sobota, 6 maja 2017

Pierogi z kaszą manną – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Pierogi z kaszą manną - kuchnia podkarpacka

Pierogi z kaszą manną to moje wspomnienie z dzieciństwa. Babcia Rózia gotowała nam różne pierogi. Najczęściej były to oczywiście ulubione pierogi wszystkich dzieci – ruskie. Ale były też pierogi z jabłkami, jagodami, truskawkami i śliwkami. Do pierogów z kaszą manną mam jednak szczególny sentyment. Na blaszanej miseczce babcia wstawiała je do piecyka, żeby ciepłe czekały aż przyjdziemy. Dzisiaj ich smak przenosi mnie w tamte dawne, dobre czasy.

Pierogi z kaszą manną łączą lekko słodki smak farszu, ze słonym smakiem ciasta pierogowego. Ciasto przygotowuje się tak samo, jak na pierogi ruskie. Soli się je, podobnie jak i wodę. Jednak sama kasza manna, ugotowana na gęsto na mleku, posłodzona jest cukrem i okraszona masłem. To połączenie smaków moim zdaniem wyróżnia kuchnię regionu raniżowskiego (powiat kolbuszowski). Zjecie tutaj więcej potraw, które są jednocześnie słodkie i słone, i zapewniam Was, że są to bardzo smaczne regionalne specjały. Wymienię chociażby ryziok, kapuśniaczki czy młodą kapustę…
Pierogi z kaszą manną babcia podawała nam okraszone masłem, jednak pasuje do nich również słodka śmietana lub sos owocowy.
Jeśli macie swój ulubiony przepis na ciasto pierogowe, skorzystajcie z niego. Ja podaję taki, z którego ciasto wychodzi elastyczne i miękkie, dzięki czemu łatwo jest nadziewać je delikatnym farszem.

Pierogi z kaszą manną - kuchnia podkarpacka

Składniki na około 60 sztuk:
Ciasto:
  • 500 g mąki pszennej
  • 2 łyżki oleju
  • gorąca woda (około 1 szklanki)
  • sól (około ½ łyżeczki)
Farsz:
§        3 szklanki mleka
§        9 czubatych łyżek kaszy manny
§        3 czubate łyżki cukru
§        1 łyżka masła
§        1/3 płaskiej łyżeczki soli
Masło do okraszenia pierogów

Zaczynamy od przygotowania farszu, a kiedy będzie stygł, przygotujemy ciasto.
Mleko zagotowujemy w garnku z grubym dnem, wsypujemy kaszę mannę i gotujemy mieszając. Po kilku minutach, kiedy kasza zacznie robić się gęsta (kasza powinna być na tyle gęsta, by dało się ją mieszać łyżką, ale nie powinna być na tyle rzadka, by z tej łyżki od razu spadała), wyłączamy gaz, dodajemy cukier, sól i masło. Mieszamy. Kiedy kasza stygnie przygotowujemy ciasto (od czasu do czasu mieszamy kaszę, żeby nie zrobił się na niej kożuch).

Z mąki, oleju, soli i gorącej wody wyrabiamy miękkie, elastyczne ciasto. Ciasto rozwałkowujemy cienko i wykrawamy kółka. Do każdego kółka nakładamy farsz i zlepiamy brzegi. Pierogi wrzucamy partiami do gotującej się osolonej wody. Po ugotowaniu odcedzamy i okraszamy masłem. Jeśli pierogi zostaną nam na drugi dzień, odgrzewamy je wrzucając na kilka minut do gorącej lekko osolonej wody.


Pierogi z kaszą manną - kuchnia podkarpacka



Zapraszam również na inne dania KUCHNI PODKARPACKIEJ

Znajdziecie tam również inne podkarpackie pierogi:

4 komentarze:

  1. Bardzo lubię pierogi i różne farsze :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pierogów z kaszą manną jeszcze nie jadłyśmy. Ba! Nawet o nich nie słyszałyśmy :D Jesteśmy ciekawe tego smaku :D

    OdpowiedzUsuń
  3. I znów czymś mnie zaskoczyłaś!
    Tym razem pierogami z nadzieniem z kaszy manny, bo nigdy o takich nie słyszałam.
    To jest właśnie cały urok kuchni regionalnych, można w nich odkryć niesamowite potrawy i smaki.

    OdpowiedzUsuń
  4. Kaszę mannę bardzo lubię więc bardzo zaciekawił ten przepis zrobię przy najbkiszej okazji pozdrawiam serdecznie http://moje-wyroby.blog.pl/

    OdpowiedzUsuń

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.