niedziela, 11 marca 2018

Ser smażony paprykowy – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Ser smażony paprykowy - kuchnia podkarpacka


Ser smażony to jeden ze specjałów kuchni podkarpackiej. Przygotowuje się go z białego sera (twarogu), który po zagotowaniu w mleku odcedza się, a następnie smaży. Od składników, z którymi smaży się ser, zależy jego konsystencja i struktura. Jedną z popularniejszych wersji jest ser usmażony na maśle z dodatkiem jajek i sody oczyszczonej. Przypomina on wówczas ser żółty, ma wewnątrz małe pęcherzyki powietrza i dobrze kroi się w plasterki. Jednak zachowuje swój specyficzny smak, gdzieś tak w połowie drogi między serem żółtym a białym. Przepis na ten typ smażonego sera jest na blogu i znajdziecie go tutaj. Jeśli jednak zamiast sody oczyszczonej dodamy do składników śmietanę, ser smażony będzie miał konsystencję nadającą się do smarowania, a jego smak zmieni się na bardziej maślany. Do smażonego sera dodaje się też czasem różne dodatki smakowe, takie jak kminek, papryka czy czosnek. Ja tym razem przygotowałam go w wersji ze śmietaną i ostrą papryką. Dobrze schłodzony można nadal kroić, natomiast pozostawiony na jakiś czas w temperaturze pokojowej mięknie i można nim smarować chleb.

Przepis pochodzi z publikacji „Tradycja i nowoczesność Markowskiej kuchni. Od polewki do szynki”, wydanej przez Urząd Gminy Markowa, a jego autorką jest Aniela Szajer.


Ser smażony paprykowy - kuchnia podkarpacka

Składniki na około 500-600 g gotowego sera smażonego:
  • 1 kg białego sera (najlepiej wiejskiego)
  • 750 ml mleka
  • 50-70 g masła
  • 3 łyżki kwaśnej śmietany
  • 1 duże jajko (lub 2 małe)
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • 1/2  łyżeczki ostrej papryki (lub wg uznania)
Mleko zagotowujemy w garnku z grubym dnem. Do mleka dodajemy pokruszony biały ser i gotujemy go na wolnym ogniu często mieszając. W tym czasie wytworzy się serwatka, a twaróg w postaci małych grudek opadnie na dno. Po około 20 minutach ser dokładnie odcedzamy na gęstym sicie.
Jajko roztrzepujemy dokładnie widelcem i odstawiamy.
Na patelni ceramicznej (a bardziej tradycyjnie – w garnku z grubym dnem) roztapiamy masło. Do masła dodajemy odcedzony biały ser, sól z papryką i śmietanę. Całość smażymy mieszając cały czas. Kiedy ser się rozpuści i połączy z masłem (około 5-10 minut) wlewamy jajko i szybko mieszamy z serem zanim się zetnie. Całość smażymy jeszcze chwilę. W tym czasie ser zacznie gęstnieć i stanie się plastyczny. Gotowy wkładamy do niewielkiego plastikowego pojemnika i lekko dociskamy, by pozbyć się pęcherzyków powietrza. Ser przykrywamy, by w trakcie stygnięcia nie powstała na nim wysuszona skorupka.


Zapraszam również do zakładki KUCHNIA PODKARPACKA,
gdzie znajdziecie więcej regionalnych przepisów




3 komentarze:

  1. Moja Babcia zawsze robiła, ale był też lekko zgliwiały dla dodania mu tego miłego "smrodku" :D lubiłam, ale nigdy nie udało mi się osiągnąć takiego efektu, bo teraz sery w sklepie są jednak marnej jakości.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O zgliwiałym tylko słyszałam, nigdy nie miałam okazji spróbować i żałuję. Co do jakości białego sera, kupuję go na targu od pani, która sama go robi. Jakość pierwsza klasa ;-)

      Usuń

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.