sobota, 7 maja 2022

Zupa Szabaga – kuchnia podkarpacka

Zupa Szabaga – kuchnia podkarpacka
Zupa Szabaga – kuchnia podkarpacka

Lokalizacja: Jawornik Polski, gmina Jawornik Polski, powiat przeworski

Przednówek to okres pomiędzy końcem zimy, kiedy zgromadzone latem i jesienią zapasy żywności już się kończą, a pierwszymi zbiorami, kiedy można wyżywić rodzinę świeżymi plonami zebranymi z pola i sadu. Dla zamożnych gospodarzy lub wtedy, kiedy w ubiegłym roku był duży urodzaj, przednówek był tylko kolejną porą roku. Jednak dla ludzi uboższych i w latach nieurodzaju przednówek był trudnym okresem, w którym ciężko było wyżywić nie tylko zwierzęta gospodarskie, ale i domowników. Wiele rodzin musiało w tym okresie zadowolić się zaledwie jednym ciepłym posiłkiem i jakoś przetrwać do czasu, kiedy ogród, pole, las i sad podzielą się swym bogactwem. W takich okolicznościach nie dziwią więc dania przygotowywane z pierwszych młodych roślin, które się pojawią – nie tylko z roślin uprawowych, ale z ziół i chwastów, np. z pokrzyw czy kudronia. W okolicach Jawornika Polskiego na przednówku często gotowano zupę, którą nazywa się tu szabaga. Zupę gotowano z młodej lebiody lub z pierwszych liści młodej kapusty, zrywanych zanim podrosną i zbiją się w zwarte główki. Do zupy dodawano cebulę i zagęszczano ją mąką i śmietaną. Doskonale pasowałyby do niej ziemniaki, jednak na przednówku już ich zwykle nie było, więc szabagę podawano z proziakami. A żeby zupa nie była tak zupełnie „cienka”, okraszano ją skwarkami – o ile oczywiście w komorze była jeszcze słonina.

Szabaga to skromna zupa z niewielu składników, ale smakuje doskonale i warto o niej pamiętać początkiem wiosny. Przepis na zupę z liści młodej kapusty podaję za Zespołem „Jawor” z Jawornika Polskiego. Został on opublikowany w „Wielkiej księdze tradycji kulinarnych województwa podkarpackiego”, wydanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „ProCarpathia” oraz Województwo Podkarpackie.


Zupa Szabaga – kuchnia podkarpacka
Zupa Szabaga – kuchnia podkarpacka

Składniki:

  • liście z młodej kapusty
  • 2 litry wody lub wywaru z drobiu
  • 1-2 cebule
  • 3 łyżki gęstej śmietany
  • 1-2 łyżki mąki pszennej
  • sól
  • pieprz
  • słonina (100-200g)

Czyste liście z młodej kapusty (kiedy nie ma jeszcze głów) drobno kroimy i sparzamy dwukrotnie wrzątkiem, po czym odcedzamy i zalewamy świeżą wodą lub wywarem z drobiu. Gotujemy około 10-15 minut aż kapusta zmięknie, solimy i dodajemy 1-2 cebule pokrojone w kostkę. Gotujemy chwilkę i zaprawiamy zupę śmietaną wymieszaną z mąką (najpierw do śmietany z mąką dolewamy kilka łyżek zupy, mieszamy i dopiero wtedy przelewamy do gotującej się zupy), Doprawiamy do smaku pieprzem i solą. Na talerzu zupę okraszamy skwarkami wysmażonymi ze słoniny. Podajemy z proziakami.


Zupa Szabaga – kuchnia podkarpacka
Zupa Szabaga – kuchnia podkarpacka


Więcej regionalnych zup z naszego regionu znajdziecie w zakładce

KUCHNIA PODKARPACKA

Zapraszam :)

 

4 komentarze:

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.