piątek, 16 grudnia 2022

Ciastka Łabędzie – kuchnia podkarpacka

Ciastka Łabędzie – kuchnia podkarpacka
Ciastka Łabędzie – kuchnia podkarpacka

Lokalizacja: Gorliczyna, gmina Przeworsk, powiat przeworski

Ciastka amoniaczki mają tyle zalet, że nie potrzebują wymyślnych kształtów, które zachęcałyby to ich zjedzenia. Zwykle występują w najprostszej formie – wykrojone foremką i posypane cukrem. Amoniaczki są smaczne, kruche i długo zachowują świeżość, co sprawia że na Podkarpaciu nadal często się je piecze. Jednak w Gorliczynie koło Przeworska dba się również o wygląd amoniaczków. Zwykłe okrągłe ciastko, jeszcze surowe, składa się tu na pół i nacinając je w odpowiedni sposób formuje się kształt łabędzia. Przygotowanie ciastek nie zajmuje wiele czasu, a ich wygląd jest miły oku, dlatego zachęcam do wypróbowania przepisu Koła Gospodyń Wiejskich Gorliczyna II, który został opublikowany w zbiorze regionalnych przepisów pt. „Śladami dawnych smaków powiatu przeworskiego”.


Ciastka Łabędzie – kuchnia podkarpacka
Ciastka Łabędzie – kuchnia podkarpacka

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej
  • 125 g cukru pudru
  • 1 łyżeczka amoniaku
  • cukier wanilinowy
  • 100 g masła
  • 1/2 szklanki mleka

Dodatkowo:

  • 1 białko
  • cukier kryształ

Mąkę siekamy z masłem, dodajemy pozostałe składniki i zagniatamy jednolite ciasto. Owijamy je folią i odkładamy do lodówki na godzinę.

Ciasto rozwałkowujemy cienko (około 3 mm), wykrawamy szklanką kółka i każde z nich składamy na pół lekko dociskając. Każde półkole nacinamy – 1 głębokie nacięcie i 2 lub 3 płytkie. Wyginamy nacięty głęboko pasek w taki sposób, żeby przypominał szyję łabędzia. Pozostałe nacięcia lekko rozchylamy. Ciastka smarujemy lekko roztrzepanym białkiem i posypujemy cukrem. Pieczemy w temperaturze 180 stopni C (grzałka góra-dół) przez około 15 minut.


Ciastka Łabędzie – kuchnia podkarpacka
Ciastka Łabędzie – kuchnia podkarpacka


 

Inne przepisy na regionalne ciastka znajdziecie w zakładce

KUCHNIA PODKARPACKA

Zapraszam :)

 

 

2 komentarze:

  1. Co prawda znam ciastka amoniaczki, zresztą niejeden raz sama je przygotowywałam, ale takiego kształtu to w ich przypadku nigdy nie widziałam. To taki prosty sposób, a zapewnia taki świetny efekt. Już wiem, czym zaskoczę moich gości przy najbliższej rodzinnej imprezie ;) Jestem pewna, że wszyscy będą nimi zachwyceni. Naprawdę dziękuję za ten sposób, czy też raczej przepis! Sama bym na to nie wpadła, a zbiorów regionalnych przepisów jakoś nie śledzę, choć teraz widzę, że trzeba będzie zacząć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie regionalne przepisy często zaskakują pomysłowością i różnorodnością. Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.