poniedziałek, 15 lipca 2019

Ser z cybuchami – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Ser z cybuchami – kuchnia podkarpacka

Szukając odpowiedzi na pytanie, co dokładnie oznacza słowo cybuchy, w pierwszym odruchu zapytałam o to wujka google. No i  niespodzianka, nie wiedział. Widać podkarpackie regionalizmy nie są wystarczająco popularne.
Szczęśliwie na Facebooku nie brakuje osób, które pomogły mi znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Cybuchy to u nasady białe, a potem zielone liście (tak, liście) wyrastające z głowy cebuli. Nazywane są zwykle szczypiorem. W odróżnieniu od szczypiorku, cybuchy są grube, mięsiste i mają bardzo intensywny smak. Walory te sprawiły, że w Przysiekach koło Jasła do chleba często podawało się niegdyś ser z cybuchami, czyli twaróg ze śmietaną i grubym szczypiorem. Posiłek prosty i skromny, a jednak treściwy i smaczny.
Jest taki moment w filmie Konopielka, kiedy dziadek (ojciec głównego bohatera) na widok stołu zastawionego z powodu wyjątkowej okazji z taką wielką czułością wypowiada słowo „cybuli”. Zawsze uśmiecham się na to wspomnienie. Dzisiaj cebula to tylko jedno z wielu warzyw. Używamy go do większości wytrawnych dań, ale zawsze jest tylko dodatkiem. Trudno uwierzyć, że był kiedyś rarytasem, a dzieci były szczęśliwe kiedy mogły zjeść kromkę chleba ze słoniną i cebulą :)

Przepis pochodzi od pań z Koła Gospodyń Wiejskich Przysieki (gmina Jasło) i został opublikowany w zbiorze przepisów pt. „Tradycyjne potrawy gminy Skołyszyn”.

Składniki:
  • 1 kg białego sera
  • 1 szklanka śmietany
  • 2 pęczki cybuchów
  • sól do smaku
Ser przekładamy do miski i rozcieramy go drewnianą łyżką, po czym dodajemy śmietanę i dalej rozcieramy. Do sera dodajemy cybuchy, solimy do smaku i mieszamy całość.


Ser z cybuchami – kuchnia podkarpacka


Zapraszam do zakładki KUCHNIA PODKARPACKA :)





2 komentarze:

  1. O, a ja od razu wiedziałam o co chodzi z tymi "cybuchami" :) Pochodzę z Jasła i jestem w odpowiednim wieku ;) Twój blog jest dla mnie jak podróż sentymentalna :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A jak lubię jak komentujesz przepisy, bo stają się przez to bardziej wiarygodne :)

      Usuń

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.