gotujemy w tej samej wodzie, w której się moczyły. Możemy też zalać je wrzątkiem w dzień przygotowywania gołąbków i gotować około 45 minut. Grzyby odcedzamy i kroimy w kosteczkę. Wywar po grzybach zachowujemy.
Kapustę sparzamy w osolonej wodzie, oddzielamy liście i odcinamy z nich zgrubiały wierzch środkowych nerwów.
Boczek mielimy.
Kaszę gotujemy w dużej ilości osolonej wody. Cebulę siekamy i dusimy na maśle. Dodajemy do niej pokrojone grzyby i zmielony boczek. Dusimy wszystko pod przykryciem przez kilka minut, a następnie mieszamy z kaszą i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Farsz nakładamy na liście kapusty i zawijamy gołąbki. Przygotowane gołąbki układamy w rondlu, zalewamy bulionem z dodatkiem wywaru z grzybów (lub samym osolonym wywarem grzybowym) i dusimy pod przykryciem około 1,5 godziny. Możemy je również upiec w piekarniku. W przypadku kapusty włoskiej (tak, jak u mnie) wystarczy godzina w 180 stopniach C.
Gołąbki podajemy duszone lub podsmażone Pasuje do nich zarówno sos grzybowy, jak i pomidorowy.

Gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami - kuchnia podkarpacka
Gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami - kuchnia podkarpacka



Zapraszam również na inne dania KUCHNI PODKARPACKIEJ



Przepis bierze udział w akcji „Kuchnia krajów słowiańskich”

Kuchnia krajów słowiańskich 2017



sobota, 14 października 2017

Pierogi ruskie – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Pierogi ruskie - kuchnia podkarpacka

Pierogi ruskie to sztandarowe danie kuchni polskiej. Teoretycznie wszędzie przygotowuje się je tak samo, ale w praktyce w każdym domu smakują one trochę inaczej. Dlatego jedni najbardziej lubią ruskie babci, inni mamy, a jeszcze inni teściowej. Sekret tkwi w cieście i w farszu. Wszyscy oczekujemy, że ciasto będzie cienkie i miękkie, ale pierogi nie będą się rozpadać. Farsz ma być odpowiednio wilgotny, ma być go dużo, a sekret jego smaku tkwi w proporcjach. I nie ma jednych konkretnych proporcji. Zależą one od upodobań. Ja przygotowuję farsz w proporcjach 3:2, czyli ziemniaków jest odrobinę więcej, niż białego sera. Na wschodzie Podkarpacia, w okolicach Przemyśla, do farszu na pierogi ruskie dodaje się tradycyjnie miętę.
Zastanawiałam się nad tym, czy jest w ogóle sens umieszczać na blogu przepis na tak popularne danie. Jednak pomyślałam o mojej kuzynce, która przez całe dorosłe życie nie gotowała pierogów, bo jej ciasto zawsze było za twarde i wszyscy mówili, że pierogi jej mamy są lepsze. W te wakacje podsunęłam jej przepis na ciasto pierogowe, które ja najbardziej lubię. Wierzcie lub nie, ale była tak zachwycona, że potrafi ugotować smaczne pierogi, że gotowała je codziennie przez 3 dni. A mowa o cieście z mąki, soli, gorącej wody i odrobiny oleju. Te składniki gwarantują miękkie, elastyczne ciasto, które można cienko rozwałkować, ale się nie rwie i nie rozkleja przy gotowaniu.
Farsz, który od zawsze najbardziej mi smakował, przygotowywany jest z niemal równych proporcji ziemniaków i białego sera (z niewielką przewagą ziemniaków). Do farszu dodaję podsmażoną na maśle cebulkę razem z masłem, na którym się podsmażała. Ponieważ biały ser dodaję do ziemniaków, które są jeszcze ciepłe, farsz jest jednolity i gładki. W rankingu mojej córki zajmuje on pierwsze miejsce przed pierogami obu babć. Dla mnie to jak medal olimpijski :)

Pierogi ruskie - kuchnia podkarpacka

Składniki na około 60 sztuk:
Ciasto:
  • 500 g mąki pszennej
  • 2 łyżki oleju
  • ½ łyżeczki soli
  • około 1 szklanki gorącej wody
Farsz:
  • 8 średnich ziemniaków
  • 300-400 g półtłustego białego sera (twarogu)
  • 1 niewielka cebula
  • 1-2 łyżki
  •  masła
  • sól i pieprz do smaku
Cebula i masło do okraszenia


Przygotowujemy farsz.
Ziemniaki obieramy, myjemy i gotujemy w posolonej wodzie. Biały ser przeciskamy przez praskę lub rozdrabniamy widelcem. Cebulę drobniutko siekamy i dusimy ją z odrobiną soli na maśle. Cebula ma być miękka, ale nie zrumieniona. Ugotowane, odcedzone ziemniaki tłuczemy. Pod koniec dodajemy cebulkę z masłem i biały ser. Doprawiamy solą i pieprzem. Dobrze mieszamy.

