niedziela, 7 lutego 2021

Pierogi pieczone z Milczy – kuchnia podkarpacka

Pierogi pieczone z Milczy – kuchnia podkarpacka
Pierogi pieczone z Milczy – kuchnia podkarpacka


Pierogi pieczone według przepisu Koła Gospodyń Wiejskich z Milczy (gmina Rymanów), mimo że wyglądają zwyczajnie, zaskakują smakiem. Zwykle dzieje się tak za sprawą ciekawego farszu, jednak w tym przypadku powodów jest więcej – począwszy od ciasta, przez lepienie pierogów, farsz, kończąc na maszczeniu pierogów.

Pierogi pieczone z Milczy to pierogi z kapustą i białym serem. Zwykle farsz z kapusty przygotowuje się gotując ją lub smażąc, albo kolejno – gotując i smażąc. Farsz w tradycyjnych pierogach z Milczy to surowa kapusta, która poddana odpowiednim zabiegom mięknie pod wpływem soli, a swój finalny smak uzyskuje po upieczeniu pierożków.

Ciasto na pierogi z Milczy również jest nietypowe. Głównym jego składnikiem jest mąka pszenna, do której dodaje się ugotowane i utłuczone ziemniaki. Sprawiają one, że ciasto jest bardziej plastyczne, a po upieczeniu pozostaje miękkie. Z tak przygotowanym ciastem Panie z Milczy obchodzą się inaczej niż ze zwykłym ciastem na pierogi – nie wałkują go i nie wycinają krążków. Ciasto na pierogi formuje się w wałek, z którego odcina się plasterki. Na plasterki nakłada się farsz, który otula się ciastem, formując pierożki. Dzięki tej metodzie w pierożkach nie powstają duże puste luki.

Po upieczeniu pierożki smaruje się zrumienionym masłem. Zabieg ten pozbawia skórkę chrupkości, ale za to sprawia, że pierogi są miękkie i dłużej zachowują świeżość. W efekcie wszystkich tych zabiegów możemy podać na stół mięciutkie, pachnące pierożki z kapustą o wyjątkowym smaku.

Zarówno ten przepis, jak i wiele innych, to chluba Koła Gospodyń Wiejskich „Milczanki” z Milczy, które aktywnie dba o zachowanie lokalnych tradycji i dawnych regionalnych przepisów. Dziękuję Malwinie Penar, że zechciała uchylić rąbka tajemnicy i podzielić się ze mną, a tym samym z Wami, przepisem na to wyjątkowe danie.


Pierogi pieczone z Milczy – kuchnia podkarpacka
Pierogi pieczone z Milczy – kuchnia podkarpacka

Pierogi pieczone z Milczy – kuchnia podkarpacka
Pierogi pieczone z Milczy – kuchnia podkarpacka

Składniki:

Ciasto:

  • 1 kg mąki pszennej
  • około 600 ml maślanki
  • 50 g drożdży
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 4 ugotowane ziemniaki
  • 1 jajko
  • 1 płaska łyżeczka soli

Farsz:

  • 1 średnia biała kapusta
  • 3 cebule
  • 200 g słoniny
  • 250 g białego sera
  • sól, pieprz

Dodatkowo 3 łyżki roztopionego masła


Kapustę szatkujemy, zasypujemy solą (1-2 łyżki) i zagniatamy. Odstawiamy na 2 godziny. W tym czasie słoninę kroimy w kosteczkę i wytapiamy skwarki, do których dorzucamy pokrojone w kosteczkę cebule. Kapustę dobrze odciskamy i dodajemy do niej skwarki z cebulą oraz biały ser. Doprawiamy solą, pieprzem i mieszamy.

Drożdże rozkruszamy i rozcieramy z odrobiną maślanki. Dodajemy przesianą mąkę pszenną z proszkiem do pieczenia, sól, jajko, utłuczone ziemniaki i dolewamy stopniowo maślankę. Dajemy jej tyle, żeby ciasto było zwarte, ale miękkie (w zależności od mąki i mączystości ziemniaków może to być mniej lub więcej niż podano w przepisie).

Z ciasta robimy wałek i odcinamy z niego plasterki. Na plasterki nakładamy farsz i formujemy pierożki, które zlepiamy, a brzeg podwijamy pod spód. Pierożki układamy na blaszce wysmarowanej olejem w takich odstępach, żeby mogły wyrastać podczas pieczenia.

Piekarnik nagrzewamy do 170 stopni C (grzałka góra-dół), a następnie temperaturę zmniejszamy do 150 stopni C i wkładamy blaszkę. Pieczemy do zrumienienia pierożków. Po wyciągnięciu z piekarnika pierożki smarujemy zrumienionym masłem. Podajemy na zimno lub gorąco. Doskonale smakują z czerwonym barszczem.


Pierogi pieczone z Milczy – kuchnia podkarpacka
Pierogi pieczone z Milczy – kuchnia podkarpacka


Więcej wyjątkowych podkarpackich przysmaków

znajdziecie w zakładce

KUCHNIA PODKARPACKA

Zapraszam :)




2 komentarze:

  1. Niebo dla podniebienia! Wyglądają obłędnie smacznie <3
    Serdecznie pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo oryginalny przepis! Niestety, dość pracochłonny, chociaż myślę, że warto się porwać :-)

    OdpowiedzUsuń

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.