sobota, 30 grudnia 2023

Miodownik złocisty - kuchnia podkarpacka

Miodownik złocisty - kuchnia podkarpacka
Miodownik złocisty - kuchnia podkarpacka

Lokalizacja: Żurawica, gmina Żurawica, powiat przemyski 

Większość podkarpackich przekładańców (nie licząc przekładańców drożdżowych) to ciasta, które potrzebują czasu by nabrać właściwej wilgotności i konsystencji. Składają się one z kilku cieniutkich placków, które po upieczeniu są kruche i suche. Placki te przekłada się na gorąco lub na zimno masą, która z czasem łączy się z plackami zmieniając ich wilgotność. Jest to dużą zaletą w sytuacji, kiedy na jakąś uroczystość przygotowujemy wiele dań i nie mamy czasu na pieczenie ciasta. Wówczas dzień lub dwa dni wcześniej pieczemy jedno z podkarpackich ciast przekładanych i odstawiamy je, aż kruche placki połączą się z masą, zmiękną i zamienią się w smaczne wilgotne ciasto. Jednym z takich ciast, które można upiec nawet dwa dni wcześniej, jest miodownik złocisty z Żurawicy. Składa się on z 5 placków na sodzie i amoniaku z dodatkiem miodu. Soda wpływa na złocisty kolor ciasta, a miód na jego smak. Placki przekłada się zimnym kremem budyniowym, który ma dość delikatny i neutralny smak, dzięki czemu nie tłumi miodowego posmaku ciasta. Kiedy placki połączą się z masą, miodownik staje się miękki, delikatny i zarazem spójny, w sam raz na małe i duże uroczystości.

Przepis Stowarzyszenia „Razem Jest Łatwiej” w Żurawicy pochodzi z publikacji „Przepisy kulinarne naszych przodków. LGD Ziemia Przemyska”.

Miodownik złocisty - kuchnia podkarpacka
Miodownik złocisty - kuchnia podkarpacka

Składniki na blaszkę 25x35 cm:

Ciasto:

  • 5 szklanek mąki pszennej
  • 2 jajka
  • 2 łyżeczki amoniaku
  • 2 łyżeczki sody
  • 100 g margaryny (można zastąpić masłem)
  • 4 łyżki miodu
  • 8 łyżek mleka
  • 8 łyżek cukru

Masa:

  • 1 l mleka
  • 1 szklanka cukru
  • 2 cukry waniliowe
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 300 g masła

Dodatkowo:

  • garść zmielonych orzechów włoskich

Margarynę, miód, mleko i cukier roztapiamy w niewielkim garnku i odstawiamy do przestygnięcia. Do przesianej mąki dodajemy jajka, amoniak, sodę i przestudzoną margarynę z dodatkami. Zagniatamy ciasto i dzielimy je na 5 części (żeby były równe warto użyć wagi).  Każdy placek pieczemy osobno na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Placki są cienkie, więc ja rozwałkowuję ciasto na papierze bezpośrednio w blaszce za pomocą małego wałka. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 175 stopni C (grzałka góra-dół) przez 7-8 minut, aż ciasto będzie złociste.

Przygotowujemy masę. Z mleka odlewamy pół szklanki. Pozostałe mleko zagotowujemy razem z cukrem i cukrem waniliowym w garnku z grubym dnem. Kiedy mleko się zagotuje dodajemy do niego odlane wcześniej pół szklanki mleka wymieszane z mąką pszenną i ziemniaczaną. Gotujemy na małym ogniu cały czas mieszając. Masa zacznie gęstnieć. Kiedy pojawią się na niej pękające pęcherzyki powietrza, gotujemy jeszcze 2 minuty, ściągamy z ognia i odstawiamy do wystudzenia. Miękkie masło miksujemy, a następnie dodajemy do niego po łyżce wystudzonej masy i miksujemy, aż uzyskamy jednolity krem. Z kremu odkładamy 2-3 łyżki. Pozostały krem dzielimy na 4 części. Przekładamy ciasto: pierwszy placek, 1/4 kremu, drugi placek, 1/4 kremu itd. Na ostatnim placku rozsmarowujemy odłożony krem – jest go niewiele, ale wystarczy, żeby cieniutko pokryć placek. Posypujemy go zmielonymi orzechami. Cały placek przykrywamy (na przykład folią spożywczą albo aluminiową) i odstawiamy w chłodne miejsce co najmniej na noc.

Miodownik złocisty - kuchnia podkarpacka
Miodownik złocisty - kuchnia podkarpacka


Przepisy na podkarpackie przekładańce najszybciej znajdziesz w zakładce

KUCHNIA PODKARPACKA

Zapraszam :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.