środa, 11 maja 2022

Prozioki z białym serem – kuchnia podkarpacka

Prozioki z białym serem – kuchnia podkarpacka
Prozioki z białym serem – kuchnia podkarpacka

Lokalizacja: Łubno-Opace, gmina Tarnowiec, powiat jasielski 

Proziaki, małe sodowe placuszki o wytrawnym smaku, to jeden z najlepiej znanych tradycyjnych wypieków Podkarpacia. Dla wielu jest to wręcz symbol naszej kuchni regionalnej. A wersji proziaków jest tyle, ile domów, w których się je piecze – na maślance, na kefirze, na kwaśnym mleku, na serwatce, na śmietanie; okrągłe, kwadratowe, romby lub w nieregularnym kształcie; z odrobiną sody lub z całkiem sporą jej ilością; z jajkiem lub bez, z cukrem lub bez. A każdy niuansik wpływa na smak, tak jak wpływa na smak pieczenie na blasze kuchennej w porównaniu z pieczeniem na suchej patelni. Jeszcze inaczej będą smakowały proziaki smażone na oleju. Naprawdę jest co testować i jest z czego wybierać. Dzisiaj proponuję Wam przepis na proziaki (w lokalnej gwarze „prozioki”), w których do ciasta dodaje się biały ser. Ilość sera nie jest duża, więc nie wpływa on znacząco na smak proziaków, natomiast zmienia odrobinę ich konsystencję, osłabiając działanie glutenu. Po upieczeniu w cieście nie tworzą się duże puste oczka i pozostaje ono nieco bardziej wilgotne. Jeśli więc zamarzą Wam się cieplutkie proziaki – z masełkiem, albo jako dodatek do zupy czy sałatki – spróbujcie prozioków z białym serem:)

Przepis Koła Gospodyń Wiejskich w Łubnie Opacym opublikowano w „Wielkiej księdze tradycji kulinarnych województwa podkarpackiego” wydanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „ProCarpathia” oraz Województwo Podkarpackie.


Prozioki z białym serem – kuchnia podkarpacka
Prozioki z białym serem – kuchnia podkarpacka

Składniki:

  • 1 kg mąki pszennej
  • 500 ml kwaśnego mleka
  • 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
  • 100 g białego sera
  • 2 żółtka
  • duża szczypta soli (najlepiej 1 łyżeczka)

Z podanych składników zagniatamy ciasto, formujemy placuszki grubości około 0,5 cm i pieczemy je z obu stron na blasze kuchennej lub suchej patelni.

 

Prozioki z białym serem - kuchnia podkarpacka
Prozioki z białym serem - kuchnia podkarpacka


Więcej regionalnych specjałów znajdziecie w zakładce

KUCHNIA PODKARPACKA

Zapraszam :)

 

1 komentarz:

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.