niedziela, 17 marca 2019

Kapusta po Dębowsku – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Kapusta po Dębowsku - kuchnia podkarpacka


Dla dawnych podkarpackich gospodyń koniec zimy oznaczał jednocześnie koniec zapasów w spiżarni. Wszelkie dobra, zebrane i zabezpieczone na okres zimowego wyżywienia rodziny, powoli znikały z „kumory”. Jeśli poprzedni rok był urodzajny, jeszcze w marcu i kwietniu gospodynie wykorzystywały resztki zapasów, głównie ziemniaki, kiszoną kapustę oraz suchy groch i fasolę. Z tych kilku prostych składników przygotowywały wiele różnorodnych dań.
Gotowana kiszona kapusta to danie typowo zimowe. Nie tylko syci i rozgrzewa, ale dzięki właściwościom kiszonek sprzyja utrzymaniu się przy zdrowiu w okresie chłodu i braku wielu składników odżywczych. Choć danie jest proste i niewymagające, różni się w zależności od okoliczności, na jakie się je przygotowuje, zasobności domowej spiżarni i lokalnych tradycji, które pozwoliły zachować dawne smaki. Na Wigilię i Boże Narodzenie gotowano kapustę z grzybami, albo z grochem. Na co dzień do kapusty dodawano głównie smażoną cebulę, czasem też fasolę lub groch. Na północy Podkarpacia podsypywano ją również garścią kaszy jaglanej lub jęczmiennej, by zagęścić potrawę. Mięso w kapuście gościło raczej rzadko. Prędzej były to skwarki ze słoniny użyte do maszczenia potrawy. Różnorodność smaków gotowanej kapusty tkwi również w używanych przyprawach i dodatkach. Często była to jedynie sól oraz pieprz, ewentualnie dodatkowo kminek. Bardziej wyrazisty smak ma kapusta gotowana z liściem laurowym i zielem angielskim. W niektórych zakątkach Podkarpacia kapustę na koniec zaprawiano zasmażką, a czasem również śmietaną. Taki właśnie przysmak zachowany został przez gospodynie ze wsi Dębowa w gminie Jodłowa, powiat dębicki. Do ugotowanej i odcedzonej kapusty dodają one ugotowany osobno groch łuskany oraz podsmażoną cebulę, na której przygotowana jest zasmażka z mąki i śmietany. Danie doprawione jest solą, pieprzem, kminkiem i ziarnami kopru. Stanowi doskonały dodatek do ziemniaków i mięsa.

Przepis pochodzi od pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Dębowa” i został opublikowany w „Wielkiej księdze tradycji kulinarnych województwa podkarpackiego”, wydanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia ”Pro Carpathia”.

Kapusta po Dębowsku - kuchnia podkarpacka

Składniki:
  • 1 kg kapusty kiszonej
  • 500 g grochu łuskanego
  • 1 duża cebula
  • 1 duża marchew
  • liść laurowy
  • ziele angielskie
  • kminek
  • ziarna kopru
  • 2 łyżki oleju lub masła
  • 3 łyżki śmietany
  • 1 łyżka mąki pszennej
Suchy groch zalewamy wodą i odstawiamy. Najlepiej gdyby się moczył całą noc. Wodę solimy i na wolnym ogniu gotujemy aż groch będzie miękki. Odcedzamy.
Z kiszonej kapusty wyciskamy sok, płuczemy ją i w garnku zalewamy wodą. Dodajemy marchew startą na tarce, liść laurowy, ziele angielskie, kminek, koper oraz sól i pieprz. Kapustę gotujemy do miękkości, po czym odlewamy nadmiar płynu. Do kapusty dodajemy groch.
Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na tłuszczu, po czym dodajemy do niej łyżkę mąki pszennej. Do podsmażonej cebuli z mąką dodajemy śmietanę. Całość przekładamy do garnka z kapustą, mieszamy i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Kapusta najlepiej smakuje odsmażona na patelni.


W zakładce KUCHNIA PODKARPACKA znajduje się 
alfabetyczny spis regionalnych potraw.
Zapraszam! :)

3 komentarze:

  1. Dzięki Twoim przepisom przenoszę się w czasy dzieciństwa, do moich kochanych Dziadków. I choć pochodzili z Małopolski, to kapustę przygotowywali w bardzo podobny sposób. Nie dosmaczali jej kminkiem.
    Serdecznie pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dorotko, Dębowa leży na samym zachodzie Podkarpacia, tuż przy granicy z Małopolską, więc podobieństwo nie jest przypadkowe :) Pozdrawiam Cię serdecznie!

      Usuń
  2. u nas kapusta z grochem to obowiązkowe danie wigilijne ;))

    OdpowiedzUsuń

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.