niedziela, 9 stycznia 2022

Pierogi z mięsem – kuchnia podkarpacka

Pierogi z mięsem – kuchnia podkarpacka
Pierogi z mięsem – kuchnia podkarpacka

Lokalizacja: Kolbuszowa, gmina Kolbuszowa, powiat kolbuszowski 

Sekret smacznych pierogów z mięsem tkwi na tym, by mięso nie było zbyt suche, ale też by jego konsystencja nie przypominała pasztetu. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest ugotowanie mięsa na farsz razem z marchewką, pietruszką i selerem, które następnie mieli się razem z mięsem. Dzięki temu konsystencja farszu jest bardziej wilgotna i nabiera on ładnego koloru. Warzywa, które dodaje się do farszu są z natury lekko słodkie, dlatego farsz należy dobrze doprawić solą i pieprzem. Smak i spójność farszu dodatkowo wzmocnione są dzięki dodaniu do niego cebulki podsmażonej na maśle. Farsz warto przygotować dzień wcześniej, ze względu na to, że gotowanie mięsa zajmuje trochę czasu. Jednak praca włożona w przygotowanie tych pierogów wynagrodzona jest smacznym i sycącym daniem.


Pierogi z mięsem – kuchnia podkarpacka
Pierogi z mięsem – kuchnia podkarpacka

Składniki na około 60-70 sztuk:

Ciasto:

  • 500 g mąki pszennej
  • 2 łyżki oleju
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1 szklanka gorącej wody

Farsz:

  • 1 kg tłustego mięsa wieprzowego (np. karkówki)
  • 2 marchewki
  • 1 pietruszka
  • 1/2 niewielkiego selera
  • 2 cebule
  • 4 łyżki masła
  • sól
  • pieprz

Dodatkowo:

  • skwarki lub podsmażona cebulka do omaszczenia

Mięso kroimy na kawałki (np. 5x5 cm). Marchewkę, pietruszkę i seler obieramy. W garnku zagotowujemy wodę, wrzucamy do niej mięso, obrane warzywa i dodajemy pół płaskiej łyżki soli. Gotujemy na wolnym ogniu do miękkości mięsa. Warzywa wyjmujemy wcześniej, kiedy tylko zmiękną. Mięso mielimy razem z warzywami. Cebule kroimy w kosteczkę, podsmażamy na maśle i dodajemy do farszu. Doprawiamy go solą i pieprzem do smaku.

Składniki na ciasto łączymy i wyrabiamy elastyczne ciasto. Rozwałkowujemy je dość cienko, na grubość około 3 mm. Z ciasta wycinamy kółka, które napełniamy farszem. Pierogi gotujemy w lekko osolonej wodzie. Kiedy wypłyną do wierzchu gotujemy jeszcze 2-3 minutki, odcedzamy i maścimy skwarkami albo cebulką podsmażoną na maśle.


Pierogi z mięsem – kuchnia podkarpacka
Pierogi z mięsem – kuchnia podkarpacka

 

Więcej podkarpackich specjałów, w tym przeróżne przepisy na pierogi

w zakładce KUCHNIA PODKARPACKA

Zapraszam :)

 

 

 

 

3 komentarze:

  1. Moja mama, która pochodzi z Dzikowca (powiat Kolbuszowa), robiła pierogi z mięsa wołowego z rosołu. Oczywiście musi to być kawałek "mięsny". W rosole była włoszczyzna, razem z kawałkiem kapusty włoskiej i podpieczoną cebulą. Część warzyw dodawało się do farszu, a w razie potrzeby dogotowywało się jeszcze kapustę włoską. Doprawiony farsz (usmażoną na złoty kolor cebulą, pieprzem i solą) sam w sobie był pyszny, a po zrobieniu pierogów - niebo w gębie... ;) Ja też robię takie pierogi, czasem mieszam mięsa (kurczak, indyk, wołowina), ale najlepsze są w pierwotnej wersji. Co ciekawe wcale nie potrzeba dużo wołowiny, bo farsz powinien być bardziej "kapuściany", smak mięsa i tak się przebije.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za ten cenny komentarz :) Farsz wołowy z dużą ilością kapusty musi być fantastyczny! Może kiedyś się słyszę, jak będę miała dobrą wołowinę. Pozdrawiam serdecznie! :)

      Usuń
  2. Te pierogi wręcz rozpływają się w ustach.

    OdpowiedzUsuń

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.