niedziela, 10 lutego 2019

Kluski ziemniaczane smażone – kuchnia podkarpacka

Trzeci talerz - podkarpacki blog kulinarny
Kluski ziemniaczane smażone - kuchnia podkarpacka


Gotowane ziemniaki to baza wielu dań w podkarpackiej kuchni. Zazwyczaj dodaje się do nich jakiś drugi składnik, na przykład twaróg, albo surowe starte ziemniaki i gotuje się z nich kluski lub smaży kotlety. Kluski ziemniaczane często bywają nadziewane mięsem lub białym serem, ale na co dzień przygotowuje się zwykle ich najprostszą wersję, bez nadzienia, za to z okrasą z cebuli, słoniny lub boczku. Są one alternatywą dla podawanych zazwyczaj ziemniaków tłuczonych, ale też mogą być dobrym sposobem na wykorzystanie nadmiaru ziemniaków, które zostały po obiedzie.
Kluski ziemniaczane smażone, na które dzisiaj zapraszam, przygotowałam według przepisu Pani Zofii Foryś z Nawsia Brzosteckiego (gmina Brzostek, powiat dębicki). Do ugotowanych ziemniaków dodaje się jedynie podsmażoną cebulę, śmietanę, mąkę i jajka. Kluski smaży się w głębokim tłuszczu, ale wbrew pozorom jest to danie delikatne, sprawiające wrażenie lekkiego. Po usmażeniu na zewnątrz kluski otoczone są cienką, chrupiącą skórką, ale ich środek pozostaje wilgotny i lekki dzięki dodaniu do masy ubitego białka. Tradycyjnie kluski smażone podawane są ze śmietaną albo jako dodatek do mięs.

Przepis pochodzi z publikacji Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gminy Brzostek „Brzosteckie przepisy kulinarne”.

Kluski ziemniaczane smażone - kuchnia podkarpacka

Składniki:
  • 10 ziemniaków
  • 1 cebula
  • 1 łyżka masła
  • 3 jajka (żółtka i białka osobno)
  • 3 łyżki gęstej śmietany
  • 3 łyżki mąki pszennej
  • sól i pieprz
  • 1 l oleju do smażenia
Ziemniaki obieramy, kroimy na mniejsze kawałki i gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. Po odcedzeniu ziemniaki odparowujemy i przecieramy przez sito lub mielimy.

Cebulę obieramy i siekamy w drobną kosteczkę. Podsmażamy ją na maśle i przestudzoną dodajemy do ziemniaków razem z żółtkami, śmietaną i mąką. Masę doprawiamy solą i pieprzem i mieszamy dokładnie. Na koniec ubijamy białka i mieszamy je stopniowo z masą. Najpierw dodajemy 1 łyżkę, rozluźniamy masę, a następnie kolejno dodajemy po łyżce mieszając delikatnie.

Tłuszcz rozgrzewamy w głębokim naczyniu. Masę nabieramy na łyżkę i wkładamy kolejno kluski do oleju. Można użyć drugiej łyżki formując zgrabny kształt klusków. Kiedy kluski od spodu nabiorą złotego koloru, obracamy je. Usmażone kluski odsączamy z nadmiaru tłuszczu. Podajemy je ze śmietaną lub jako dodatek do mięs.

Kluski ziemniaczane smażone - kuchnia podkarpacka

Kluski ziemniaczane smażone - kuchnia podkarpacka


Zapraszam również do zakładki KUCHNIA PODKARPACKA po więcej lokalnych przepisów :)



4 komentarze:

  1. O rany, moje dzieciństwo :) :) Babcia z Brzostku takie smażyła, nie mogłam się doczekać, aż ostygną :) dzięki, przepis odszedł razem z Babcią dawno temu... Cudowny jest Twój blog!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dorotko, cudownie to jest wiedzieć, że czasem prócz przepisu przywraca się coś więcej :-)

      Usuń

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.