niedziela, 25 września 2022

Rolada z jabłek z Sieniawy – kuchnia podkarpacka

Rolada z jabłek z Sieniawy – kuchnia podkarpacka
Rolada z jabłek z Sieniawy – kuchnia podkarpacka

Lokalizacja: Sieniawa, gmina Sieniawa, powiat przeworski 

Rolada z jabłek to regionalne ciasto biszkoptowe pieczone w specyficzny sposób. Na dno brytfanki wyłożonej papierem do pieczenia kładzie się kawałki jabłek i zalewa się je ciastem biszkoptowym. Po upieczeniu gorącą roladę zawija się jabłkami do środka i odstawia do ostygnięcia. Smak rolady i jej ścisłość zależą od rodzaju użytych jabłek, sposobu ich pokrojenia oraz proporcji w cieście biszkoptowym. Do tego rodzaju ciasta najlepsze będą jabłka kwaśne, najlepiej szara reneta. Jeśli jabłka, których używacie, nie są kwaśne, można je skropić sokiem z cytryny. Jeśli lubicie, jabłka można oprószyć cynamonem i cukrem. W niektórych zakątkach Podkarpacia jabłka kroi się na plastry, które układa się równo na płasko na dnie blaszki. W innych miejscach gospodynie ścierają jabłka na cieniutkie talarki i wykładają je grubą warstwą na dnie. Niedawno słyszałam też od koleżanki, że u niej w domu jabłka do rolady ściera się na grubych oczkach tarki. Myślę, że każdy z tych sposobów jest dobry, a główna różnica polega na wyglądzie rolady w przekroju. Co do ciasta biszkoptowego, ilość użytego cukru wpływa na strukturę skórki ciasta. W niektórych przepisach spotkacie się też z dodatkiem mąki ziemniaczanej. Taki biszkopt jest łatwiejszy w upieczeniu i łatwiej też zwinąć roladę, natomiast jakość ciasta jest nieco gorsza – ciasto jest mniej elastyczne i bardziej suche.

Przepis na roladę z jabłek jest prosty i tani, ale właściwe zwinięcie rolady wymaga pewnej wiedzy. Jeśli opis w przepisie nie będzie wystarczający, pod przepisem podaję link do miejsca, w którym zamieściłam zdjęcia ułatwiające zwinięcie ciasta, przy czym w tamtym przepisie inaczej kroi się i układa jabłka niż w tym, który podaję dzisiaj.

A dzisiejszy przepis to rolada z jabłek według Stowarzyszenie Aktywni w Sieniawie. Biszkopt w tym przepisie jest słodki, a jego wierzch przypomina bezę. Jabłka natomiast krojone są w cienkie plasterki, które w trakcie pieczenia stają się jednolitą masą. Przepis pochodzi z publikacji Powiatu Przeworskiego pt. „Śladami dawnych smaków powiatu przeworskiego”.


Rolada z jabłek z Sieniawy – kuchnia podkarpacka

Składniki na dużą blaszkę (około 30x41 cm):

  • 4 jajka
  • 4 duże jabłka
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 szklanka cukru
  • 1 cukier wanilinowy
  • cukier puder do oprószenia

Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia. Jabłka obieramy, kroimy na 4 części, usuwamy gniazda nasienne i ścieramy na tarce na cieniutkie plasterki. Wykładamy w miarę równo na blaszkę.

Białka i żółtka jajek oddzielamy. Białka ubijamy w dużej misce, a pod koniec ubijania zaczynamy dodawać cukier i cukier wanilinowy – łyżka po łyżce. Kiedy piana jest sztywna i błyszcząca nie przerywając miksowania dodajemy po jednym żółtku. Do masy jajecznej przesiewamy mąkę i bardzo delikatnie mieszamy szpatułką. Ciasto wykładamy równo na jabłka.

Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C (grzałka góra-dół) przez około 25 minut. Bezpośrednio po upieczeniu ciasto wykładamy na czystą ściereczkę o rozmiarze większym niż ciasto. Wykładamy je w taki sposób, że na blacie leży ściereczka, a na niej ciasto wierzchem (biszkoptem) do dołu. Z gorącego ciasta z wierzchu delikatnie ściągamy papier (jeśli coś lekko przywarło, delikatnie oddzielamy to nożykiem w trakcie ściągania papieru). Za pomocą ścierki zwijamy roladę wzdłuż dłuższego boku. Roladę owijamy ściereczką i odstawiamy do wystygnięcia.  Po wystygnięciu roladę oprószamy cukrem pudrem. Kroimy po lekkim skosie.

 

Rolada z jabłek z Sieniawy – kuchnia podkarpacka
Rolada z jabłek z Sieniawy – kuchnia podkarpacka


Dokładniejsza instrukcja zwijania rolady z jabłek znajduje się tutaj:

Rolada z jabłek – kuchnia podkarpacka

  

Więcej przepisów na regionalne ciasta znajdziecie w zakładce

KUCHNIA PODKARPACKA

Zapraszam :)

 

 

 

1 komentarz:

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.