piątek, 23 kwietnia 2021

Zupa zapalanka – kuchnia podkarpacka

Zupa zapalanka – kuchnia podkarpacka
Zupa zapalanka – kuchnia podkarpacka


Przypalanka, pochlapka, zalewajka, zarzucajka i zapalanka – czy mówią Wam coś te nazwy? Wszystkie one wywodzą się z Podkarpacia i są lokalnymi nazwami różnych zup gotowanych niegdyś na tych terenach. Łączy je również to, że wszystkie nazwy wiążą się bezpośrednio z jakąś cechą danej zupy – sposobem zagęszczania, rodzajem zasmażki itp. Nazwy te są proste i z takiego też języka się wywodzą, tak jak i same zupy zazwyczaj są proste, przygotowane z niewielu powszechnie dostępnych składników.

Czy w Waszym domu, w Waszej okolicy gotuje się jakieś zupy, które mają swoje lokalne nazwy? Jeśli tak, dajcie znać w komentarzach na blogu lub na Facebooku. Chętnie dowiem się czegoś nowego o naszej regionalnej kuchni :)  

Zapalanka to zupa ziemniaczana zaprawiana ciemną zasmażką, która swoją nazwę zawdzięcza zapalaniu zupy. W ten sposób w Brzostowej Górze (gmina Majdan Królewskia) określano niegdyś zagęszczanie zupy mąką mocno zrumienioną na tłuszczu. Ciemna zasmażka daje intensywny smak, który współgra z aromatem liścia laurowego. Wszystko to razem stwarza pozory bogatej zupy, podczas gdy gotuje się ją na wodzie z dodatkiem ziemniaków, marchewki, podsmażonej cebuli i skwarków.

Przepis na zapalankę pochodzi od Koła Gospodyń Wiejskich z Brzostowej Góry.


Zupa zapalanka – kuchnia podkarpacka
Zupa zapalanka – kuchnia podkarpacka


Składniki:

  • woda
  • 2 marchewki
  • 4 ziemniaki
  • 1 cebula
  • 150 g słoniny
  • liść laurowy
  • 1-2 łyżki mąki pszennej
  • natka pietruszki
  • sól

Marchewkę kroimy w plasterki i wrzucamy do zimnej wody razem z liściem laurowym i łyżeczką soli. Po kilku minutach od zagotowania dodajemy ziemniaki pokrojone w grubą kostkę.

Słoninę kroimy w kostkę i na patelni wytapiamy na wolnym ogniu skwarki. Pod koniec smażenia dodajemy drobno posiekaną cebulę i rumienimy ją. Usmażone skwarki razem z cebulą przekładamy do zupy, a na pozostałym na patelni tłuszczu rumienimy na lekko brązowy kolor mąkę pszenną. Zasmażkę wlewamy do zupy, czyli zapalamy ją. Całość solimy i krótko gotujemy. Podajemy z pietruszką i chlebem.

Zupa zapalanka – kuchnia podkarpacka
Zupa zapalanka – kuchnia podkarpacka

 

Przepisy na regionalne zupy z naszego terenu,

w tym wszystkie wyżej wymienione,

znajdziecie w zakładce

KUCHNIA PODKARPACKA

Zapraszam :)

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.