sobota, 27 maja 2023

Placek z rabarbarem z Albigowej – kuchnia podkarpacka

Placek z rabarbarem z Albigowej – kuchnia podkarpacka
Placek z rabarbarem z Albigowej – kuchnia podkarpacka

Lokalizacja: Albigowa, gmina Łańcut, powiat łańcucki 

Ciasta z rabarbarem to smak późnej wiosny i początku lata. To, które proponuję dzisiaj, jest dość nietypowe. Zarówno ze względu na ciasto, jak i na sposób przygotowania masy rabarbarowej. Wyjątkowość ciasta wiąże się z tym, że składa się ono nie tylko z mąki pszennej, ale i ziemniaczanej. Dodaje się też do niego odrobinę amoniaku, który wpływa korzystnie na strukturę ciasta i przedłuża jego świeżość. Rabarbar natomiast wymieszany jest z budyniem ugotowanym na soku z rabarbaru, dzięki czemu masa jest zwarta, a sok nie wsiąka w ciasto. Po upieczeniu masa rabarbarowa robi się przejrzysta i ładnie się kroi. Przyznam szczerze, że miałam wątpliwości co do ilości rabarbaru i cukru. Muszę jednak przyznać, że wszystko wyliczone jest jak trzeba. Masa rabarbarowa jest lekko kwaskowata, a ciasto jest odpowiednio słodkie.

Polecam przepis Koła Gospodyń Wiejskich z Albigowej, który pochodzi z publikacji „Śladami tradycji i smaku. Gmina Łańcut i okolice”.


Placek z rabarbarem z Albigowej – kuchnia podkarpacka
Placek z rabarbarem z Albigowej – kuchnia podkarpacka

Składniki na blaszkę 25x35 cm:

Masa rabarbarowa:

  • 1,5 kg rabarbaru,
  • 600 g cukru,
  • 2 budynie śmietankowe

Ciasto:

  • 2 szklanki mąki pszennej (około 260g)
  • 1 szklanka mąki ziemniaczanej (około 150 g)
  • 1 szklanka cukru (około 150 g)
  • 250 g margaryny
  • 2 jajka
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • ½ łyżeczki amoniaku

Rabarbar należy przygotować wieczór wcześniej. Myjemy go dokładnie, odcinamy końce, ale nie obieramy. Każdą łodygę rozcinamy wzdłuż na 2 lub 3 paski. Paski kroimy w kosteczkę, zasypujemy cukrem i odstawiamy na 12 godzin. Na drugi dzień odcedzamy rabarbar zachowując i płyn i owoce (no dobra, warzywa :)).

Mąkę pszenną i ziemniaczaną siekamy z margaryną. Dodajemy cukier, jajka, proszek do pieczenia i amoniak. Zagniatamy miękkie ciasto i dzielimy je wg proporcji: 1/3 (na wierzch placka) i 2/3 (na spód placka). Mniejszy kawałek ciasta owijamy folią i wkładamy do zamrażalnika. Większy rozwałkowujemy i wkładamy do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia.

Na soku z rabarbaru gotujemy budyń. Potrzebujemy 3 szklanki płynu (750 ml). Jeśli soku jest mniej, uzupełniamy go wodą. Dwie szklanki soku zagotowujemy, a w osobnym naczyniu mieszamy pozostały sok (1 szklankę) z budyniami w proszku. Wlewamy go na gotujący się sok i mieszając zagotowujemy. Budyń przelewamy do pokrojonego rabarbaru, dokładnie mieszamy i od razu przekładamy na blaszkę wyłożoną ciastem. Na wierzch na grubej tarce ścieramy ciasto z lodówki.

Pieczemy około 30 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C (grzałka góra-dół).


Placek z rabarbarem z Albigowej – kuchnia podkarpacka
Placek z rabarbarem z Albigowej – kuchnia podkarpacka


Więcej podkarpackich przepisów znajdziecie w zakładce

KUCHNIA PODKARPACKA

Zapraszam :)

8 komentarzy:

  1. Brzmi pysznie. Muszę wypróbować 😀

    OdpowiedzUsuń
  2. Pyszne ciasto, z powodu mniejszej ilości rabarbaru nie miałam aż tyle nadzienia, ale efekt super.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciasto bardzo dobre!! Również zachęcam do wypróbowania.Rabarbaru miałam trochę mniej dodałam truskawek mniej dojrzałych.Wyszło świetnie.Ja cukru dodaję niemal w każdym przepisie mniej zamiast szklanki niepełna szklanka{ na grubość palca mniej}.Jak zawsze robimy pod siebie.:) Dziękuję za prowadzenie unikalnego bloga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście zgadzam się z tym, że przepis trzeba dostosowywać do swoich upodobań :) Cieszę się, że ciasto smakowało. Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  4. Moje ulubione🤗

    OdpowiedzUsuń
  5. A dzisiaj zrobiłam ze śliwkami. Tyle, że budyń oddzielnie ugotowałam, z mniejszą ilością mleka niż na torebce. I położyłam go na węgierkach. Na wierzch ciasto jak w przepisie. Pychotka...to ciasto jako baza jest rewelacyjne, szkoda czekać na wiosenny rabarbar. Robić z czym kto lubi :-)

    OdpowiedzUsuń

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.