niedziela, 12 lutego 2023

Tanie pączki – kuchnia podkarpacka

Tanie pączki – kuchnia podkarpacka
Tanie pączki – kuchnia podkarpacka

Lokalizacja: Rudnik nad Sanem, gmina Rudnik nad Sanem, powiat niżański 

Tanie pączki to przepis ze starego zeszytu, który jest pamiątką po Jadwidze Trojnar, babci mojej przyjaciółki. Takie stare, rodzinne przepisy cenię sobie szczególnie i zazdroszczę tym z Was, którzy mają w domu takie skarby. Dlaczego te pączki są tanie? Trudno powiedzieć. Nie mam przepisu na drogie pączki, więc nie mam porównania ;) Pączki usmażyłam niewielkie (średnica około 4 cm) i ich nie nadziewałam, ale jeśli ktoś nie akceptuje pączka bez marmolady, można je również nadziewać.

Dzięki niewielkim rozmiarom pączki są w środku ładnie wyrośnięte, a do ich smażenia nie jest potrzebny aż tak głęboki olej, jak przy pączkach o typowym rozmiarze. Smażymy je w nagrzanym tłuszczu o temperaturze około 175 stopni C.

Tanie pączki – kuchnia podkarpacka
Tanie pączki – kuchnia podkarpacka

Składniki na około 50 sztuk:

  • 500 g mąki pszennej
  • 25 g drożdży
  • 80 g cukru
  • 3/4 szklanki mleka
  • 2 całe jajka
  • 60 g masła
  • cukier waniliowy (w oryginale wanilia)
  • olej do smażenia
  • cukier puder do oprószenia

Masło roztapiamy i odstawiamy. Drożdże rozcieramy z łyżeczką cukru, dodajemy łyżkę mąki i kilka łyżek ciepłego mleka. Mieszamy i odstawiamy na 15 minut do wyrośnięcia. Mąkę przesiewamy, dodajemy do niej drożdżowy zaczyn, pozostałe mleko, cukier, cukier waniliowy i jajka. Wyrabiamy ciasto, które po dodaniu masła pod koniec wyrabiania powinno być miękkie i jednolite. Ciasto przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia i podwojenia objętości (na około 1 godzinę). Wyrośnięte ciasto krótko wyrabiamy i odkrawamy od niego niewielkie kawałki wielkości włoskiego orzecha (20 g). Formujemy kulki i układamy je na desce oprószonej mąką. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na kolejne 20-30 minut.

Do garnka z grubym dnem wlewamy 3-4 cm oleju. Podgrzewamy go na niewielkim ogniu i wkładamy po kilka pączków. Kiedy jedna strona pączków będzie rumiana, obracamy je na drugą stronę. Gorące pączki oprószamy cukrem pudrem. Najlepiej smakują w dniu, w którym są smażone.

  

Na blogu znajdziecie również przepisy na pączki ziemniaczane i razowy wytrawny chrust

zapraszam do zakładki

KUCHNIA PODKARPACKA

:)

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.