niedziela, 7 października 2018

Zalewajka ogórkowa – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Zalewajka ogórkowa - kuchnia podkarpacka


W kuchni podkarpackiej nie brak zup wykwintnych, obfitujących w różnorodne składniki, zup podawanych w niedzielę i od święta. Jednak zupy spożywane niegdyś na co dzień były proste i szybkie w przygotowaniu. Skromne zasoby spiżarni były wykorzystywane w taki sposób, by zaspokoić głód, ale też by potrawa miała smak. Do tego celu podkarpackie gospodynie często wykorzystywały kwas z kiszonej kapusty, bądź wodę z kiszonych ogórków. Składniki te były dostępne przez cały rok, nie było dla nich innego zastosowania, a doskonale sprawdzały się w roli bazy do zupy. Kwasówki (z kwasu z kiszonej kapusty) i zalewajki (z wody z kiszonych ogórków) podawane były zwykle z gotowanymi ziemniakami – najczęściej całymi, czasem tłuczonymi. Bywały też okraszone słoniną, czy nawet boczkiem, o ile gospodyni miała je w swojej spiżarni.
Wiele dawnych skromnych dań, typowych dla naszego regionu, nie przetrwało do naszych czasów. Mając do wyboru różnorodne wartościowe składniki nie wysilamy się na robienie „czegoś z niczego”. Jednak kwasówki i zalewajki gotuje się nadal, szczególnie w zachodniej części województwa, w okolicach Jasła. Powód jest prosty. Są naprawdę smaczne, a dodatkowo dzisiaj wiemy też, że kwas z kapusty i kiszonych ogórków bardzo korzystnie oddziałują na nasze zdrowie. Zachęcam więc do wypróbowania kolejnego przepisu na regionalny specjał.
Zalewajka ogórkowa, którą dzisiaj proponuję, przyrządzana jest przez gospodynie z gminy Brzostek. Wyróżnia ją groch, który po ugotowaniu dodawany jest do zalewajki razem z tłuczonymi ziemniakami. Dodatkowo zupa zagęszczona jest śmietaną z mąką i okraszona skwarkami z wędzonki. Podajemy z ciemnym chlebem.

Przepis pochodzi z publikacji „Brzosteckie przepisy kucharskie” wydanej przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Brzostek.

Zalewajka ogórkowa - kuchnia podkarpacka
Składniki:
  • 1/2 kwarty grochu (1/2 litra)
  • 5 średnich ziemniaków
  • 2-3 szklanki wody z kiszonych ogórków
  • kawałek wędzonki
  • 1 kwaterka kwaśnej śmietany (250 ml)
  • 2 łyżki mąki
  • sól i pieprz
Osobno w posolonej wodzie gotujemy (wręcz rozgotowujemy) groch i ziemniaki. Ubijamy je, zalewamy wodą z ogórków i zagotowujemy. Zupę zaprawiamy kwaśna śmietaną wymieszaną z mąką. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Podajemy okraszoną skwarami z wędzonki.

Zalewajka ogórkowa - kuchnia podkarpacka


Zapraszam do zakładki KUCHNIA PODKARPACKA
po więcej regionalnych przepisóww tym między innymi
2 komentarze:

  1. Kolejny przepis, który już spisuję, bo choć grzeszny to myślę, że chłopaki oszaleją na jego punkcie <3

    OdpowiedzUsuń