sobota, 25 listopada 2023

Smalec z grzybami – kuchnia podkarpacka

Smalec z grzybami - kuchnia podkarpacka
Smalec z grzybami - kuchnia podkarpacka

Lokalizacja: Dorzecze Wisłoka, gminy: Rymanów, Besko, Zarszyn, Bukowsko

Wśród wielu tak zwanych zakąsek smalec na polskich stołach zajmuje szczególne miejsce. Przaśny i kaloryczny, a jednocześnie wielu nie potrafi mu się oprzeć, zwłaszcza jeśli podamy do niego dobry chleb i kiszone ogórki. Niegdyś smalcem nazywano skwarki zatopione w stężałym tłuszczu, który się z nich wytopił. Jednak z czasem danie ewoluowało i współcześnie popularny jest smalec z dodatkami, które wzbogacają i urozmaicają jego smak: z cebulą, jabłkami, suszonymi śliwkami, a nawet z żubrówką. Gdzieś po środku umiejscowiłabym smalec z Dorzecza Wisłoka. Poza słoniną i cebulą dodajemy do niego mięso wieprzowe, suszone grzyby, majeranek i czosnek. Smarowidło wzbogacone o takie dodatki ma swój wyjątkowy charakter i smak. Jeśli lubicie smalec w wytrawnym wydaniu, polecam skosztować smalcu z grzybami według lokalnej receptury.

Przepis pochodzi z publikacji Smaki „Dorzecza Wisłoka”.

Smalec z grzybami - kuchnia podkarpacka
Smalec z grzybami - kuchnia podkarpacka

Składniki (na 3 takie słoiki, jak na zdjęciu):

  • 1 kg słoniny
  • 500 g łopatki wieprzowej
  • 100 g suszonych grzybów
  • 2 cebule
  • 5 ząbków czosnku
  • pieprz
  • majeranek
  • ziele angielskie
  • liść laurowy
  • sól

Dzień wcześniej namaczamy grzyby. Na drugi dzień gotujemy je do miękkości w tej samej wodzie (wodę warto posolić). Grzyby mielimy. Jedną cebulę kroimy w kostkę, podsmażamy na łyżce tłuszczu i dodajemy do niej zmielone grzyby. Wszystko razem dusimy kilka minut.

Obieramy jedną cebulę i kroimy ją na 2 części. Schłodzoną słoninę kroimy w drobną kostkę, przekładamy do garnka z grubym dnem, wkładamy połówki cebuli i topimy słoninę na wolnym ogniu aż skwarki lekko się zrumienią (na końcu połówki cebuli wyrzucamy).

W tym samy czasie mięso kroimy na małe kawałeczki i smażymy je na patelni, dodając kilka łyżek tłuszczu wytopionego ze słoniny, liść laurowy i ziele angielskie. Dusimy do miękkości. Pod koniec dodajemy majeranek i czosnek. Całość przestudzamy i mielimy w maszynce przez grube sitko.

Łączymy grzyby, mięso i tłuszcz ze skwarkami. Doprawiamy solą i pieprzem. Przekładamy do odpowiednich naczyń i odstawiamy do stężenia.

Smalec z grzybami - kuchnia podkarpacka
Smalec z grzybami - kuchnia podkarpacka


Więcej lokalnych przepisów znajdziecie w zakładce

KUCHNIA PODKARPACKA

Zapraszam :)

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.