niedziela, 10 grudnia 2023

Bobalki – kuchnia podkarpacka

Bobalki – kuchnia podkarpacka
Bobalki – kuchnia podkarpacka

Lokalizacja: gmina Sanok, powiat sanocki 

Bobalki to tradycyjne wigilijne danie podawane na południu Podkarpacia. Co ciekawe, istnieją dwie różne wersje bobalków. W tradycji łemkowskiej bobalki, a właściwie „bobalky”, to gotowane małe kluseczki z ciasta pierogowego. Z kolei w kuchni bojkowskiej bobalkami nazywano malutkie drożdżowe bułeczki. W obu przypadkach bobalki podaje się obtoczone w maku z miodem. Praktycznie jest użyć trochę zmielonego maku przygotowywanego do pieczenia makowca.

Pieczone bobalki służyły niegdyś do wigilijnych wróżb. Dziewczęta kładły po jednej bułeczce na ławie i czekały, aż któregoś bobalka porwie pies lub kot. Właścicielka zjedzonego bobalka miała pierwsza wyjść za mąż.

Podstawowe informacje na temat przepisu pochodzą z Tygodnika Sanockiego nr 51 (1558).

Bobalki – kuchnia podkarpacka
Bobalki – kuchnia podkarpacka

Składniki (na 2 takie porcje, jak na zdjęciu):

Ciasto:

  • 500 g mąki pszennej
  • 1 szklanka ciepłej wody
  • 1 jajko
  • 2 łyżki oleju lub roztopionego masła
  • 1/2 płaskiej łyżeczki soli
Dodatkowo:
  • 50 g maku
  • 2 szklanki mleka
  • 1 łyżka cukru
  • 2-4 łyżki miodu

Mleko zagotowujemy, dodajemy do niego cukier, suchy mak i gotujemy 10 minut, mieszając od czasu do czasu. Mak odstawiamy do napęcznienia i wystygnięcia. Jeśli mleko się nie wchłonie, odsączamy je. Mak ucieramy lub dwukrotnie mielimy.

Mąkę, sól, jajko, olej i wodę mieszamy, a następnie wyrabiamy gładkie ciasto. Z ciasta formujemy wałeczki o średnicy około 1,5 cm i odrywamy z nich kawałki ciasta wyrabiając kulki nie większe od orzecha laskowego. Bobalki gotujemy w posolonej wodzie. Kiedy wypłyną do wierzchu gotujemy je jeszcze około 5 minut, aż w środku będą ugotowane. Odcedzamy i mieszamy z makiem. Polewamy miodem.

Bobalki można przygotować wcześniej, ale wówczas ugotowane kluseczki odkładamy do miski, a tuż przed podaniem wrzucamy je ponownie na kilka minut do zagotowanej wody i dopiero po odcedzeniu dodajemy mak i miód. Danie podajemy na ciepło.

 

Więcej regionalnych przepisów znajdziecie w zakładce

KUCHNIA PODKARPACKA

Zapraszam :)

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.