niedziela, 24 kwietnia 2022

Gołąbki z kaszą jęczmienną – kuchnia podkarpacka

Gołąbki z kaszą jęczmienną – kuchnia podkarpacka
Gołąbki z kaszą jęczmienną – kuchnia podkarpacka

Lokalizacja: Barycz, gmina Domaradz, powiat brzozowski 

Kiedy chcę na obiad przygotować jakieś smaczne danie bez mięsa często do głowy przychodzą mi gołąbki. W podkarpackiej tradycji kulinarnej często przygotowywano je jako danie postne, w którym dominującym smakiem były suszone grzyby oraz kasza. Rodzaj kaszy decydował też o intensywności smaku gołąbków. Te z kaszą gryczaną smakują bardzo charakterystycznie i mocno. W gołąbkach z kaszą jęczmienną znacznie bardziej wyczuwalny jest smak dodatków, takich jak suszone grzyby i cebula, a sam farsz ma łagodniejszy smak. W gołąbkach z Baryczy poza kaszą jęczmienną jest również ryż, który osłabia nieco smak kaszy, ale sprawia, że farsz jest lepiej związany, co ma znaczenie kiedy w gołąbkach nie ma spajającego wszystko mięsa.

Zapraszam na gołąbki według przepisu Koła Gospodyń Wiejskich z Baryczy, który został opublikowany w książeczce „Potrawy Wigilijne Ziemi Brzozowskiej”. Nie czekajcie jednak do grudnia. To danie smakuje o każdej porze roku!


Gołąbki z kaszą jęczmienną – kuchnia podkarpacka
Gołąbki z kaszą jęczmienną – kuchnia podkarpacka

Składniki:

  • 1 główka świeżej kapusty średniej wielkości
  • 300 g ryżu
  • 100 g kaszy jęczmiennej perłowej
  • 2 cebule
  • 200-300 g grzybów suszonych
  • 2 łyżki tłuszczu (oliwa, masło lub smalec)
  • sól, pieprz

Grzyby do farszu z gołąbków płuczemy, zalewamy wodą i pozostawiamy na noc. Na drugi dzień gotujemy je do miękkości (około 20 minut) i odcedzamy z wywaru. Wywar zostawiamy do podlania gołąbków w garnku.

Kapustę obieramy z uszkodzonych liści, wykrawamy głąb, a następnie sparzamy ją w gotującej się, lekko osolonej wodzie z dodatkiem 1 łyżki oleju. Odkrawamy stopniowo liście i z każdego z nich ścinamy zgrubienie, które biegnie przez środek liścia.

Ryż i kaszę gotujemy na sypko – każde z osobna. Cebulę siekamy, podsmażamy na tłuszczu, a następnie mielimy lub siekamy razem z ugotowanymi grzybami. Ryż, kaszę i grzyby z cebulą mieszamy. Doprawiamy intensywnie solą i pieprzem (kapusta wyciąga z farszu nieco soli).

Farsz nakładamy na liść kapusty i zawijamy gołąbki. Na dno garnka do zapiekania gołąbków wykładamy kilka liści kapusty – mogą być te uszkodzone z wierzchu główki lub te małe ze środka. Gołąbki układamy ściśle w garnku. Podlewamy je posolonym wywarem z gotowania grzybów, rosołem lub wodą z odrobiną tłuszczu.

Dusimy pod przykryciem w piekarniku nagrzanym do 180-200 stopni C (grzałka góra-dół) przez około godzinę. Podajemy z sosem grzybowym.


Gołąbki z kaszą jęczmienną – kuchnia podkarpacka
Gołąbki z kaszą jęczmienną – kuchnia podkarpacka


Więcej przepisów na regionalne gołąbki znajdziecie w zakładce

KUCHNIA PODKARPACKA

Zapraszam :)

 

2 komentarze:

  1. Gołąbki bez mięsa jeszcze nigdy nie widziałam i nie próbowałam.... Na pewno muszę je ugotować :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie! :) Zachęcam też to spróbowania gołąbków z farszem z ziemniaków ;)

      Usuń

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.