czwartek, 11 sierpnia 2022

Gołąbki z ziemniakami i kaszą jęczmienną – kuchnia podkarpacka

Gołąbki z ziemniakami i kaszą jęczmienną – kuchnia podkarpacka
Gołąbki z ziemniakami i kaszą jęczmienną – kuchnia podkarpacka

Lokalizacja: Wólka Krowicka, gmina Lubaczów, powiat lubaczowski 

Dzisiaj wracam do gołąbków z ziemniakami – jednego z wyjątkowych regionalnych dań, które wyróżnia naszą lokalną kuchnię, a które nadal nie jest tak popularne, jak być powinno, choć jest bardzo smaczne i unikatowe. Tym razem proponuję Wam gołąbki, w których farsz stanowią starte ziemniaki, lekko przesmażone, wymieszane z niewielką ilością ziemniaków gotowanych i z kaszą jęczmienną. Farsz smakowo wzbogaca podsmażona cebula i boczek. Jak widzicie na zdjęciach, gołąbki są dość płaskie. Wynika to ze specyficznego sposobu składania ich w pakieciki. Gołąbki z ziemniakami zwykle mają dość luźny farsz i nie zawija się ich w liść kapusty w taki sposób, jak gołąbki z ryżu, czy kaszy. Farsz ziemniaczany rozsmarowuje się grubo przez środek liścia, zakłada się boki liścia do środka i składa się pakiecik. Dzięki temu farsz nie ucieka z liścia, a środek gołąbka jest dopieczony w równym stopniu, co wierzch. Gołąbki z ziemniakami zapiekamy w piekarniku, co również jest typowe dla kuchni naszego regionu.

Zachęcam do wypróbowania przepisu Koła Gospodyń Wiejskich z Wólki Krowickiej, który opublikowano w książce pt. „Dziedzictwo kulturowe sztuki ludowej i kulinarnej Ziemi Lubaczowskiej” wydanej przez Powiat Lubaczowski.


Gołąbki z ziemniakami i kaszą jęczmienną – kuchnia podkarpacka
Gołąbki z ziemniakami i kaszą jęczmienną – kuchnia podkarpacka

Składniki:

  • 1 główka kapusty
  • 1,5 kg surowych ziemniaków
  • 5 większych ziemniaków ugotowanych
  • 150 g surowego lub wędzonego boczku
  • 2 cebule
  • 100 g kaszy jęczmiennej (może być np. krakowska)
  • sól, pieprz

W kapuście wycinamy głąb i obgotowujemy ją w dużym garnku, odcinając i wyciągając w trakcie gotowania kolejne liście. Z liści ścinamy zgrubiały nerw. Wierzchnie liście (bardzo duże, twarde lub dziurawe) oraz liście z samego środka kapusty (małe, grube, nie nadające się do zwijania) odkładamy do wyłożenia dna garnka i przykrycia gołąbków.

Ziemniaki przeznaczone do gotowania obieramy, zalewamy wodą, solimy i gotujemy do miękkości. Tłuczemy.

Kaszę jęczmienną zaparzamy lub gotujemy według przepisu na opakowaniu.

Surowe ziemniaki obieramy i ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Świeżo starte ziemniaki obsmażamy na dużej patelni rozgrzewając na niej najpierw odrobinę tłuszczu.

Boczek kroimy w kostkę, podsmażamy na patelni, a po kilku minutach dodajemy do niego pokrojoną w kosteczkę cebulę. Chwilę razem smażymy.

Łączymy ziemniaki podsmażone, ugotowane, kaszę oraz boczek z cebulą. Wszystko razem mieszamy i doprawiamy dobrze solą i pieprzem. Farsz rozsmarowujemy dość grubo przez środek liścia, z obu stron zakładamy liść do środka i składamy pakiecik. Gołąbki układamy w gęsiarce albo naczyniu żaroodpornym wyłożonym liśćmi kapusty. Kiedy wszystkie gołąbki ułożone są w garnku, nakrywamy je pozostałymi liśćmi kapusty i podlewamy posoloną wodą, rosołem albo wodą z oliwą. Naczynie przykrywamy pokrywką. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C przez 1,5 godziny. Jeśli możemy zostawić gołąbki w piekarniku na dłużej, na przykład na noc, już po godzinie można wyłączyć piekarnik i zostawić je tam, żeby „doszły”.

Zgodnie z lokalna tradycją gołąbki podaje się posypane skwarkami. Można je również podać z sosem, najlepiej grzybowym.


Gołąbki z ziemniakami i kaszą jęczmienną – kuchnia podkarpacka
Gołąbki z ziemniakami i kaszą jęczmienną – kuchnia podkarpacka


Więcej przepisów na regionalne gołąbki

w tym na gołąbki z ziemniakami

znajdziesz w zakładce

KUCHNIA PODKARPACKA

Zapraszam :)

 

 

1 komentarz:

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.