niedziela, 12 marca 2023

Szandorki – kuchnia podkarpacka

Szandorki – kuchnia podkarpacka
Szandorki – kuchnia podkarpacka

Lokalizacja: gmina Dębowiec, powiat jasielski 

Szandorki to smażone wytrawne placki o charakterystycznym smaku. Ich głównym składnikiem jest kiszona kapusta oraz ciasto z mąki pszennej, mleka i jajka. Na południu Podkarpacia przygotowuje się podobne danie, zwane fuczkami, jednak w Bieszczadach do ciasta dodaje się gotowaną kiszoną kapustę. Natomiast w gminie Dębowiec w okolicach Jasła do ciasta również dodaje się kapustę kiszoną, ale smażoną na tłuszczu. W efekcie dębowieckie szandorki są bardziej wyraziste w smaku i lekko kwaśne.

Nazwa szandorki pochodzi od szandorów. Lokalnie mianem tym określano kapustę gorszej jakości, taką która się nie zawiązała lub była słabo wyrośnięta. Wycięcie i poszatkowanie takiej kapusty wymagało dużo wysiłku, dlatego często zostawiano ją uboższym mieszkańcom wsi. Poszatkowane szandory kiszono, a następnie wykorzystywano do przygotowywania różnych potraw, w tym szandorków.

Szandorki z gminy Dębowiec zostały wpisane na listę potraw tradycyjnych województwa podkarpackiego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Szandorki – kuchnia podkarpacka
Szandorki – kuchnia podkarpacka

Składniki:

  • 500 g kapusty kiszonej
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 szklanka mleka
  • 1 jajko
  • olej do smażenia
  • sól i pieprz

Kapustę kiszoną płuczemy, odcedzamy, drobno kroimy i smażymy na gorącym oleju. Kapusta musi odparować, zmięknąć i nabrać rumianego koloru.

Mleko mieszamy z mąką i jajkiem. Dodajemy ostudzoną kapustę i doprawiamy całość solą i pieprzem. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Jeśli jest zbyt gęste, dodajemy trochę mleka.

Na patelni rozgrzewamy olej i smażymy niezbyt grube placki, które powinny mocno się zrumienić z obu stron.

Szandorki – kuchnia podkarpacka
Szandorki – kuchnia podkarpacka


Więcej regionalnych specjałów znajdziecie w zakładce

KUCHNIA PODKARPACKA

Zapraszam :)

 

1 komentarz:

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.