wtorek, 5 maja 2020

Baranina w warzywach - kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Baranina w warzywach – kuchnia podkarpacka


Górzyste tereny południowego Podkarpacia charakteryzują się sprzyjającymi warunki do wypasu owiec. Naturalnym jest więc, że tak w Beskidzie Niskim, jak i w Bieszczadach mięso baranie i jagnięce jest popularne i bardzo lubiane. Na mięsie tym gotuje się różnego rodzaju wywary i polewki, zapieka się jako mięsiwo, ale przede wszystkim podawane jest w formie gulaszu z dużą ilością warzyw. W kuchni Bieszczadu, naznaczonej silnymi wpływami kultury Bojkowskiej i Łemkowskiej, mięso baranie zaprawia się czosnkiem i cebulą, by miało intensywniejszy smak. Do mięsa duszonego z warzywami często dodaje się ugotowaną fasolę, dzięki czemu gulasz jest kompletnym daniem, które może być podawane bez dodatku ziemniaków, czy kaszy.
Mięso jagnięce jest delikatniejsze w smaku i gotuje się je krócej niż mięso baranie. I właśnie jagnięcinę polecam do przygotowania baraniny w warzywach według przepisu bieszczadzkich Kół Gospodyń Wiejskich (z gmin: Solina, Baligród, Cisna, Olszanica, Lesko, Uherce Mineralne).

Przepis został opublikowany w „Wielkiej księdze tradycji kulinarnych województwa podkarpackiego” wydanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „ProCarpathia”.

Baranina w warzywach – kuchnia podkarpacka

Składniki:
  • 600 g mięsa baraniego
  • 3 marchewki
  • 1 pietruszka
  • 1 por
  • kawałek selera
  • ćwiartka białej kapusty
  • 1 cebula
  • 3 ząbki czosnku
  • tłuszcz do smażenia (smalec albo olej)
  • przyprawy: sól, pieprz, koper, kolendra

Z mięsa usuwamy nadmiar tłuszczu i błony. Nacieramy je przyprawami, szpikujemy czosnkiem (każdy ząbek można podzielić na pół, zrobić w mięsie nacięcie nożem i włożyć tam czosnek) i obkładamy talarkami cebuli. Baraninę przykrywamy i odstawiamy w chłodne miejsce na kilka godzin.
Z mięsa ściągamy cebulę i kroimy je w kostkę (można pokroić w plastry). Mięso podsmażamy na tłuszczu i dolewamy do niego gorącą wodę tak, aby ledwie przykryła mięso. Całość dusimy około 30 minut, po czym dodajemy pokrojone warzywa razem z cebulą. Dusimy kolejne 40-50 minut, aż mięso stanie się miękkie (czas duszenia zależy od wielkości kawałków oraz od tego, czy gotujemy jagnięcinę, czy baraninę).
Baraninę w warzywach podajemy z ziemniakami i surówką.

Baranina w warzywach – kuchnia podkarpacka


Zapraszam do zakładki
po więcej przepisów na kulinarne specjały z naszego regionu



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.