niedziela, 26 lutego 2023

Rożki w wodzie podchodzące – kuchnia podkarpacka

Rożki w wodzie podchodzące – kuchnia podkarpacka
Rożki w wodzie podchodzące – kuchnia podkarpacka

Lokalizacja: Czarnorzeki, gmina Korczyna, powiat krośnieński

Rożki według przepisu Koła Gospodyń Wiejskich Czarnorzeki to krucho-drożdżowe ciasteczka z marmoladą. A dlaczego w wodzie podchodzące? Jednym ze starych sposobów na smaczne ciasto krucho-drożdżowe jest zanurzenie go w wodzie na czas wyrastania. Kiedy ciasto wypływa do wierzchu, to znak, że jest już odpowiednio wyrośnięte. Metoda ta ma sprzyjać szybkiemu wyrastaniu ciasta, ale też jego wilgotności i miękkości. I wszystko się sprawdza. Ciasto wyrasta w ciągu 10-15 minut, a upieczone rożki są miękkie i wilgotne. I bardzo smaczne, dlatego polecam ten przepis do wypróbowania. Rożki można w całości przygotować z drobno mielonej mąki pszennej (np. tortowej) lub pół na pół z mąki drobno mielonej i razowej.

„Smaki regionalne LGD. Tradycyjne przepisy kulinarne KGW z gminy Korczyna” to publikacja, z której pochodzi przepis KGW Czarnorzeki.

Rożki w wodzie podchodzące – kuchnia podkarpacka
Rożki w wodzie podchodzące – kuchnia podkarpacka

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej (lub 250 g mąki pszennej i 250 g mąki pszennej razowej)
  • 250 g margaryny lub masła
  • 50 g drożdży
  • 1 szklanka śmietany
  • szczypta soli
  • 2 łyżki cukru
  • 250 g marmolady do nadzienia
  • cukier puder do oprószenia

Drożdże mieszamy z 1 łyżką cukru aż do rozpuszczenia. Mąkę przesiewamy, dodajemy do niej pokrojoną margarynę lub masło, rozpuszczone drożdże, łyżkę cukru, śmietanę i małą szczyptę soli. Wszystkie składniki siekamy nożem i wyrabiamy na jednolitą masę. Ciasto owijamy w czystą ściereczkę i wkładamy do garnka z letnią wodą. Gdy ciasto wypłynie do wierzchu wyciągamy je, osuszamy ściereczką i wykładamy na oprószoną mąką stolnicę. Krótko wyrabiamy i wałkujemy ciasto na grubość ok 3-4 mm i kroimy na kwadraty. Na każdy kwadrat nakładamy marmoladę i składamy w trójkąt, boki dociskając lekko widelcem. Pieczemy na złoty kolor w piekarniku nagrzanym do około 180 stopni C przez 12-15 minut. Upieczone ciastka oprószamy cukrem pudrem.


Więcej przepisów na regionalne słodkości w zakładce

KUCHNIA PODKARPACKA

Zapraszam :)

1 komentarz:

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.