czwartek, 19 maja 2022

Barszcz czerwony z botwinką – kuchnia podkarpacka

Barszcz czerwony z botwinką – kuchnia podkarpacka
Barszcz czerwony z botwinką – kuchnia podkarpacka

Lokalizacja: Korczyna, gmina Korczyna, powiat krośnieński

Botwina to nazwa, która może oznaczać zarówno młode buraczki ćwikłowe wraz z łodygami i liśćmi, jak i zupę przygotowaną na bazie tych buraczków. Zwykle gotowana jest na wywarze warzywnym i zabielana śmietaną z mąką, co sprawia że jest bardziej zawiesista i kremowa w smaku. Młode łodygi i liście buraczków mają łagodny, przyjemny smak. Można je gotować razem z warzywami, ale wrzucone nieco później nie rozmiękną, a łodygi będą lekko chrupać. Botwinkę podaje się zwykle z jajkiem lub młodymi ziemniakami. Urodą botwinki jest jej łagodny smak, jednak często bywa lekko dokwaszana. Do tego celu świetnie nadaje się zwykły ocet, który dodatkowo sprawia, że buraczki nie tracą koloru. Ze względu na ten lekko kwaśny smak w Korczynie zupę z botwinką nazywa się barszczem czerwonym, choć próżno szukać wśród składników buraczanego zakwasu. Zastępuje go właśnie niewielka ilość octu.

Zapraszam do wypróbowania przepisu Pani Zofii Pelczarskiej z Koła Gospodyń Wiejskich w Korczynie. Znalazł się on w publikacji „Smaki regionalne LGD. Tradycyjne przepisy kulinarne KGW z gminy Korczyna”.


Barszcz czerwony z botwinką – kuchnia podkarpacka
Barszcz czerwony z botwinką – kuchnia podkarpacka

Składniki:

  • 2 l wody
  • 1 marchewka
  • 1 pietruszka
  • 2 buraki ćwikłowe z natką
  • 3 łyżki śmietany
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • koperek, natka pietruszki
  • ocet 10% do smaku
  • sól, pieprz

Warzywa obieramy i kroimy w kostkę. Łodygi buraków oraz liście kroimy w drobne kawałki. Do gotującej się wody wrzucamy warzywa oraz łodygi i liście buraków. Dodajemy 1-2 łyżki octu do smaku. Gotujemy do miękkości warzyw. Pod koniec gotowania barszcz podbijamy śmietaną wymieszaną z mąką. Doprawiamy solą i pierzem, po czym dodajemy posiekany koperek i natkę pietruszki.

 

Więcej zup z naszego regionu

znajdziecie w zakładce

KUCHNIA PODKARPACKA

Zapraszam :)


2 komentarze:

  1. Wygląda jak botwinka mojej Mamy :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzeba jednak ugotować tą botwinkę żeby sprawdzić jak smakuje.

    OdpowiedzUsuń

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.