Wyrabiamy ciasto.
Mąkę przesiewamy, dodajemy do niej sól i olej. Wlewamy po trochę wodę i mieszamy uważając, żeby nie poparzyć rąk. Kiedy cała woda jest już połączona z mąką, wyrabiamy ciasto. Na początku będzie się bardzo kleić, ale nie zniechęcajcie się. Im dłużej będziecie je wyrabiać, tym bardziej elastyczne, miękkie i gładkie będzie ciasto.

Stolnicę podsypujemy lekko mąką, rozwałkowujemy ciasto na grubość około 2-3 mm i wycinamy kółka o średnicy około 5 cm. Na każde kółko nakładamy dużą łyżeczkę farszu i sklejamy brzegi.


W dużym garnku zagotowujemy wodę i solimy ją. Zmniejszamy lekko ogień, mieszamy wodę drewnianą łyżką i wrzucamy do niej około 10-12 pierogów. Od czasu do czasu mieszamy lekko drewnianą łyżką, by pierogi nie przywarły do dna. Kiedy wypłyną na wierzch, gotujemy je jeszcze przez około 2-3 minuty. Pierogi wyciągamy łyżką cedzakową. Gotowe porcje okraszamy cebulką podsmażoną na maśle.

Pierogi ruskie - kuchnia podkarpacka



Zapraszam również do zakładki z alfabetycznym spisem dań KUCHNI PODKARPACKIEJ


Przepis bierze udział w akcji „Kuchnia krajów słowiańskich”

Kuchnia krajów słowiańskich 2017




poniedziałek, 9 października 2017

Drożdżówka z makiem i orzechami – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Drożdżówka z makiem i orzechami - kuchnia podkarpacka

Ciasto drożdżowe to dla mnie symbol ciepłej, babcinej kuchni. Nie ma drugiego bardziej domowego ciasta, przywołującego dobre wspomnienia z dzieciństwa, niż drożdżówka z makiem czy orzechami. Podkarpackie gospodynie wypiekały w swoich chlebowych piecach zarówno drożdżówki zawijane, jak i wielowarstwowe ciasta drożdżowe. Przekładały je tym, co miały w spiżarni – powidłami, kakao, makiem, cynamonem. Z tego bogactwa możliwości wybrałam dzisiaj drożdżówkę złożoną z 4 warstw ciasta drożdżowego, przełożonych makiem, orzechami i powidłami śliwkowymi. Spróbujcie i poczujcie się… jak w domu :)

Przepis pochodzi z kuchni rzeszowskiej, a zdradziły go panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Krzemienicy (gmina Czarna) – źródło: publikacja LGD Eurogalicja „Tradycja, smak i wdzięk”.

Drożdżówka z makiem i orzechami - kuchnia podkarpacka

Składniki na blaszkę 25x35 cm:
Ciasto:
  • 500 g mąki pszennej
  • 250 g miękkiego masła lub margaryny
  • 3 żółtka
  • 2 jaja
  • 3 łyżki cukru
  • 60 g drożdży
  • 5 łyżek ciepłego mleka
Masa makowa:
  • 300 g maku (sparzonego, odcedzonego i zmielonego)
  • 200 g cukru pudru
  • 100 g miękkiego masła lub margaryny
  • 3 żółtka
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • aromat migdałowy
  • rodzynki
Masa orzechowa:
  • 300 g zmielonych orzechów włoskich
  • 1 szklanka śmietany (słodkiej, nie gęstej)
  • 6 łyżek cukru pudru
1 słoik powideł śliwkowych.
Lukier lub polewa orzechowa.

Przygotowanie ciasta:
Drożdże rozpuszczamy z cukrem i ciepłym mlekiem i dodajemy do pozostałych składników. Wyrabiamy elastyczne, gładkie ciasto. Przykrywamy je ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia. Powinno podwoić swoją objętość.
Przygotowanie masy makowej:
Sparzony, odcedzony, zmielony mak mieszamy z pozostałymi składnikami.
Przygotowanie masy orzechowej:
Zmielone orzechy mieszamy z cukrem pudrem i śmietaną.

