niedziela, 8 marca 2020

Prykiel z Lipnicy – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Prykiel z Lipnicy - kuchnia podkarpacka


Na terenach dawnej Puszczy Sandomierskiej biały barszcz był jednym z najważniejszych dań codziennych. Charakterystyczny dla tego regionu czysty zakwas żytni, kiszony bez przypraw i dodatków, był bazą do przygotowania kwaśnej polewki zabielanej mlekiem lub śmietaną. Barszcz z reguły podawano na śniadanie, choć bywał również obiadem lub kolacją. We wsi Lipnica koło Kolbuszowej zakwas na barszcz wykorzystywano do przygotowania zupy zwanej pryklem lub zalewajką. Od tradycyjnego barszczu prykiel różnił się tym, że gotowano go z ziemniakami i dodawano do niego cebulę podsmażoną razem z boczkiem. W bogatszej wersji prykiel podawano z ugotowanym jajkiem i wiejską kiełbasą. Tak przygotowana zupa pełniła rolę dania obiadowego.

Przepisem na prykiel podzieliły się panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lipnicy. Został on opublikowany w Korso Kolbuszowskim z 3 listopada 2016 roku.

Prykiel z Lipnicy - kuchnia podkarpacka

Składniki:
  • 6-8 ziemniaków
  • 2 l wody
  • 200 ml zakwasu żytniego na barszcz
  • 1 cebula
  • 200 g wędzonego boczku
  • 200 ml śmietany 18%

Ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę i zalewamy wodą. Solimy i gotujemy na pół miękko. Dolewamy zakwas i jeszcze chwilę gotujemy. Do śmietany dodajemy kilka łyżek gorącej zupy i mieszamy. Śmietanę wlewamy do zupy i całość zagotowujemy.
Boczek kroimy w kostkę i podsmażamy. Dodajemy do niego posiekaną cebulę i chwilę razem smażymy.
Zupę doprawiamy do smaku solą i maścimy skwarkami z cebulą.

Prykiel z Lipnicy - kuchnia podkarpacka

Po więcej regionalnych przepisów zapraszam do zakładki KUCHNIA PODKARPACKA
 tam między innymi przepis na tradycyny lasowiacki barszcz
oraz wskazówki, jak ukisić własny zakwas na barszcz

5 komentarzy:

  1. Nie słyszałem nigdy o takim daniu, ale po opisie stwierdzam, że musi być to pyszne danie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Prykiel z Lipnicy, charakterystyczne danie kuchni podkarpackiej, zawsze cieszy moje podniebienie swoim wyjątkowym smakiem i aromatem. To tradycyjna potrawa, która kojarzy mi się z rodziną i domowym ciepłem, dlatego zawsze chętnie sięgam po nią.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  4. Niemal jak łódzka zalewajka ( też potrawa z listy potraw regionalnych). Ja z Łodzi, zalewajka często gościła na stole mojej Babci; od 50 lat gości na moim. Polecam wszystkim prykiel/ zalewajkę w tej najprostszej wersji, bo ma same zalety: proste, tanie, błyskawiczne w przygotowaniu a ,co najważniejsze, ZDROWE. Uściski dla Autora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  5. ZALEWAJKA ! Tak nazywa się w łódzkiem ta wspaniała zupa; potrawa regionalna z Łodzi. Polecam wszystkim prykiel/ zalewajkę, bo ma same zalety: szybka, łatea, tanie , pyszna i, co najważniejsze, ZDROWA. Często gościła na stole mojej Babci, od 50 lat gości na moim. Uściski dla Autora tego świetnego bloga.

    OdpowiedzUsuń

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.