Ciasto dzielimy na 4 części. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia.
Rozwałkowujemy pierwszą część ciasta, układamy ją na dnie blaszki i smarujemy powidłami śliwkowymi. Na nich układamy drugą część rozwałkowanego ciasta. Na ciasto wykładamy masę makową i przykrywamy ją trzecią częścią ciasta. Wykładamy masę orzechową i przykrywamy ją ostatnią warstwą ciasta. Blaszkę przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 30 minut.

Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni C (grzałka góra-dół) i pieczemy drożdżówkę na dolnej półce przez około 1 godzinę. Jeśli wierzch ciasta szybko ciemnieje, przykrywamy go lekko folią aluminiową.
Wystudzone ciasto polewamy lukrem przygotowanym z 1/2 szklanki cukru pudru i odrobiny wrzątku. Możemy też polać je polewą czekoladową i posypać mielonymi orzechami.

Drożdżówka z makiem i orzechami - kuchnia podkarpacka

Zapraszam do zakładki KUCHNIA PODKARPACKA po przepisy na inne tradycyjne drożdżówki i nie tylko :)


Przepis bierze udział w akcji „Kuchnia krajów słowiańskich”


niedziela, 8 października 2017

Pierogi z kaszą jaglaną i białym serem – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Pierogi z kaszą jaglaną i białym serem - kuchnia podkarpacka

Pierogi z kaszą jaglaną i białym serem to podkarpackie danie, które można serwować zarówno na słodko, jak i na słono. Jeśli ugotujemy kaszę na mleku, połączymy ją z białym serem i doprawimy cukrem i odrobiną soli, otrzymamy pierogi o delikatnym, słodkim farszu. Jeśli pójdziemy za radą gospodyń z Nowego Kamienia (okolice Sokołowa Małopolskiego) i do farszu dodamy cząber, smak pierogów będzie lekko pikantny i ziołowy. Gospodynie z Wólki Sokołowskiej do farszu wytrawnego kaszę jaglaną gotują na wodzie, a po połączeniu z białym serem, dodają do smaku sól i pieprz. Z tych samych składników możecie więc przygotować taką wersję farszu, która najbardziej odpowiada Waszym upodobaniom. Jedno jest pewne – kasza jaglana i biały ser to bardzo udany duet i warto go wypróbować.
Przepisy na tradycyjne dania z terenów zamieszkałych przez Rzeszowiaków można znaleźć w publikacji Stowarzyszenia LGD „Eurogalicja”  - Tradycja, smak i wdzięk.

Pierogi z kaszą jaglaną i białym serem - kuchnia podkarpacka

Składniki na około 60 sztuk:
Ciasto:
  • 500 g mąki pszennej
  • 2 łyżki oleju
  • ½ łyżeczki soli
  • około 1 szklanki gorącej wody
Farsz:
  • 250 g białego sera (twarogu)
  • 1 szklanka kaszy jaglanej
  • 2 i ¼ szklanki mleka
  • 1 łyżeczka masła
  • dodatkowo w wersji słodkiej: ½ płaskiej łyżki cukru i szczypta soli
  • dodatkowo w wersji wytrawnej: ½ łyżeczki suszonego cząbru, sól do smaku

Mleko zagotowujemy i wsypujemy do niego kaszę. Gotujemy ją na wolnym ogniu często mieszając. Zanim zmięknie, wchłonie mleko. Wówczas ściągamy ją z gazu, dodajemy masło i w zależności od tego, czy farsz ma być słodki, czy słony, dodajemy cukier ze szczyptą soli, bądź cząber i sól według upodobań. Kaszę przykrywamy i odstawiamy do wystygnięcia. Na koniec dodajemy do niej biały ser i mieszamy.

Do mąki dodajemy sól, olej i gorącą wodę. Wyrabiamy gładkie, elastyczne ciasto. Rozwałkowujemy je cienko (około 2 mm grubości), wykrawamy kółka, nakładamy na nie farsz i zlepiamy.
Pierogi gotujemy w posolonej wodzie. Kiedy wypłyną, gotujemy jeszcze 3 minuty i wyciągamy. Okraszamy roztopionym masłem.

Pierogi z kaszą jaglaną i białym serem - kuchnia podkarpacka


Inne dania kuchni podkarpackiej, w tym pierogi z różnorodnymi nadzieniami, znajdziecie w zakładce KUCHNIA PODKARPACKA.

Przepis bierze udział w akcji „Kuchnia krajów słowiańskich”.